نکاتی درباره مکمل روی یا زینک و نحوه مصرف آن

مکمل روی یا زینک یک ماده معدنی ضروری است که در بهبود عملکرد آنزیم های متعددی نقش دارد. این ماده به طور کلی موجب فعالیت بیشتر و بهتر آنزیم های آنتی اکسیدان، عملکرد مغز و سیستم ایمنی بدن می شود. مکمل روی معمولاً برای افزایش ایمنی بدن و بهبود سطح بهینه تستوسترون مصرف می شود. برای اینکه بیشتر با خاصیت این ماده ی معدنی و اهمیت مصرف آن در قالب مکمل آشنا شوید، این مطلب از پارسین را بخوانید. 

روی چیست؟مکمل روی

روی یک ماده معدنی ضروری در رژیم غذایی است که نقش های مهم و بسیاری در بدن دارد. این ماده به عنوان یک عنصر کاتالیزور در ساختار صدها متالوپروتئین شناخته شده است. گوشت، تخم مرغ و حبوبات و صدف های خوراکی از منابع مفید روی هستند.

مزایای مصرف مکمل روی یا زینک چیست؟

فواید مصرف مکمل های خوراکی روی به وضعیت بدنی هر فرد بستگی دارد. برخی تحقیقات نشان می دهد که وقتی سطح روی در بدن پایین است حساسیت به انسولین و تستوسترون هم کاهش پیدا می کند و مصرف مکمل روی یا زینک می تواند سطح انسولین و تستوسترون را به حد نرمال نزدیک کند.

به نظر می رسد مصرف مکمل روی در دوزهای بالا مدت زمان سرماخوردگی را کم می کند و به شکل محسوسی در جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی نیز موثر است. البته ممکن است مصرف دوزهای بالای آن در طولانی مدت با عوارض جانبی خفیف اما قابل توجه مانند حالت تهوع و طعم فلز در دهان همراه باشد. طبق بعضی از تحقیقات مصرف مکمل روی یا زینک تاثیر بسیاری بر درمان افسردگی و آکنه های پوستی دارد.

روی از طریق تعریق بدن دفع می شود، بنابراین مصرف این مکمل برای ورزشکارانی که روی زیادی از طریق غذا دریافت نمی کنند بسیار مهم است. همچنین مقاومت به انسولین نیز می تواند موجب کاهش سطح روی در بدن شود در نتیجه مصرف مکمل روی برای افراد دیابتی مفید است.

عوارض مصرف مکمل روی یا زینک چیست؟

میزان مصرف مجاز روی در روز 40 میلی گرم است. بسیاری از مکمل ها ترکیبی از مواد معدنی مختلف و ویتامین هستند، در نتیجه مصرف چند نوع مکمل ممکن است منجر به دریافت بیش از حد مجاز روی در طول روز شود. مصرف مکمل روی در دوزهای بالا می تواند حالت تهوع و سایر اشکال ناراحتی دستگاه گوارش را ایجاد کند به ویژه اگر با معده خالی مصرف شود. علاوه بر این مصرف دوزهای بالای این مکمل  می تواند باعث کمبود مس در بدن شود. 

کمبود روی یا زینک چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

کمبود روی یا زینک در دوران کودکی می تواند رشد را مختل کند. در بزرگسالان کمبود روی می تواند منجر به هیپوگنادیسم یا کم کاری غدد جنسی در مردان و همچنین بی حالی ذهنی، افسردگی و ناهنجاری های پوستی شود. سطح پایین روی ناشی از دیابت می تواند مقاومت انسولین را بیش از پیش بدتر کند. تخمین زده می شود که بیش از 50 درصد مردم جهان دچار مشکل کمبود روی یا زینک در بدن هستند.

مکمل روی یا زینک یکی از پر مصرف ترین مکمل های بانوان است زیرا تاثیر بسیاری در بهبود سلامت پوست و موی آنها دارد. در واقع یکی از مهمترین عوامل ریزش مو در افراد کمبود زینک است که می توان با مصرف مرتب مکمل زینک آن را کنترل و درمان کرد.

نحوه مصرف مکمل رویقرص روی

مصرف مکمل روی دارای دو دوز استاندارد است. دوز پایین 5-10 میلی گرم است در روز است در حالی که دوز بالا 25-45 میلی گرم است. دوز پایین به عنوان یک مکمل جهت پیشگیری از بروز مشکلات مختلف به صورت روزانه به خوبی عمل می کند اما باید در نظر داشت که دوز بالای آن را باید کسی که در معرض کمبود روی است مصرف کند.

اشکال مختلف مکمل روی حاوی مقادیر مختلف عنصر روی هستند که به وزن مولکول روی در آنها اشاره دارد، در نتیجه قبل از مصرف حتما اطلاعات روی بسته بندی را به دقت مطالعه کنید. به طور مثال:

سیترات روی از نظر وزنی تقریباً حاوی 34٪ روی است. برای دوز 50 میلی گرم روی اولیه باید 146 میلی گرم سیترات روی مصرف کنید.

سولفات روی از نظر وزنی تقریباً حاوی 22٪ روی است. برای دوز 50 میلی گرم روی اولیه باید220 میلی گرم سولفات روی مصرف کنید.

گلوکونات روی از نظر وزنی تقریباً حاوی 13٪ روی است. برای دوز 50 میلی گرم روی اولیه باید 385 میلی گرم گلوكونات روی مصرف كنید.

مونومتيونين روي از نظر وزني تقريباً حاوی 21٪ روي است. برای دوز 50 میلی گرم روی اولیه باید 238 میلی گرم روی مونومتیون مصرف کنید.

شما مجاز هستید 100 میلی گرم مکمل روی یا زینک در طول روز به صورت کوتاه مدت مصرف کنید. برای استفاده ی طولانی مدت این مکمل مصرف بیش از 40 میلی گرم در روز توصیه نمی شود زیرا ممکن است باعث اختلال در جذب ویتامین ها و مواد معدنی دیگر مانند کلسیم، منیزیم و آهن شود.

 

از این محصولات دیدن کنید:

قرص یونی زینک

کپسول زینک پلاس

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه