parsin pharmacy

راهنمای کامل استفاده از مکمل‌های ورزشی و خرید آن

مکمل ورزشی معمولاً توسط ورزشکاران برای افزایش عملکرد استفاده می‌شود. ورزشکاران در تلاش برای دستیابی به مزیت رقابتی، اغلب سعی می‌کنند فراتر از آموزش باشند و از مواد و تکنیک‌هایی که غالباً به عنوان ارگونژنیک یاد می‌شوند استفاده کنند.
در گذشته از عوامل دارویی، مانند استروئیدهای آنابولیک و آمفتامین استفاده می‌شده است، اما چنین اقداماتی توسط ورزشکاران منجر به ایجاد قانون ضد دوپینگ و پروتکل‌های آزمایش مؤثر برای جلوگیری از مصرف آن‌ها شده است. بنابراین، بسیاری از ورزشکاران به روش‌های مختلف رژیم غذایی روی آورده‌اند، ازجمله استفاده از مکمل‌های غذایی مختلف یا همان مکمل ورزشی، که به نظر آن‌ها مؤثر، بی‌خطر و قانونی هستند.
اگر قصد خرید اینترنتی مکمل بدنسازی دارید باید بدانید مکمل ورزشی چیست و با انواع مکمل ورزشی بیشتر آشنا شوید تا بتوانید بهترین تصمیم را درباره مصرف مکمل ورزشی بگیرید در ادامه با ما همراه باشید.

 

مکمل ورزشی چیست؟

مکمل‌های ورزشی، که به آن‌ها کمک‌های ارگوژنیک نیز گفته می‌شود، محصولاتی هستند که برای افزایش و بهبود عملکرد ورزشی استفاده می‌شوند. مکمل‌ها به اشکال مختلف ظاهر می‌شوند، از گروهی که به طور سنتی استفاده می‌شوند مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی و گیاهان دارویی (از ریشه، برگ، پوست، یا توت گیاه) گرفته تا مکمل‌های شیمایی مانند پروتئین، اسیدهای آمینه، کراتین و غیره به طور کلی همه به عنوان انواع مکمل ورزشی شناخته می‌شوند.
به طور کلی آن دسته از قرص‌ها، پودرها یا نوشیدنی‌هایی که برای عضله سازی، لاغر شدن یا بهبود استقامت استفاده می‌شوند در معرفی مکمل ورزشی تعریف می‌شوند.
علاوه بر محصولات غذایی واقعی که برای ورزشکاران و افراد فعال بدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد، شرکت‌های زیادی مکمل‌های غذایی را برای ورزشکاران به بازار عرضه کرده‌اند، غالباً با این ادعا که ممکن است عملکرد ورزشی افزایش یابد.
تمرکز اصلی بر روی اثر چنین مکمل‌های غذایی  که اغلب در معرفی مکمل ورزشی از آن‌ها با عنوان مکمل بدنسازی نیز یاد می‌شود، برای افزایش ورزش یا عملکرد ورزشی با پوشش ایمنی، قانونی بودن و رعایت اخلاق ورزشی خواهد بود.

 

ارزیابی و درمان پزشکی ورزشی

هنگامی که یک ورزشکار برای بحث در مورد مکمل‌های غذایی و فواید مکمل‌های ورزشی با یک پزشک ملاقات می‌کند، ویزیت باید شامل یک مصاحبه جامع در مورد تاریخچه پزشکی، رشد و ورزشی این ورزشکار باشد. مباحث رایج مورد بحث در این فرآیند ممکن است شامل بررسی آلرژی‌ها، داروها، عادات آموزشی، رژیم غذایی فعلی، استراتژی‌های آب‌رسانی، عادات خواب، سابقه استفاده از مکمل‌های قبلی، نگرانی در مورد تصویر بدن و سابقه پزشکی خانواده باشد. سپس پزشک ممکن است معاینه فیزیکی سیستم‌های اصلی و اندام‌ها را انجام دهد. گاهی اوقات، پزشک ممکن است برخی آزمایشات آزمایشگاهی خون یا ادرار را تجویز کند. اگر ورزشکار مکمل خاصی را در نظر داشته باشد، آوردن برخی اطلاعات مانند درج بسته یا بطری برای بازبینی پزشک می‌تواند مفید باشد.

 

فواید مکمل‌های ورزشی

فواید بی‌شماری وجود دارد که مکمل‌های ورزشی نسبت به غذاهای معمولی تأمین می‌کنند، دو مورد از مهم‌ترین آن‌ها سهولت و میزان جذب مواد مغذی است.
غذای کامل باید به طور طبیعی پایه و اساس رژیم شما را تشکیل دهد، اما به نظر می‌رسد در جامعه امروز همه افراد زمان کمتری برای پخت وعده‌های غذایی شلوغ و سرگرم کننده اختصاص می‌دهند. بنابراین، مکمل‌ها می‌توانند جایگزینی عالی برای گزینه‌های غذایی معمولاً ناسالم مانند فست فود باشند. آن‌ها می‌توانند یک گزینه سریع و آسان را فراهم کنند برای دریافت کالری اضافی، پروتئین یا ویتامین‌ها و مواد معدنی. علاوه بر این بعد از ورزش در صورت نیاز سریع، مصرف مکمل‌ها بسیار آسان‌تر از تهیه و خوردن غذا است.
یکی دیگر از فواید مکمل‌های ورزشی جذب آسان است. ساختار مکمل‌ها به بدن اجازه می‌دهد مواد مغذی را خیلی سریع‌تر از غذای طبیعی هضم و جذب کند. سرعت هضم برای شروع فرآیند بازیابی و به حداکثر رساندن سنتز پروتئین پس از ورزش بسیار مهم است. مواد مغذی مانند اسیدهای آمینه به صورت آزاد سریعاً جذب می‌شوند زیرا به هضم غذا احتیاج ندارند و در جریان خون جذب می‌شوند.
علاوه بر موارد ذکر شده، مکمل‌ها به شما امکان می‌دهند مقادیر کافی از مواد مغذی متنوعی را مصرف کنید که مصرف آن‌ها از طریق غذا دشوار است.

 

انواع مکمل ورزشی

تبلیغات درباره بهترین مکمل‌های ورزشی می‌تواند قانع کننده باشد، اما آیا واقعاً مکمل‌ها ایده خوبی هستند؟ آیا آن‌ها ایمن هستند؟ برخی از مکمل‌های موجود در بازار بی ضرر هستند، اما هوشیار بودن و دانستن برخی عوارض مکمل‌های ورزشی و رعایت موارد خاص برای تصمیم‌گیری آگاهانه از اهمیت برخوردار است. در ادامه مروری کوتاه بر رایج‌ترین و محبوب‌ترین انواع مکمل‌های ورزشی خواهیم داشت که اگر قصد خرید مکمل ورزشی دارید، اغلب آن‌ها را می‌توانید از قسمت مکمل ورزشی داروخانه پارسین تهیه کنید.

 

کراتین

ازجمله فواید کراتین این است که به‌طور طبیعی توسط کلیه‌ها و کبد ما ساخته می‌شود، همچنین می‌توانید آن را در گوشت، مرغ و ماهی نیز پیدا کنید. این مکمل‌ دوز بسیار بالاتری نسبت به مقدار موجود در غذاها دارند و می‌توانند قدرت و سرعت عضلات را افزایش دهند.
امروزه کراتین مونوهیدرات محبوب‌ترین انواع مکمل ورزشی و بهترین مکمل بدنسازی در بازار است.
این مکمل تمرینی پرفروش در تمام دوران‌ها است و مطالعات انسانی، ایمنی و اثربخشی آن را بیشتر از هر مکمل دیگری در طول تاریخ نشان داده است.
با مصرف روزانه 3000 میلی‌گرم از این مکمل می‌توانید:

  • قدرت عضلات را افزایش دهید
  • توان عضلانی را افزایش دهید
  • سرعت عضله را افزایش دهید
  • توده عضلانی بدون چربی را افزایش دهید

از جمله فواید کراتین این است که می‌تواند مسیرهای سلولی متعددی را که منجر به رشد عضلات جدید می‌شوند، ازجمله تقویت تشکیل پروتئین‌هایی که فیبرهای عضلانی ایجاد می‌کنند، تغییر دهد.
مصرف این مکمل به عنوان بخشی از تمرین همچنین باعث افزایش محتوای آب در عضلات می‌شود که می‌تواند به‌سرعت اندازه را افزایش دهد.
اگر فعالیت یا ورزش‌هایی مانند دوچرخه‌سواری یا دو سرعت و وزنه‌برداری انجام میدهید، بهتر است از این مکمل بهره‌مند شوید.

 

مکمل های پروتئینی

وقتی صحبت از ساخت و حفظ توده عضلانی می‌شود، پروتئین یکی از مهم‌ترین و بهترین مکمل‌های ورزشی و هم‌چنین از بهترین مکمل بدنسازی در جهان است. مصرف منظم مکمل پروتئین به رشد قابل توجه و ترمیم فیبرهای عضلانی کمک می‌کند.
پروتئین خاص جنسیت نیست، به این معنی که فواید آن می‌تواند به زنان و مردان در سنین مختلف، انواع بدن و سطح تناسب بدن گسترش یابد.
یک فرد متوسط هر روز 0.8 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ​​تقریباً نیاز دارد. با این حال، این نیاز برای کسانی که به طور منظم در تمرینات استقامتی (تقریباً 1.2 گرم در کیلوگرم) یا تمرینات قدرتی (تقریباً 2 گرم در کیلوگرم) شرکت می‌کنند، بیشتر است.
مکمل‌های پروتئینی معمولاً توسط ورزشکاران قدرتی مانند وزنه برداران یا راگبی بازان استفاده می‌شوند، هرچند می‌توانند برای انواع ورزشکاران مفید باشند.
نقش اصلی پروتئین در رژیم غذایی برای رشد و ترمیم عضلات است، مکمل‌ها معمولاً برای این منظور استفاده می‌شوند. در طول ورزش، تمرین باعث آسیب به عضلات و بافت همبند می‌شود، پروتئین به رشد و ترمیم این بافت‌ها کمک می‌کند.
هنگام خرید مکمل ورزشی  باید این نکته را بدانید که قیمت مکمل ورزشی پروتئینی کمی بیشتر از سایر مکمل های تغذیه ای می باشد زیرا فرمولهای با کیفیت بالا و فواید غذایی زیادی را در یک پیمانه کوچک پودر ارائه می دهند.

 

پروتئین آب پنیر

یکی از سنتی‌ترین و شناخته شده ترین مواد مکمل ورزشی ایرانی، پروتئین آب پنیر است.
آب پنیر نوعی پروتئین است که در مقایسه با مواردی مانند کازئین و سویا، به طور گسترده در بازار موجود می‌باشد. همچنین ظرفیت بسیار بالاتری برای تحریک میزان سنتز پروتئین عضلانی و کاهش سرعت تخریب پروتئین پس از ورزش دارد. در مقایسه با سایر اشکال پروتئین، آب پنیر دارای یک اثر تحریک کننده عالی است - این امر به دلیل محتوای بالای لوسین و سرعت هضم آن است. بهترین زمان مصرف مکمل‌های ورزشی حاوی پروتئین آب پنیر در هنگام صبحانه و یا قبل از آن است.

 

فواید مکمل‌های پروتئینی

پروتئین باعث بهبود عضلات، بهبود زمان بهبودی و افزایش کیفیت جلسات آموزشی بعدی می‌شود. برای ورزشکارانی که سعی در حفظ عضله یا افزایش حجم و اندازه عضله دارند، مکمل‌های پروتئینی می‌توانند در تأمین کالری اضافی و اطمینان از تأمین پروتئین مورد نیاز مفید باشند. هنگامی‌که یک ورزشکار در حال کاهش کالری برای کاهش وزن برای یک ورزش دسته بندی شده در وزن است، پروتئین می‌تواند مفید باشد زیرا حفظ رژیم غذایی با پروتئین بالاتر به جلوگیری از دست دادن عضله کمک می‌کند. با توجه به این مزایا می‌توان نتیجه گرفت مکمل‌های پروتئینی بهترین مکمل بدنسازی برای علاقه‌مندان به تناسب اندام و رشته بدنسازی می‌باشد. همچنین مکمل آمینو اسید میتوانند به رشد عضلات بدن شما کمک کنند.

 

کافئین

این مکمل فقط آن چیزی نیست که در قهوه صبحگاهی شما را از خواب بیدار می‌کند - بلکه به طور گسترده‌ای به عنوان یک مکمل ورزشی نیز استفاده می‌شود. تصور می‌شود که آن در صورت لزوم با ایجاد تقویت جسمی و روحی عملکرد ورزشی را بهبود می‌بخشد.
این مکمل به طور مرکزی بر روی مغز تأثیر می‌گذارد تا درک تلاش را کاهش دهد، که به ویژه در حوادث طولانی‌تر مانند دویدن یا دوچرخه سواری قابل توجه است. در حوادث مسافتی بیش از 90 دقیقه، خستگی ذهنی و همچنین خستگی جسمی ، نقش بسزایی در تعیین عملکرد با پیشرفت رویداد دارد. مکمل می‌تواند به حفظ عملکرد بدنی در این شرایط کمک کند.
برخلاف پروتئین و کراتین، کافئین به جای پودر معمولاً به شکل کپسول یا ژل درمی‌آید. نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که ادرار آور است (به این معنی که تولید ادرار را افزایش می‌دهد). بسیاری از مکمل‌ها همچنین دارای عناصر آب‌رسانی برای خنثی کردن این مسئله هستند.
در صورتی که به صورت بی آب مانند پودرها، کپسولها یا قرصها مصرف شود، بیشترین اثر خود را خواهد داشت.

 

فواید کافئین

یک محرک است که مانع از عملکرد گیرنده‌هایی می‌شود که به طور معمول احساس خواب آلودگی در شما ایجاد می‌کنند، در ورزش این می‌تواند هوشیاری ذهنی، تصمیم‌گیری و تمرکز را به همراه کاهش خستگی ذهنی بهبود بخشد. به عنوان مثال، در طول یک مسابقه تنیس، ممکن است تمرکز بازیکن در طول ست نهایی بهتر شود و انتخاب شوت او را بهبود بخشد.
استفاده از چربی‌ها را به عنوان انرژی افزایش می‌دهد، این برای ورزشکاران استقامتی مانند دوچرخه سواران مسافت طولانی مفید است، استفاده از قطعات چربی ذخیره شده گلیکوژن (کربوهیدرات‌ها) باعث تأخیر در خستگی و زمان خستگی می‌شود.
در زمان خرید مکمل ورزشی حاوی توجه داشته باشید که ادرارآور ملایمی است.
البته ممکن است مصرف مکمل ورزشی کافئین دار در ورزش‌های دسته بندی شده با وزن مفید باشد، به‌عنوان مثال، وزن کشی قبل از مسابقه بوکس.

 

امگا 3

یکی دیگر از بهترین مکمل‌های ورزشی در سبد سفارش مکمل ورزشی، امگا 3 می‌باشد. اسیدهای چرب امگا 3 از اهمیت بالایی برخوردار هستند زیرا حاوی فواید قدرتمندی برای بدن و مغز هستند و آن را به یک محصول محبوب تغذیه ورزشی تبدیل می‌کنند.
اسیدهای چرب به طور معمول در ماهی‌های روغنی یافت می‌شوند، مصرف مکمل ورزشی حاوی این اسیدهای چرب مفید  می‌تواند سلامت مفاصل را تقویت کند که برای کسانی که در ورزش هستند یا دارای یک سبک زندگی فعال هستند بسیار مهم است، زیرا به کاهش التهاب ناشی از تمرین شدید کمک می‌کند.

 

BCAA / لوسین

یکی دیگر از انواع مورد تقاضا در سفارش مکمل ورزشی، اسیدهای آمینه BCAA هستند.
پروتئین به اسیدهای آمینه تجزیه می‌شود، برخی از اسیدهای آمینه ضروری هستند، باید در رژیم غذایی مصرف شوند، درحالی‌که برخی دیگر غیرضروری هستند، می‌توانند در بدن تشکیل شوند.
 آمینواسیدهای شاخه‌ای، اسیدهای آمینه ضروری هستند و از لوسین، ایزولوسین و والین تشکیل شده‌اند، این آمینو اسیدها برای عضله سازی بسیار مؤثر هستند.

 

بهترین زمان مصرف مکمل‌های ورزشی

حالا دیگر به خوبی می‌دانید که مکمل ورزشی چیست و با انواع آن آشنا شده‌اید اما اگر قصد دارید آگاهانه‌تر به سراغ استفاده از آن‌ها بروید باید درباره بهترین زمان مصرف مکمل‌های ورزشی نیز اطلاعات کسب کنید.
استفاده از مکمل در افراد متفاوت خواهد بود و بر اساس سطح فعالیت بدنی، سبک زندگی، رژیم غذایی و غیره است.
یک ورزشکار حرفه‌ای که به شدت روزانه چندین بار تمرین می‌کند، بیشتر از فردی که یک‌بار در روز تمرین می‌کند، از مکمل استفاده می‌کند، زیرا این امر برای ورزشکار ضروری است.
بااین‌حال، فردی که هرروز یک‌بار تمرین می‌کند ممکن است فقط قبل از جلسه آموزش تکمیلی به مکمل‌ها برای افزایش انرژی و تمرکز بعد از یک روز کار و مکمل‌های بعد از ورزش برای شروع روند بهبودی نیاز داشته باشد.

 

مزایای مکمل ورزشی ایرانی نسبت به خارجی

احتمالاً شما نیز در زمان خرید اینترنتی مکمل بدنسازی و یا سفارش مکمل ورزشی در میان انواع برندهای ایرانی و خارجی موجود، این سوال برایتان پیش آمده است  که مزایای مکمل ورزشی ایرانی نسبت به خارجی چیست؟
از مهم‌ترین مزایای مکمل ورزشی ایرانی در رده مکمل‌های ورزشی اورجینال، می‌توان به قیمت مکمل ورزشی ایرانی  اشاره نمود.
قیمت مکمل ورزشی ایرانی بسیار مناسب‌تر از مشابه خارجی می‌باشد. هم‌چنین مکمل‌های بدن‌سازی ایرانی با در نظر گرفتن شرایط تغذیه و آب ‌و هوای کشور ایران ساخته ‌شده‌اند و درنتیجه سازگاری بیشتری با بدن ورزشکاران کشورمان دارند.
اگر به دنبال خرید اینترنتی مکمل بدنسازی هستید می توانید ارزان ترین مکمل‌های بدنسازی ایرانی را در میان فهرست کامل مکمل ورزشی داروخانه پارسین پیدا و خریداری کنید.

 

آیا مکمل‌های ورزشی فقط برای آقایان است؟

در گذشته، کمپانی‌ها مکمل‌هایی را مناسب با مبارزاتی که مردان بزرگ عضله درگیر آن بودند به سمت صنعت بدن‌سازی عرضه می‌کردند. با این کار، این تصور غلط در مورد اینکه چه کسی باید از مکمل‌ها استفاده کند ایجاد شده و بسیاری از زنان را از استفاده از آن‌ها منصرف می‌کند.
اگرچه تفاوت‌هایی بین آناتومی زن و مرد وجود دارد، اما اندام‌ها، عضلات و سیستم‌های انرژی ما به یک اندازه کار می‌کنند.
بدن انسان تغییر می‌کند و با تمرینی که انجام می‌دهید و غذایی که مصرف می‌کنید سازگار می‌شود.
مکمل‌های ورزشی می‌توانند از طریق افزایش عملکرد و بازیابی به افزایش چنین سازگاری‌هایی کمک کنند، اما به تنهایی عملکرد بسیار کمی دارند. بنابراین، اثر مطلوب مکمل‌های ورزشی همان چیزی است که شما از آن‌ها استفاده می‌کنید، صرف نظر از جنسیت.
چه بخواهید لاغر شوید، عضله بسازید، متناسب و قدرتمندتر شوید یا به عنوان یک ورزشکار در سراسر جهان پیشرفت کنید، مکمل‌ها به شما کمک می‌کنند تا تمرین و رژیم غذایی خود را به درستی از اهداف خود پشتیبانی کنید.

 

تأثیر مکمل های ورزشی در دوران بارداری و شیردهی

برخلاف باور عموم و بر طبق گفته محققان مصرف برخی مکمل‌های ورزشی در دوران بارداری بلامانع است مانند پروتئین آب پنیر.
نوشیدن پروتئین آب پنیر اشکالی ندارد - به طور کلی هیچ ماده محرکی در پروتئین آب پنیر وجود ندارد، تنها چیزی که هنگام استفاده از آب پنیر هنگام شیردهی باید به آن توجه کنید این است که سیستم گوارشی کودک شما پروتئین را تحمل می‌کند. این امر معمولاً از نوزادی به نوزاد دیگر متفاوت است، اما اگر کودک شما احساس کوفتگی شدید، التهابات پوستی مانند کهیر یا هرگونه تغییر دیگری در پوشک خود دارد، بهتر است مصرف آن را متوقف کنید.
البته مصرف گروهی از مکمل‌های ورزشی مانند چربی سوزها و کافئین دارها در زمان بارداری و شیردهی مجاز نیستند و بهتر است خانم‌های باردار و یا شیرده آن‌ها را از رژیم غذایی خود حذف کنند.