خورشید ما و دو چهر ه ی متفاوت از آن!

خورشید ما و دو چهر ه ی متفاوت از آن!

خورشیدی که دشمن ماست!

خورشید بعنوان یک منبع عظیم تولید کننده ی گرما که انرژی گرمایشی خود را از یک مجموعه فعالیت هسته ای ( واکنش هلیوم و هیدروژن ) بدست می آورد به طبع تشعشعات متعددی از خود به سمت سیاره ی ما ساطع می کند که از جمله مهمترین آنها می توان به اشعه ی فرابنفش اشاره کرد. این اشعه اگر به میزان شدید به سطح پوست ما بتابد موجب عوارضی همچون :

  1. پیری و یا مرگ  زودرس سلولهای پوست
  2. ایجاد لک و چروک بر روی پوست
  3. افزایش تمایل پوست برای ایجاد آکنه بویژه برای افراد در سن بلوغ
  4. ایجاد جهش ژنتیکی در هسته ی سلول و سرطانی شدن آنها

 

البته خورشید همواره دشمن ما محسوب نمی شود بلکه فواید زیادی نیز برای ما دارد که البته برای بهره مندی از این فواید باید نکات زیر را بدقت رعایت کرد:

الف) از قرار گرفتن کودکان زیر 15 سال در برابر نور شدید آفتاب جلوگیری کنیم و برای کودکان زیر 3 سال نیز هر گونه تابش مستقیم نور آفتاب منع شده است.

ب) در فصل تابستان از قرار گرفتن در بازه ی زمانی ساعت11 الی 16 بعد از ظهر در معرض نور آفتاب جدا خودداری شود.

ج) تا آنجا که امکان دارد در سایه قرار بگیرید.

د) لباس های گشاد وحدالامکانپوشیده به همراه عینک آفتابی استاندارد و کلاه لبه دار بپوشید چراکه چنین پوششهایی بهترین حفاظ برای شما در برابر تشعشعات خورشیدی هستند.

ه) از کرمهای ضدافتاب با اس پی اف بالای 30 استفاده کنید بطوریکه از نیم ساعت قبل و نیز نیم ساعت پس از قرار گرفتن در برابر آفتاب از کرم ضدافتاب استفاده کنید و پس از آن اگر حضور شما در برابر آفتاب تداوم یافت هر 2 ساعت یک بار این کار را تکرار کنید.

و) فراموش نکنید که برنزه شدن پوست تنها یک واکنش دفاعی از جانب پوست ما در برابر تشعشعات خورشید است که در این واکنش ملانین یا همان رنگ دانه های پوست ما اقدام به جذب تشعشعات فرابنفش خورشیدی میکنند که البته این امرهرگز تضمینی برای مصونیت شما در برابر این تشعشعات مضر خورشیدی نیست.

 

خورشیدی که دوست ماست!

برنزه کردن امروزه روشی معمول برای بهرمندی هر چه بیشتر از نور تابستانی خورشید بویژه سنتز ویتامین D   و پیشگیری از راشیتیسم یا همان نرمی استخوان می باشد ولی با این حال آمار و ارقام حاکی از افزایش روند ابتلا به سرطان پوست در رابطه ای مستقیم با افزایش روند تمایل عمومی جامعه بسوی برنزه کردن پوست می باشد. ولی مسئله ی اساسی اینجاست که باید بدانیم از چه میزان و شدت از نور خورشید برای تامین نیازهای بدنمان به ویتامین  D باید بهره ببریم.

در جواب باید گفت آنچه برای بدن ما مفید است نور ملایم آفتاب است که علاوه بر کمک به جذب ویتامین D موجب بهبود خلق و خو و کاهش آکنه های پوستی می گردد همچنین در درمان برخی بیماریهای پوستی همچون پسوریازیس(صدفک) و پیسی که ناشی از اختلالات رنگدانه ای پوست میباشند نیز مفید میباشد.

پوشیدن یک پیرآهن آستین کوتاه به مدت 15 دقیقه در تراس وزیر نور ملایم آفتاب پیش از ظهربرای تامین نیاز روزانهبدن کافی است. بیاد داشته باشید که تمام این مزایای نور خورشید تنها در هنگام استفاده از نور ملایم خورشید امکان پذیر است.

در یک کلام می توان گفت خورشید هم دوست ماست و هم دشمن ما. خورشید تنها در زمانی که صورت ملایم به پوست ما بتابد دوست ما خواهد بود ، در غیر اینصورت تبدیل به دشمن سرسخت سلامتی ما خواهد شد.

 

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه