مکمل پروتئین چیست و برای استفاده به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مکمل پروتئین یک مکمل غذایی محبوب است. پروتئین یک عنصر مغذی ضروری است که به ساخت عضله، ترمیم بافت و ساخت آنزیم ها و هورمون ها کمک می کند. استفاده از مکمل پروتئین همچنین ممکن است به کاهش وزن کمک کرده و به افراد در تقویت عضلات کمک کند. انواع مختلفی از مکمل پروتئین وجود دارد، از جمله پودرهای لبنی و گیاهی. در این مطلب از پارسین، می خواهیم ببینیم که مکمل پروتئین چیست و چه خواصی دارد. پس با ما همراه باشید.

فواید مکمل پروتئین چیست ؟

پروتئین یکی از عناصر سازنده استخوان، عضله و پوست است. بدن برای تولید هورمون ها، آنزیم ها و سایر مواد شیمیایی به آن نیاز دارد.

اگر می خواهید بدانید سایر فواید مکمل پروتئین چیست خواندن نکات زیر را توصیه می کنیم:

  • رابطه ی مدیریت وزن با مکمل پروتئین چیست ؟

انواع مختلفی از مکمل پروتئین برای استفاده در دسترس است. خوردن غذاهای غنی از پروتئین و مصرف مکمل ها ممکن است به افراد کمک کند تا مدت بیشتری احساس سیری کنند. احساس سیری منجر به کاهش حجم غذای مصرفی و روی آوردن به خوردن میان وعده های مکرر می شود که می تواند به فرد در حفظ وزن سالم یا کاهش وزن در صورت لزوم کمک کند.

مکمل پروتئین وِی ممکن است باعث کاهش وزن بدن و کل توده چربی در افراد دارای اضافه وزن یا چاقی شود. همچنین ممکن است خطر ابتلا به فشار خون، کلسترول و سایر عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

  • وابستگی رشد عضلات به مکمل پروتئین چیست ؟

پروتئین برای رشد عضلات ضروری است. بسیاری از ورزشکاران و علاقه مندان به سالن بدنسازی شِیک پروتئینی مصرف می کنند زیرا معتقدند که این نوشیدنی ها به آن ها کمک می کند تا بعد از تمرینات قدرتی حجم اضافه کنند طبق تحقیقات مکمل های پروتئینی به طور قابل توجهی اندازه و قدرت عضلات را در بزرگسالان سالم که تمرینات ورزشی مقاومتی مانند بلند کردن وزنه را انجام می دهند، بهبود می بخشند.

مکمل پروتئین در مردان و زنان به یک اندازه موثر است. با این حال، اثربخشی ممکن است با افزایش سن کاهش یابد، زیرا افراد مسن نیاز بیشتری به پروتئین نسبت به افراد جوان دارند.

  • رابطه ی بهبودی بعد از ورزش با مصرف مکمل پروتئین چیست ؟

پروتئین نقش مهمی در ترمیم عضلات و بافت های آسیب دیده دارد. در نتیجه، ورزشکاران ممکن است از مکمل پروتئین برای تسریع در بهبودی عضلات پس از ورزش استفاده کنند. مکمل های پروتئینی پس از ورزش می تواند با کاهش آسیب عضلانی و بهبود عملکرد عضلات و سنتز پروتئین عضلات به بهبودی کمک کند.

  •  مکمل تغذیه

میزان توصیه شده مصرف روزانه پروتئین برای افراد 19 سال به بالا 46 گرم برای زنان و 56 گرم برای مردان است.

افرادی که دریافت این مقادیر را به چالش می کشند، احتمالاً شامل برخی از گیاهخواران باشند، همچنین ممکن است لازم باشد ورزشکاران، وزنه برداران، افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری مزمن بیش از حد مجاز مصرف پروتئین باشند.

تحقیقات نشان می دهد ورزشكاران با یك رژیم تمرینی شدید ممكن است از دریافت پروتئین توصیه شده در روز دو برابر، از 1.4 تا 2.0 گرم به ازای هر كیلوگرم وزن بدن، بهره مند شوند.

انواع مکمل پروتئین چیست ؟

 

چندین نوع مختلف مکمل پروتئین وجود دارد پروتئین وِی محبوب ترین مکمل پروتئینی و مکملی است که محققان تمایل به تمرکز بر روی آن دارند، اما تنها مورد نیست. اگر میخواهید بدانید انواع متداول مکمل پروتئین چیست ، موارد زیر را به خاطر بسپارید.

 

  • وِی: این پروتئین شیر محلول در آب در بین ورزشکاران محبوب است. این یک پروتئین کامل است، به این معنی که حاوی تمام اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن انسان از غذا است. بدن به سرعت و به راحتی پروتئین وِی را جذب می کند.
  • کازئین: این نوع پروتئین سرشار از گلوتامین، یک اسید آمینه است که ممکن است سرعت بهبود عضلات را پس از ورزش تسریع کند. کازئین از لبنیات تهیه می شود و باعث می شود برای گیاهخواران و افراد مبتلا به آلرژی به شیر مناسب نباشد. بدن این پروتئین را با سرعت کمتری هضم می کند، بنابراین بهتر است آن را شب بخورید.
  • سویا: پروتئین سویا یک گزینه عالی برای وِی یا کازئین برای افرادی است که لبنیات مصرف نمی کنند. همچنین حاوی کلیه اسیدهای آمینه ضروری است.
  • نخود فرنگی: بسیاری از پودرهای پروتئینی گیاهی حاوی پروتئین نخود هستند که جایگزینی با کیفیت بالا برای پروتئین های پایه سویا و لبنیات است. پروتئین نخود منبع خوبی از اسید آمینه آرژنین است.

بهترین راه مصرف مکمل پروتئین چیست ؟

قبل از استفاده از پودرهای پروتئینی، افراد باید نیازهای غذایی خود را محاسبه کنند. کسانی که از رژیم غذایی خود پروتئین کافی دریافت نمی کنند می توانند مکمل پودرهای پروتئین را در نظر بگیرند.

با این حال، بهتر است از مصرف بیش از حد پروتئین خودداری کنید. برخی از پودرها حاوی حداکثر 80 گرم در هر وعده هستند که برای اکثر افراد بسیار زیاد است. یک بررسی در سال 2013 نشان داد که مصرف بیش از حد طولانی مدت پروتئین ممکن است به کلیه ها و کبد آسیب برساند و بر تعادل استخوان و کلسیم بدن تأثیر بگذارد.

مقادیر زیاد پروتئین در رژیم غذایی همچنین می تواند منجر به کاهش مصرف سایر مواد غذایی مفید مانند میوه های غنی از فیبر، سبزیجات و حبوبات شود که بدن از آن ها برای تغذیه و نگهداری باکتری های روده استفاده می کند. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2018 گزارش کرد که مصرف مکمل های پروتئینی همراه با وعده های غذایی برای کنترل وزن و کاهش توده چربی موثرتر از مصرف آن ها در بین وعده های غذایی است. در مقابل، یک مطالعه در سال 2014 گزارش داد که دوز 30 گرم پروتئین پس از ورزش باعث بهبود سنتز پروتئین در افرادی می شود که رژیم کم کالری دارند. طبق دستورالعمل روی بسته بندی، افراد می توانند مکمل پروتئین طعم دار را با آب مخلوط کنند. روش دیگر، بسیاری از افراد پودر پروتئین را به اسموتی های شیر یا میوه و سبزیجات تبدیل می کنند.

آیا همه به مصرف مکمل پروتئین نیاز دارند؟

حالا که می دانیم مکمل پروتئین چیست ، آیا همه باید از آن مصرف کنند؟ پودرهای پروتئین می توانند مکمل مفیدی برای بسیاری از افراد، به ویژه برای ورزشکاران، افراد مسن، گیاهخواران باشند. آن ها منبع مناسبی از پروتئین کامل هستند. بعضی اوقات حاوی مواد مغذی دیگری نیز هستند. با این حال، همه به پروتئین اضافی نیاز ندارند. افرادی که از رژیم غذایی غنی از گوشت، ماهی، لبنیات و تخم مرغ استفاده می کنند و تمرینات وزنه ای شدیدی انجام نمی دهند، بعید است نیاز به مکمل های پروتئینی داشته باشند. افرادی که مایلند رژیم غذایی خود را با مکمل پروتئین تکمیل کنند باید محصولی با کیفیت بالا انتخاب کنند و قبل از استفاده با پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کنند.

از این محصولات دیدن کنید: 

پودر پروتئین کازئین

پودر پروتئین تغلیظ شده شیر پگاه

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه