گلوتامین : فواید، موارد استفاده و عوارض جانبی

گلوتامین یک اسید آمینه مهم است که عملکردهای زیادی در بدن دارد و یک ماده سازنده پروتئین و قسمت مهم سیستم ایمنی بدن است. علاوه بر این، گلوتامین نقش ویژه ای در سلامت روده دارد. بدن شما به طور طبیعی این اسید آمینه را تولید می کند و همچنین در بسیاری از غذاها وجود دارد. با این حال، ممکن است در اثر برخی مشکلات شما نیاز به مصرف مکمل گلوتامین داشته باشید. در این مقاله دلیل اهمیت گلوتامین و فواید آن را بررسی می کنیم.

گلوتامین چیست؟گلوتامین

گلوتامین یک اسید آمینه است. اسیدهای آمینه مولکول هایی هستند که نقش های زیادی در بدن دارند. هدف اصلی آن ها این است که به عنوان عناصر سازنده پروتئین ها عمل کنند. پروتئین ها برای اندام ها بسیار مهم هستند و مانند بسیاری از اسیدهای آمینه دیگر، به دو شکل مختلف وجود دارد: ال-گلوتامین و دی-گلوتامین.

شکلی که در غذاها و مکمل ها یافت می شود، ال-گلوتامین است. ال-گلوتامین می تواند به طور طبیعی در بدن شما تولید شود. در واقع، این فراوان ترین اسید آمینه در خون و سایر مایعات بدن است. با این حال، مواردی وجود دارد که نیازهای گلوتامین در بدن شما از توانایی تولید آن بیشتر است. بنابراین، یک اسید آمینه ضروری است، به این معنی که تحت شرایط خاص مانند آسیب یا بیماری، باید از رژیم غذایی دریافت شود. همچنین، گلوتامین یک مولکول مهم برای سیستم ایمنی بدن و سلامت روده است.

منابع غذایی گلوتامین

گلوتامین به طور طبیعی در غذاهای مختلف یافت می شود. تخمین زده شده است که یک رژیم معمولی حاوی 3 تا 6 گرم گلوتامین، در روز است، اما این مقدارمی تواند بر اساس رژیم غذایی خاص شما متفاوت باشد. بیشترین مقادیر به دلیل محتوای پروتئین زیاد در محصولات حیوانی یافت می شود؛ با این حال، برخی از غذاهای گیاهی درصد بیشتری از گلوتامین دارند.

در زیر درصد پروتئین ساخته شده از گلوتامین در هر ماده غذایی وجود دارد:

تخم مرغ: 4.4٪ (0.6 گرم در هر 100 گرم تخم مرغ)

گوشت گاو: 4.8٪ (1.2 گرم در هر 100 گرم گوشت گاو)

شیر بدون چربی: 8.1٪ (0.3 گرم در هر 100 گرم شیر)

برنج سفید: 11.1٪ (0.3 گرم در هر 100 گرم برنج)

ذرت: 16.2٪ (0.4 گرم در هر 100 گرم ذرت)

اگرچه برخی از منابع گیاهی، مانند برنج سفید و ذرت، درصد زیادی پروتئین از گلوتامین تشکیل شده اند، اما در کل دارای پروتئین نسبتاً کمی هستند. بنابراین، گوشت و سایر محصولات حیوانی ساده ترین راه برای بدست آوردن مقادیر زیاد آن هستند. تمرکز بر دریافت کافی پروتئین در رژیم غذایی کلی شما راهی ساده برای افزایش بالقوه گلوتامین مصرفی شماست.

اهمیت گلوتامین برای سیستم ایمنی

یکی از مهم ترین عملکردهای گلوتامین نقش آن در سیستم ایمنی بدن است. گلوتامین یک منبع سوخت مهم برای سلول های ایمنی بدن، از جمله گلبول های سفید خون و سلول های روده ای خاص است. با این حال، سطح آن در خون می تواند به دلیل آسیب های عمده، سوختگی یا جراحی کاهش یابد. اگر نیاز بدن به گلوتامین بیشتر از توانایی تولید آن باشد، بدن شما ممکن است با تجزیه ذخایر پروتئین مانند ماهیچه ها مقدار بیشتری از این اسید آمینه آزاد کند. به علاوه، در صورت موجود نبودن مقدار کافی گلوتامین، عملکرد سیستم ایمنی بدن ممکن است به خطر بیفتد. به همین دلایل، رژیم های با پروتئین بالا، رژیم های پرگلوتامین یا مکمل های گلوتامین اغلب پس از جراحات اساسی مانند سوختگی تجویز می شوند. مطالعات همچنین گزارش کرده اند که مکمل های گلوتامین ممکن است سلامتی را بهبود بخشد و عفونت ها را کاهش دهد.

نقش گلوتامین در سلامتی روده

یکی از نقش های مهم گلوتامین سلامت روده است. روده ها بزرگترین قسمت سیستم ایمنی بدن محسوب می شوند. در روده انسان، میلیون­ ها باکتری زندگی می کنند. گلوتامین منبع انرژی سلول های روده ای و ایمنی بدن است. همچنین به رشد مناسب سلول های روده کمک می کند، و  باکتری ها و سموم مضر از روده به بقیه بدن شما جلوگیری می کند.

تأثیرات گلوتامین بر افزایش عضله و عملکرد ورزشی

برخی از محققان به دلیل نقش آن به عنوان یک عنصر سازنده پروتئین، آزمایش کرده اند که آیا مصرف گلوتامین به عنوان مکمل باعث افزایش عضله یا عملکرد ورزشی می شود یا خیر؟ تاثیر کمی از استفاده از مکمل های گلوتامین برای افزایش عضلات یا عملکرد ماهیچه گزارش شده است. با این حال، مصرف آن ممکن است خستگی را کاهش دهد و یا درد عضلانی را در حین و بعد از ورزش کم کند. همچنین لازم به ذکر است که بسیاری از ورزشکاران در رژیم های منظم خود دارای پروتئین بالا هستند، به این معنی که ممکن است حتی بدون مکمل نیز مقدار زیادی گلوتامین مصرف کنند.

دوز، ایمنی و عوارض جانبی گلوتامین

از آنجا که گلوتامین یک اسید آمینه است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود و در بسیاری از غذاها یافت می شود، هیچ نگرانی برای مضر بودن آن در مقادیر طبیعی وجود ندارد. تخمین زده شده است که یک رژیم غذایی معمولی ممکن است حاوی 3 تا 6 گرم در روز باشد، اگرچه این مقدار ممکن است براساس انواع و مقدار غذاهای مصرفی متفاوت باشد. مطالعات انجام شده روی مکمل های گلوتامین از دوزهای بسیار متنوعی استفاده کرده است که از حدود 5 گرم در روز تا دوزهای بالای تقریبا 45 گرم در روز به مدت شش هفته در نوسان است. اگرچه هیچ عارضه جانبی منفی با این دوز بالا گزارش نشده است، مارکرهای ایمنی خون به طور خاص مورد بررسی قرار نگرفتندو به طور کلی، اعتقاد بر این است که استفاده کوتاه مدت از مکمل ها احتمالاً بی خطر است. با این حال، برخی از دانشمندان نگرانی هایی را در مورد استفاده مداوم این مکمل مطرح کرده اند. این احتمال وجود دارد که مصرف مکمل های گلوتامین در صورت داشتن رژیم غذایی حیوانی و دارای پروتئین بالا، در مقایسه با رژیم غذایی گیاهی و پروتئین پایین، اثرات یکسانی نداشته باشند. اگر تصمیم دارید مکمل گلوتامین مصرف کنید، بهتر است ابتدا با دوز محافظه کارانه حدود 5 گرم در روز شروع کنید.

 

 

از این محصولات دیدن کنید:

پودر گلوتامین پرو آیرون

پودر گلوتامین جی بمب

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه