پروتئین کازئین چیست : فواید و عوارض جانبی

کازئین یک پروتئین لبنی با هضم کند است و اسیدهای آمینه را به آرامی ترشح می کند، بنابراین افراد اغلب قبل از خواب آن را برای کمک به بهبودی و کاهش تجزیه عضلات هنگام خواب مصرف می کنند. و برخی  آن را به عنوان مکمل مصرف می کنند چندین مطالعه نشان داده است که همراه با فواید دیگری به تقویت رشد عضلات کمک می کند. در این مطلب ما می خواهیم به شما بگویم که پروتئین کازئین چیست و منابع آن کدامند.

منبع پروتئین کازئین چیست؟

شیر حاوی دو نوع پروتئین است، کازئین و وِی. کازئین 80٪ پروتئین شیر است در حالی که وِی 20٪ را تشکیل می دهد.

پروتئین کازئین به آرامی هضم می شود، در حالی که پروتئین وِی به سرعت هضم می شود. این تفاوت مهمی بین این دو پروتئین لبنی محبوب است. مانند سایر پروتئین های حیوانی، کازئین یک منبع پروتئین کامل است. این بدان معنی است که تمام اسیدهای آمینه ضروری بدن شما را برای رشد و ترمیم فراهم می کند.

اشکال پروتئین کازئین چیست؟

کازئین میسلار: این محبوب ترین شکل است و به آرامی هضم می شود.

کازئین هیدرولیزات: این فرم هضم شده و سریع جذب می شود.

یک پیمانه پودر پروتئین کازئین 33 گرمی، حاوی 24 گرم پروتئین، 3 گرم کربوهیدرات و 1 گرم چربی است.

هضم کازئین بیشتر از پروئین وِی است:

کازئین به دلیل سرعت جذب پایین در روده ، به عنوان یک پروتئین "آزاد کننده زمان" شناخته شده است.

این بدان معنی است که در مدت زمان طولانی در سطح پایین سلول های شما را با اسیدهای آمینه تغذیه می کند. این می تواند به سلول های شما کمک کند تا پروتئین را سنتز کنند، حتی در مواقعی که بدن شما ممکن است عضلات خود را برای تغذیه خود تجزیه کند، مانند زمانی که برای مدتی غذا نخورده اید.

به همین دلیل ، آن را "ضد کاتابولیک" می نامند و به کاهش تجزیه عضلات کمک می کند.

در یک مطالعه محققان به شرکت کنندگان پروتئین وِی یا کازئین دادند و سپس میزان هضم آن ها را با تجزیه و تحلیل سطح گردش آمینو اسید، لوسین، در مدت هفت ساعت اندازه گیری کردند. آن ها دریافتند که سطح لوسین در گردش خون در گروه پروتئین وِی 25٪ افزایش می یابد، که این نشان دهنده هضم سریعتر غذا است.

این بدان معنی است که گروه کازئین مقدار کل پروتئین سوزانده شده برای سوخت را طی یک دوره هفت ساعته کاهش می دهد، که تعادل پروتئین خالص بهبود یافته، یک عامل کلیدی برای رشد و نگهداری عضلات است.

رابطه ی رشد عضلات با پروتئین کازئین چیست؟

این پروتئین مانند سایر پروتئین های حیوانی حاوی کلیه اسیدهای آمینه ضروری است که بدن شما قادر به تولید طبیعی آن ها نیست. از همه مهم تر، مقدار زیادی لوسین، که سنتز پروتئین عضله را آغاز می کند، فراهم می کند.

اگر فقط مقدار کم یا متوسط ​​پروتئین مصرف می کنید، ممکن است به شما کمک کند رشد عضلات را صرفاً با افزایش مصرف پروتئین تقویت کنید. یک مطالعه کسانی را که کازئین مصرف می کردند با دو گروه دیگر مقایسه کرده که از این دو گروه، یک گروه پروتئین وِی مصرف کردند و دیگری دارونما. محققان دریافتند که گروه کازئین در مقایسه با گروه دارونما رشد ماهیچه ای دو برابر و کاهش چربی را سه برابر افزایش داده اند. گروه کازئین نیز نسبت به گروه وِی کاهش چربی بیشتری را تجربه کردند. همچنین ممکن است با کاهش تجزیه پروتئین، توده عضلانی طولانی مدت را افزایش دهد. این فرآیند به صورت روزانه زمانی اتفاق می افتد که بدن از نظر انرژی و اسیدهای آمینه کمبود دارد. به همین دلیل، کازئین غالباً در شب برای جلوگیری از تجزیه پروتئین ممکن است استفاده شود، زیرا شما در هنگام خواب یک دوره نسبتاً طولانی را بدون غذا سپری می کنید.

فواید مصرف پروتئین کازئین چیست؟

  • مزایای ضد باکتری و ایمنی: برخی از مطالعات سلولی نشان می دهد که ممکن است فواید ضد باکتری و ایمنی ایجاد کند و فشار خون را کاهش دهد.
  • کاهش سطح تری گلیسیرید: یک مطالعه در 10 فرد دارای اضافه وزن نشان داد که سطح تری گلیسیرید را بعد از غذا 22٪ کاهش می دهد.
  • کاهش رادیکال های آزاد: برخی از پپتیدهای موجود در پودر پروتئین کازئین ممکن است اثرات آنتی اکسیدانی داشته و با تجمع رادیکال های آزاد مضر مقابله کنند.
  • کاهش چربی: یک مطالعه آموزشی 12 هفته ای نشان داد که میانگین از دست دادن چربی در بین افرادی که این مکمل را مصرف می کنند سه برابر بیشتر از گروه دارونما است.

عوارض جانبی مصرف پروتئین کازئین چیست؟

تنها استثنا کسانی هستند که بیماری کلیوی یا کبدی فعلی دارند، ممکن است لازم باشد پروتئین دریافتی خود را محدود کنند. اگر روزانه نصف پیمانه کازئین مصرف کنید، بعید است که عوارض جانبی قابل توجهی داشته تجربه کنید، چه رسد به موارد جدی. برخی از افراد به کازئین حساسیت دارند یا به لاکتوز، که اغلب به مقدار کم، همراه با مکمل ها می توانند این پروتئین را مصرف کنند. افراد دیگر ممکن است نفخ کنند یا علائم گوارشی دیگری را تجربه کنند، اما این به شخص بستگی دارد.

نحوه مصرف پروتئین کازئین چیست و چگونه مزایای آن را به حداکثر برسانیم؟

پودر پروتئین کازئین یک منبع پروتئین با کیفیت بالا است. اگر آن را قبل یا بعد از تمرین مصرف می کنید، منطقی است که از فرم هضم سریع تری مانند هیدرولیز کازئین استفاده کنید، یا می توانید پروتئین وِی را به راحتی مصرف کنید. بیشتر افرادی که کازئین را مصرف می کنند، آن را قبل از خواب مصرف می کنند.

به عنوان مثال، می توانید نصف پیمانه (25-50 گرم) پودر پروتئین کازئین مخلوط با آب بخورید. می توانید کازئین و آب را به راحتی در یک بطری شِیکِر بریزید و آن را به همین روش یا در مخلوط کن با مقداری یخ مخلوط کنید.

همچنین می توانید آن را در یک کاسه بریزید و با آب هم بزنید تا قوام پودینگ مانند پیدا کند، سپس آن را به مدت 5 دقیقه در فریزر قرار دهید. سپس مصرف کنید. همچنین می توانید مقدار زیادی کازئین از محصولات لبنی طبیعی دریافت کنید. شیر، ماست طبیعی و پنیر سرشار از این پروتئین هستند.

از این محصولات دیدن کنید:

پودر پروتئین کازئین گلد دوبیس

پودر کازئین آلامو ژن استار

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه