7 فایده شگفت انگیز ویتامین C که باید بدانید!

ویتامین C یک ویتامینِ محلول در آب ضروری است، به این معنی که بدن شما نمی تواند آن را تولید کند. با این حال، نقش های زیادی در بدن دارد و با مزایای چشمگیر سلامتی مرتبط است. منابع ویتامین C پرتقال، توت فرنگی، کیوی، فلفل دلمه ای و... هستند. در این مطلب 7 فایده ی ویتامین C را برای شما گردآوری کرده ایم، پس با ما همراه باشید.

 

 • کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن با ویتامین Cویتامین c

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که تقویت سیستم ایمنی را با محافظت از سلول ها در برابر مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد انجام می دهند. هنگامی که رادیکال های آزاد تجمع می یابند، می توانند حالت معروف به استرس اکسیداتیو را ایجاد کنند که با بسیاری از بیماری های مزمن مرتبط است. مصرف ویتامین C می تواند سطح آنتی اکسیدان خون شما را تا 30% افزایش دهد که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا با التهاب و عفونت مقابله کند.

 • کمک به کنترل فشار خون بالا با ویتامین C

فشار خون بالا شما را در معرض خطر بیماری قلبی قرار می دهد و علت اصلی مرگ و میر در سطح جهان است.

ویتامین C ممکن است به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا کمک کند. یک مطالعه حیوانی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C به شل شدن رگ های خونی که از قلب خون حمل می کنند کمک می کند، که به کاهش سطح فشار خون کمک می کند. علاوه بر این، مصرف مکمل ویتامین C به طور متوسط ​​در بزرگسالان سالم باعث کاهش فشار خون سیستولیک (مقدار بالاتر) 3.8 میلیمتر جیوه و فشار خون دیاستولیک (مقدار پایین تر) 1.5 میلیمتر جیوه می شود.

در بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا، مکمل های ویتامین C به طور متوسط ​​فشار خون سیستولیک را 4.9 میلیمتر جیوه و فشار خون دیاستولی را به میزان 1.7 میلیمتر جیوه کاهش می دهند. اگرچه این نتایج امیدوار کننده است، اما مشخص نیست که تأثیرات آن روی فشار خون طولانی مدت است یا نه. علاوه بر این، افراد مبتلا به فشار خون بالا نباید فقط برای درمان به ویتامین C اعتماد کنند.

 • امکان کاهش ابتلا به بیماری های قلبی با ویتامین C

بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. بسیاری از عوامل خطر بیماری قلبی را افزایش می دهند، از جمله فشار خون بالا، میزان کلسترول بالای تری گلیسیرید و سطح پایین کلسترول خوب. ویتامین C ممکن است به کاهش این عوامل کمک کند، که خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. به طور خلاصه، به نظر می رسد که مصرف حداقل500 میلی گرم ویتامین C در روز ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

 

 • امکان کاهش سطح اسید اوریک خون و جلوگیری از حملات نقرس با ویتامین C

نقرس نوعی آرتروز است که بسیار دردناک است و شامل التهاب مفاصل، به ویژه انگشتان شست پا است. افراد مبتلا به نقرس دچار تورم و حملات درد ناگهانی و شدید می شوند. علائم نقرس در صورت وجود بیش از حد اسید اوریک در خون ظاهر می شود. اسید اوریک ماده زائدی است که توسط بدن تولید می شود. در سطوح بالا ممکن است متبلور و در مفاصل رسوب کند. ویتامین C ممکن است به کاهش اسید اوریک در خون کمک کرده و در نتیجه از حملات نقرس محافظت کند.

 • جلوگیری از کمبود آهنvitamin c

آهن یک ماده مغذی مهم است که برای ساختن گلبول های قرمز و انتقال اکسیژن به بدن ضروری است. مکمل های ویتامین می توانند به بهبود جذب آهن از رژیم غذایی کمک کنند. ویتامین C در تبدیل آهن جذب شده ضعیف، مانند منابع آهن گیاهی، به شکلی که جذب آن آسان تر باشد، کمک می کند. این امر به ویژه برای افرادی که رژیم غذایی بدون گوشت دارند بسیار مفید است، زیرا گوشت منبع اصلی آهن است.

در حقیقت، مصرف 100 میلی گرم ویتامین C ممکن است 67٪ جذب آهن را بهبود بخشد. در نتیجه، ویتامین C ممکن است به کاهش خطر کم خونی در افراد مستعد کمبود آهن کمک کند.

 • تقویت ایمنی با ویتامین C

یکی از دلایل اصلی مصرف مکمل های ویتامین C در افراد ، افزایش ایمنی بدن است، زیرا ویتامین C در بسیاری از قسمت های سیستم ایمنی بدن نقش دارد.

 • اول، ویتامین C به تولید گلبول های سفید خون معروف به لنفوسیت و فاگوسیت کمک می کند، که به محافظت از بدن در برابر عفونت کمک می کنند.
 • دوم، ویتامین C به گلبول های سفید خون کمک می کند تا در عین محافظت از آن ها در برابر آسیب مولکول های مضر، مانند رادیکال های آزاد، به طور موثرتری عمل کنند.
 • سوم، ویتامین C بخشی اساسی در سیستم دفاعی پوست است. این ماده به طور فعال به پوست منتقل می شود و به تقویت مقاومت پوست کمک کند.

همچنین مصرف ویتامین C ممکن است زمان بهبود زخم را کوتاه کند. علاوه بر این، سطح پایین ویتامین C با نتایج ضعیف سلامتی مرتبط است. به عنوان مثال، افرادی که ذات الریه دارند، سطح ویتامین C کمتری دارند و نشان داده شده است که مکمل های ویتامین C مدت بهبودی را کوتاه می کنند.

 • محافظت ویتامین C از حافظه

آلزایمر اصطلاحی گسترده برای توصیف علائم ضعف تفکر و حافظه است.

این بیماری بیش از 35 میلیون نفر را در سراسر جهان درگیر می کند و به طور معمول در میان افراد مسن دیده می شود. استرس اکسیداتیو و التهاب نزدیک مغز، ستون فقرات و اعصاب، می توانند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهند.

مقادیر ویتامین C کم با اختلال در توانایی فکر کردن و حافظه ارتباط دارد. علاوه بر این، افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است سطح ویتامین C خون کمتری داشته باشند. همچنین دریافت زیاد ویتامین C از غذا یا مکمل ها با افزایش سن تأثیر محافظتی بر تفکر و حافظه دارد. اگر ویتامین C کافی از رژیم غذایی خود دریافت نمی کنید، مکمل های ویتامین C ممکن است در برابر بیماری هایی مانند آلزایمر کمک کنند.

 

از این محصولات دیدن کنید:

قرص ویتامین ث

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه