درباره ويتامين آ چه مي دانيد؟

ويتامين آ یک ویتامین محلول در چربی است که به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد. ويتامين آ برای بینایی، سیستم ایمنی بدن و تولید مثل مهم است، همچنین به قلب، ریه ها، کلیه ها و سایر اندام ها کمک می کند تا به درستی کار کنند.

دو نوع مختلف ويتامين آ وجود دارد. نوع اول، ويتامين آ از قبل ساخته شده، در گوشت، مرغ، ماهی و لبنیات یافت می شود. نوع دوم، پروويتامين A، در میوه ها، سبزیجات و سایر محصولات گیاهی یافت می شود. متداول ترین نوع پروويتامين آ در غذاها و مکمل های غذایی بتاکاروتن است.

ويتامين آمورد نياز بدن چقدر است ؟

میزان ويتامين آ مورد نیاز شما به سن و جنسیت شما بستگی دارد. مقادیر متوسط توصیه شده روزانه در زیر در میکروگرم (میکروگرم) معادل فعالیت رتینول (RAE) ذکر شده است.

میزان زندگی

مقدار پیشنهادی

تولد تا 6 ماهگی

400 میکروگرم RAE

نوزادان 7 تا 12 ماهه

500 میکروگرم RAE

کودکان 1 تا 3 سال

300 میکروگرم RAE

کودکان 4-8 ساله

400 میکروگرم RAE

کودکان 9 تا 13 ساله

600 میکروگرم RAE

پسران نوجوان 14-18 سال

900  میکروگرم RAE

دختران نوجوان 14-18 سال

700 میکروگرم RAE

مردان بزرگسال

900 میکروگرم RAE

زنان بزرگسال

700 میکروگرم RAE

زنان باردار

770 میکروگرم RAE

زنان شیرده

1300 میکروگرم RAE

 

 

چه غذاهایی ويتامين آ را تأمین می کنند؟

ويتامين آ به طور طبیعی در بسیاری از غذاها یافت می شود و به برخی از غذاها مانند شیر و غلات اضافه می شود. شما می توانید با خوردن انواع غذاها، از جمله موارد زیر، مقادیر توصیه شده ويتامين A دریافت کنید.

 

 • گوشت گاو و سایر گوشت های قرمز(اما این غذاها کلسترول بالایی نیز دارند ، بنابراین مقدار مصرف را محدود کنید).
 • برخی از انواع ماهی ها مانند ماهی آزاد.
 • سبزیجات برگ سبز و سایر سبزیجات سبز ، نارنجی و زرد مانند کلم بروکلی ، هویج و کدو سبز.
 • میوه ها از جمله طالبی ، زردآلو و انبه.
 • لبنیات
 • غلات صبحانه غنی شده.

چه نوع مکمل های غذایی ويتامين آ موجود است؟

ويتامين آ در مکمل های غذایی موجود است، معمولاً به صورت رتینیل استات یا رتینیل پالمیتات (ويتامين آ از قبل ساخته شده) ، بتا کاروتن (پروويتامين آ) یا ترکیبی از پیش ساخته و پروويتامين آ موجود است. اکثر مکمل های معدنی مولتی ویتامین حاوی ويتامين A هستند. مکمل های غذایی که فقط حاوی ويتامين آ هستند نیز موجود است.

 

چه گروه هايي ممكن است كمبود ويتامين آ داشته باشند؟

گروه های خاصی از افراد بیشتر از دیگران در دریافت ويتامين آ کافی مشکل دارند:

 • نوزادان نارس، که در سال اول اغلب ويتامين آ کم دارند.
 • نوزادان، کودکان خردسال، زنان باردار و زنان شیرده در کشورهای در حال توسعه.
 • افراد مبتلا به فیبروز کیستیک.

با كمبود  ويتامين آ چه اتفاقی می افتد؟

شایع ترین علامت کمبود ويتامين آ در کودکان خردسال و زنان باردار، یک بیماری چشمی به نام Xerophthalmia است كه به معناي عدم توانایی دیدن در نور کم است و در صورت عدم درمان می تواند منجر به کوری شود.

برخی از تأثیرات ويتامين آ بر سلامتی چیست؟

دانشمندان در حال مطالعه ويتامين آ هستند تا بفهمند چگونه این ماده بر سلامتی تأثیر می گذارد. در اینجا چند نمونه از آنچه این تحقیق نشان داده است آورده شده است.

 • سرطان

افرادی که غذاهای حاوی بتاکاروتن زیادی می خورند ممکن است كمتر در معرض خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان مانند سرطان ریه یا سرطان پروستات باشند. مطالعات تاکنون نشان نداده است که مکمل های ويتامين A یا بتاکاروتن می توانند به جلوگیری از سرطان کمک کرده و یا احتمال مرگ ناشی از این بیماری را کاهش دهند. در حقیقت، مطالعات نشان می دهد که در افراد سیگاری که مقادیر زیادی مکمل بتاکاروتن مصرف می کنند، خطر ابتلا به سرطان ریه افزایش می یابد.

 • دژنراسیون ماکولای وابسته به سن

دژنراسیون ماکولای وابسته به سن (AMD) یا از دست دادن بینایی مرکزی با افزایش سن، یکی از رایج ترین دلایل کاهش بینایی در افراد مسن است. كه بر اثر كمبود ويتامين آ رخ مي دهد.

 • سرخک

هنگامی که کودکان مبتلا به کمبود ويتامين A به سرخک مبتلا می شوند، بیماری شدیدتر می شود. در این کودکان، مصرف مکمل هایی با دوزهای بالای ويتامين آ می تواند تب و اسهال ناشی از سرخک را کوتاه کند. این مکمل ها همچنین می توانند خطر مرگ را در کودکان مبتلا به سرخک که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند و کمبود ويتامين آ در آن ها شایع است کاهش دهند.

آیا ويتامين آ می تواند مضر باشد؟

بله، مصرف زیاد برخی از انواع ويتامين آ می تواند مضر باشد. دریافت بیش از حد ويتامين آ از قبل ساخته شده (معمولاً از طریق مکمل ها یا داروهای خاص) می تواند باعث سرگیجه، حالت تهوع، سردرد، کما و حتی مرگ شود. مصرف زیاد ويتامين A از قبل ساخته شده در زنان باردار همچنین می تواند باعث نقص مادرزادی در نوزادان آن ها شود. زنانی که ممکن است باردار باشند نباید از دوزهای بالای مکمل ويتامين آ استفاده کنند.

مصرف مقادیر زیاد بتاکاروتن یا سایر اشکال پروويتامين آ می تواند پوست را به رنگ زرد نارنجی درآورد اما این شرایط بی ضرر است. مصرف زیاد بتاکاروتن باعث نقص مادرزادی یا سایر اثرات جدی تر ناشی از دریافت بیش از حد ويتامين آ از قبل ساخته شده نمی شود.

 

آیا ويتامين آ با داروهاي ديگر تداخل دارد؟

بله، مکمل های ويتامين آ می توانند با داروهایی که مصرف می کنید تداخل ایجاد کنند. در اینجا چندین مثال آورده شده است:

 (Alli, Xenical)، دارویی برای کاهش وزن، می تواند جذب ويتامين A را کاهش دهد و باعث کمبود ویتامین آ سطح خون در برخی از افراد شود.

چندین فرم مصنوعی ويتامين آ در داروهای تجویزی استفاده می شود. به عنوان مثال می توان به آسیرتین درمان با پسوریازیس (Soriatane) و بگزاروتن (Targretin) اشاره کرد که برای درمان اثرات پوستی لنفوم سلول T استفاده می شود. مصرف این داروها بهمراه مکمل ويتامين آ می تواند به طور خطرناکی باعث افزایش سطح ويتامين A در خون شود.

در مورد مکمل های غذایی و داروهای مصرفی خود به پزشک، داروساز اطلاع دهید. آن ها می توانند به شما بگویند که آیا این مکمل های غذایی ممکن است با تجویز یا داروهای بدون نسخه شما تداخل داشته باشند یا اینکه داروها در نحوه جذب، استفاده یا تجزیه مواد مغذی در بدن اختلال ایجاد کنند.

 

ويتامين آ و سلامت تغذيه

توصیه می شود افراد باید بیشتر مواد مغذی خود را از طریق غذا دریافت کنند. غذاها حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، فیبرهای غذایی و سایر موادی هستند که برای سلامتی مفید هستند. در برخی موارد، غذاهای غنی شده و مکمل های غذایی ممکن است مواد مغذی را تأمین کنند که در غیر این صورت ممکن است در مقادیر کمتر از حد توصیه شده مصرف شوند.

 

 

از این محصولات دیدن کنید:

قرص مولتی ویتامین

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه