برای درمان بواسیر چه باید کرد؟

بواسیر یک بیماری التهابی در انتهای روده یا اطراف مقعد است که گاهی بدون درد خاص یا علامت است و گاهی یک وضعیت بسیار آزار دهنده است که حتی می تواند یک بیماری تشدید کننده باشد و با درد همراه است و می تواند موجب شود که نشستن به یک عارضه دردناک تبدیل شود. درمان بواسیر با تشخیص پزشک انجام می شود اما به طور کلی یک سری اقدامات برای پیشگیری و درمان بواسیر در خانه وجود دارد. اگر می خواهید که بدانید علایم و درمان بواسیر چیست تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

بواسیر چیست و چگونه ایجاد می شود؟درمان بواسیر

بواسیر، یا هموروئید که به آن "piles" نیز گفته می شود، التهاب رگ ها در مقعد و پایین روده است و ممکن است در اثر اعمال فشار بیش از حد روی رگ ها در حین دفع مدفوع یا تحت فشار قرار گرفتن شخص در دوران بارداری ایجاد شود، همچنین بواسیر در اثر فشار هنگام بلند کردن اجسام سنگین و ایستادن یا نشستن به مدت طولانی، ممکن است اتفاق بیفتد.

 عواملی مانند یبوست مزمن و سابقه خانوادگی ابتلا به بواسیر، کمبود فیبر در رژیم غذایی و عدم نوشیدن آب کافی، فعالیت مداوم جنسی مقعدی و اسهال می تواند خطر ابتلا به بواسیر را افزایش دهد.

انواع بواسیر

دو نوع بواسیر اصلی وجود دارد بواسیر داخلی که در داخل روده دیده می شود و بواسیر خارجی که ممکن است در زیر پوست در ناحیه مقعد ایجاد شود. بواسیر بسیار شایع است. حدود سه چهارم بزرگسال حداقل یک بار در طول زندگی خود آن را تجربه می کنند و در حدود 50 درصد افراد علائم بواسیر را در سن  50 تا 65 سالگی تجربه می کنند درمان بواسیر با توجه به سن شخص و میزان پیشرفت بیماری و نوع آن می تواند متفاوت باشد و هم درمان بواسیر در خانه و هم درمان پزشکی برای این بیماری وجود دارد. در قسمت های بعدی این مقاله به بررسی دقیق تر درمان بواسیر خواهیم پرداخت.

علایم بواسیر

بواسیر همیشه با علایم قابل توجهی همراه نیست، با این حال، اگر ظاهر شود، می تواند شامل خونریزی بدون درد در حین حرکات روده، حرکات روده ای دردناک، نشت مدفوع، خارش، تحریک و یا تورم دراطراف مقعد، درد عمومی یا ناراحتی یا مشاهده یک توده نزدیک به مقعد باشد که می تواند حساس یا دردناک باشد.

غالباً، خونریزی تنها علامت ابتلا به بواسیر است که معمولاً پس از چند هفته به خودی خود برطرف می شوند، اما در بعضی موارد بواسیر ترومبوز می تواند از داخل کانال مقعدی تشکیل شود به طوری که خون در عروق لخته خواهد شد. برخی از علائم این بیماری این است که می تواند  مقعد بنفش یا کبود شود، دردناک باشد و همراه با خارش و خونریزی باشد.

درمان بواسیر

مورد خاصی برای درمان بواسیر در حالتی که دردناک و ناخوشایند و تهدید کننده نباشد، تعریف نشده است و معمولا چیز خاصی نیست و به صورت خود به خود و بدون نیاز به درمان پزشکی از بین می روند. اما می توان برخی اقدامات را انجام داد که به کمرنگ کردن و درمان بواسیر می انجامد. اما اگر به بواسیر خونریزی دهنده، دردناک با وضعیت حاد مبتلا شدید حتما به پزشک مراجعه کنید. در این موارد درمان بواسیر به عهده ی پزشک است و نباید خودسرانه اقدام کنید یا سهل انگارانه با بیماری برخورد کنید.

 

در زیر برخی از توصیه ها اقدامات طبیعی، مکمل ها و ویتامین هایی وجود دارد که می توانید در برنامه روزانه خود برای کمک به درمان بواسیر از آن ها بهره ببرید.

  • مکمل های فیبر: این ها می توانند شامل قرص فیبر، گلوکمانان، دانه چیا سفید و باشند. که در پیشگری و درمان بواسیر مفید هستند.
  • پروستامین: عملکرد اصلی آن پشتیبانی از عملکرد سالم پروستات است.
  • ویتامین C: این ویتامین می تواند به حفظ یکپارچگی رگ های شما کمک کند، که نقش اصلی در درمان بواسیر را دارد، چرا که که ویتامین C غیر قابل حل در آب است و می تواند آب را به روده های شما جذب کند و به عنوان نرم کننده مدفوع عمل کند. مراقب باشید چرا که زیاده وری در مصرف ویتامین C باعث بروز مشکلات دیگری می شود.
  • درمان های موضعی: پمادها و کرم های بدون نسخه، مانند هیدروکورتیزون، کرم بواسیر، آلوئه ورا که روی پوست اطراف مقعد و بافت بواسیر گذاشته می شود برای درمان بواسیر مفید است.
  • نوشیدن مقدار زیادی آب: هیدراته نگه داشتن بدن به شما کمک می کند تا مدفوع سفت نشود، این کار برای پیشگیری و درمان بواسیر موثر است.
  • به سلامت تغذیه خود اهمیت بدهید: رژیم های غذایی با فیبر بالا را انتخاب کنید، مانند گندم کامل، برنج قهوه ای، بلغور جو دوسر، هویج، گلابی، گندم سیاه و سبوس. همانطور که گفته شد دریافت فیبر کافی برای درمان بواسیر مفید است.
  • فعالیت جسمانی را فراموش نکنید: توصیه می شود حداقل برای جلوگیری از فشار مداوم به اطراف مقعد، هر 15 دقیقه یکبار حداقل از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر حالت دهید.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه