برای درمان افسردگی چه باید کرد؟

دارو درمانی و روان درمانی (درمان شناختی-رفتاری، درمان بین فردی)، روش هایی برای درمان افسردگی هستند که هر یک به تنهایی می توانند در درمان افسردگی خوب ظاهر شوند. ترکیب دارو درمانی و روان درمانی با افزایش قابل توجه تاثیر بهبود افسردگی های شدید، مزمن و پیچیده همراه است. در این مقاله میخواهیم بدانیم روش های درمان افسردگی کدامند و اگر شخص مبتلا به اقسردگی به پزشک مراجعه کند چه اقداماتی در این زمینه از سوی پزشکان صورت خواهد گرفت، همچنین در نهایت به بررسی مکمل های غذایی ای که برای درمان افسردگی مفید هستند می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

درمان افسردگی با دارو درمانی

داروهای ضد افسردگی برای درمان افسردگی به خوبی عمل می کنند. بعضی اوقات باید قبل از یافتن داروی مناسب برای فرد، داروهای ضد افسردگی مختلفی امتحان شود. داروهایی که به یکی از اعضای نزدیک خانواده فرد کمک کرده اند، احتمالاً به فردی که در پی درمان است نیز کمک خواهند کرد. داروهای ضد افسردگی معمولاً مدتی طول می کشد (2 تا 4 هفته) تا تأثیر بگذارند. اشتها، خواب و تمرکز به طور معمول قبل از تغییرات خُلقی بهبود می یابد. برای افرادی که تحت درمان هستند مهم است که قبل از تصمیم گیری برای عدم کارکرد دارو، به دارو زمان دهند. داروهای ضد افسردگی می توانند عوارض جانبی داشته باشند، اما بسیاری از عوارض جانبی ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد. صحبت با یک پزشک در مورد عوارض جانبی و قطع نکردن داروی ضد افسردگی توسط خود فرد مهم است. قطع زودهنگام دارو در صورت عدم بهبودی، نیز فکر خوبی نیست. قطع دارو به طور ناگهانی می تواند علائم ناخوشایند ایجاد کند. بهتر است با مشورت با یک پزشک دارو را به آرامی و با اطمینان قطع کنید.

داروهای ضد افسردگی یک روش موثر در درمان افسردگی  هستند و البته ممکن است برای برخی از افراد، به ویژه کودکان، نوجوانان و بزرگسالان بعضی ریسک ها را به دنبال داشته باشند و معمولاً برای کودکان تجویز نمی شوند. داروهای ضد افسردگی ممکن است باعث شود برخی از افراد هنگام شروع مصرف دارو واکنش های منفی نشان دهند. گاهی ممکن است در ابتدا قبل از اینکه دارو تاثیرگذاری خود را نشان دهد موجب تحریک روانی فرد بیمار شوند. بعضی افراد ممکن است با شروع مصرف دارو افکار خودکشی داشته باشند یا اقدام به خودکشی کنند. برای همین است که گفته می شود افرادی که برای درمان افسردگی داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند حتماً باید از نزدیک تحت نظارت پزشک قرار بگیرند. لازم به یادآوری است که برای اکثر افراد، خطرافسردگیِ درمان نشده بیش از خطر مصرف داروهای ضد افسردگی است که تحت نظارت دقیق پزشک تجویز می شوند.

روان درمانیدرمان افسردگی

درمان شناختی-رفتاری (CBT) و درمان بین فردی (IPT) روان درمانی های مبتنی بر شواهد هستند که در درمان افسردگی موثر شناخته شده اند.

 

 • درمان شناختی-رفتاری (CBT)

CBT یک روش برای درمان افسردگی است، که مبتنی بر این فرض است که بیماران مبتلا به افسردگی دارای تفکری هستند که با دیدگاه های منفیِ ناکارآمد نسبت به خود، تجربیات زندگی فرد (و به طور کلی جهان) و آینده فرد، سه گانه شناختی، مشخص می شوند. بنابراین، یک فرد افسرده بالینی احتمالاً باور دارد که خود ناتوان است، دیگران را قضاوت کننده و انتقادی و آینده را مبهم و غیرقابل پاداش می داند. CBT نوعی درمان ساختاری و تعلیمی است که جهت کمک به افراد در شناسایی و اصلاح الگوهای تفکر و رفتار ناسازگار متمرکز است.

 اثربخشی CBT در درمان افسردگی افراد در هر سنی تأیید شده است. همچنین برای پیشگیری از عود موثر است.

 • درمان بین فردی (IPT)

درمان بین فردی (IPT) یک درمان محدود برای درمان افسردگی در اختلال افسردگی حاد است. هدف آن کاهش یا از بین بردن علائم افسردگی از طریق بهبود کیفیت روابط بین فردی و عملکرد اجتماعی فعلی بیمار است.

الکتروشوک درمانی (ECT)

الکتروشوک درمانی (ECT) برای درمان افسردگی بیمارانی که واکنش خوبی به داروها ندارند یا تمایلات خودکشی دارند یا برای خودشان خطرناک هستند، مفید است. علائمی که منجر به استفاده از ECT می شوند، شامل موارد زیر است:

 • عدم موفقیت در درمان های دارویی
 • سابقه پاسخ خوب به ECT
 • اولویت بیمار
 • خطر بالای خودکشی
 • خطر بالای بیماری و مرگ و میر پزشکی

اگرچه پیشرفت در درمان ECT ایمنی و تحمل این روش را بهبود بخشیده است اما برخی از خطرات از جمله خطرات مرتبط با گیجی، پریشانی و در موارد نادر مشکلات حافظه کوتاه مدت وجود دارد.

 

آنچه در مورد مصرف داروها باید بدانیددرمان افسردگی

از این دستورالعمل ها برای صحبت با پزشک خود در مورد داروها استفاده کنید:

 • برای جلوگیری از تداخلات بالقوه خطرناک دارویی، برای روان درمانگرخود گزارشی آماده کنید که شامل همه داروهای مصرفی از جمله نسخه های دارویی و داروهای بدون نسخه، مکمل های گیاهی یا غذایی و ویتامین ها باشد و اطمینان حاصل کنید که پزشک شما می داند که از داروهای افسردگی استفاده می کنید.
 • یاد بگیرید که چه وقت یک داروی جدید مصرف کنید و چگونه، مثلا با  معده خالی یا همراه غذا، صبح یا عصر و چند مرتبه.
 • از زمانی که طول میکشد تا دارو تاثیر بگذارد مطلع شوید
 • در صورت بروز عوارض جانبی، به پزشک اطلاع دهید.

سوالاتی درباره نسخه جدید که برای درمان افسردگی شما تجویز شده :

 • دارو چگونه به من کمک خواهد کرد؟
 • چه عوارضی ممکن است رخ دهد؟
 •  آیا باید از مصرف هر نوع غذا یا نوشیدنی اجتناب کنم؟
 •  آیا تداخل دارویی با سایر نسخه ها احتمال دارد؟
 • آیا ما در مورد مسائل طولانی مدت که می تواند ناشی از این باشد، اطلاعاتی داریم؟

 

مکمل های غذایی ای که به درمان افسردگی کمک می کنند:

امگا 3

فواید اسیدهای چرب امگا 3 در سلامت قلب به طور گسترده گزارش شده است. این چربی های اساسی ممکن است برای تسکین علائم و درمان افسردگی نیز مفید باشند.

این چربی ها برای رشد و نمو عصبی مهم هستند. با این حال ، بدن انسان نمی تواند به تنهایی امگا 3 بسازد.

 

امگا 3 در مکمل ها و غذاها ، از جمله ماهی ، برخی روغن مغزها و برخی گیاهان یافت می شود. در حالی که برخی مطالعات نشان می دهد اسیدهای چرب امگا 3 می توانند به تسکین علائم و نشانه های افسردگی کمک کنند ، اما شواهد کلی این امر مشخص نیست.

مطالعه ای که در سال 2003 در اروپا انجام شد ، نشان داد افرادی که مکمل های اسید چرب امگا 3 مصرف می کنند علائم افسردگی نشان نمی دهند. این مطالعه همچنین حاکی از آن است که امگا 3 برای افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند مفید است.

 

 

ویتامین دی

ویتامین D فواید زیادی برای سلامتی دارد. مقادیر کافی ویتامین دی موجود در نور آفتاب به بدن کمک می کند تا کلسیم را جذب کند و استخوانهای شما را قوی نگه می دارد.

ویتامین D همچنین ممکن است شما را در برابر سرطان ، فشار خون بالا و سایر بیماری ها محافظت کند.

حتی ممکن است به کاهش علائم افسردگی کمک کند.

افراد مبتلا به افسردگی سطح ویتامین D کم دارند. افزایش سطح ویتامین دی ممکن است علائم افسردگی را کاهش دهد.

 

ویتامین B

 

ویتامین های گروه B برای سلامت مغز شما مهم هستند. ویتامین های B-12 و B-6 به ویژه قابل توجه هستند.

این ویتامین ها به تولید و کنترل مواد شیمیایی موثر در خلق و خو و سایر عملکردهای مغز کمک می کنند. در واقع ، مقادیر کم این ویتامین ها با افسردگی در ارتباط است.

برای تشخیص کمبود ویتامین B ، پزشک ممکن است یک نمونه خون برای آزمایش بگیرد.

اگر سطح ویتامین شما پایین باشد، می توانید ویتامین B خود را از طریق رژیم غذایی افزایش دهید. غذاهای غنی از گروه B شامل گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و لبنیات است.

اگر سطح ویتامین B شما واقعاً کم است یا پزشک می خواهد به سرعت آنها را افزایش دهد ، ممکن است مکمل ویتامین B روزانه را به شما پیشنهاد دهند. در موارد کمبود شدید، پزشک ممکن است عکسبرداری B-12 را توصیه کند.

از این محصولات دیدن کنید:

سافت ژل روغن ماهی امگا 3

قرص مولتی ویتامین مینرال نوتریمد

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه