نکاتی در مورد تشخیص رنگ پوست نوزاد

اگر تا به حال از نزدیک یک نوزاد را به محض تولد ندیده اید، ممکن است از حالت و رنگ پوست نوزاد تعجب کنید. اینجاست که متوجه می شوید همه ی نوزادان به سرحالی و زیبایی عکس های منتشر شده در فضایی مجازی نیستند و واقعیت چیز دیگری است. رنگ پوست نوزاد اغلب می تواند به شناسایی مشکلات احتمالی در ناحیه دیگری از بدن نوزاد کمک کند. پوست نوزاد ممکن است به علل مختلف به چند رنگ و طیف مختلف خود را نشان دهد که هر کدام یک پیام متفاوت برای ما دارند مهم است که در صورت ایجاد تغییر در رنگ پوست، پزشک نوزاد را مطلع کنید. برای دریافت اطلاعاتی در این باره و تشخیص رنگ پوست نوزاد تا انتهای این مطلب از پارسین با ما همراه باشید.

تشخیص رنگ پوست نوزادتشخیص رنگ پوست نوزاد

افزایش رنگ زرد در نوزاد:

 بیش از نیمی از نوزادان در هفته اول تولد مقداری زردی در پوست و چشم خود دارند. این حالت معمولاً یک وضعیت موقتی است، اما ممکن است نشانه جدی تری از بیماری دیگری باشد. زردی در اثر تجزیه سلول های قرمز خون ایجاد می شود. با تجزیه سلول های قدیمی، هموگلوبین به بیلی روبین تبدیل می شود و به طور معمول توسط کبد خارج می شود. در یک نوزاد تازه متولد شده، این روند به طور کامل توسعه نیافته است. تجمع بیلی روبین در خون، هیپربیلیروبینمی نامیده می شود. از آنجا که بیلی روبین دارای رنگدانه است، باعث زرد شدن چشم، پوست و بافت های کودک می شود. با بالغ شدن عملکرد کبد، زردی از بین می رود.

نوزاد نارس به احتمال زیاد به زردی مبتلا می شود. رنگ زرد پوست را می توان با فشار آرام بر پیشانی یا سینه کودک و مشاهده بازگشت رنگ مشاهده کرد. با تشخیص رنگ پوست نوزاد، انواع مختلفی از زردی را می توان بر شمرد. در ادامه با این انواع آشنا می شویم:

  • زردی فیزیولوژیک:

در تشخیص رنگ پوست نوزاد، زردی فیزیولوژیک به عنوان یک پاسخ "طبیعی" شناخته می شود که به دلیل توانایی محدود کودک در دفع بیلی روبین در روزهای اول زندگی رخ می دهد.

  • زردی به خاطر شیر مادر

 حدود دو درصد از نوزادان شیرخوار در سه تا پنج روز اول تولد دچار زردی می شوند. حدود 2 هفته به اوج خود می رسد و می تواند سه تا دوازده هفته ادامه یابد. تصور می شود که زردی به خاطر شیر مادر توسط عاملی در شیر مادر ایجاد می شود که باعث جذب مجدد بیلی روبین از طریق دستگاه روده می شود. این فرآیند گردش خون آنتروباتیک نامیده می شود.

  • زردی به علت عدم موفقیت نوزاد در شیر خوردن

علت آن عدم شروع شیردهی، در نتیجه کمبود آب بدن، کاهش تولید ادرار و مدفوع و تجمع بیلی روبین است. نوزادان نارسی که بین 34 هفته تا 36 هفته به دنیا می آیند، بیشتر مستعد این مشکل هستند. آن ها هماهنگی و قدرت لازم برای ادامه شیردهی را ندارند.

  • زردی از همولیز

زردی ممکن است با تجزیه گلبول های قرمز خون به دلیل بیماری همولیتیک نوزاد (بیماری Rh) ، داشتن بیش از حد گلبول قرمز یا خونریزی داخلی رخ دهد.

  • عملکرد ناکافی کبد

زردی ممکن است مربوط به عملکرد ناکافی کبد به دلیل عفونت یا سایر عوامل باشد.

پس از تشخیص رنگ پوست نوزاد، درمان زردی به عوامل زیادی از جمله علت و شدت زردی بستگی دارد. درمان زردی اغلب شامل استفاده از چراغ های خاصی به نام فتوتراپی است. نوزادان مبتلا به زردی شدید ممکن است به بستری شدن و انتقال خون نیاز داشته باشند.

نوزادان مبتلا به زردی ممکن است مشکلات تغذیه ای داشته و تحریک پذیر یا بی حال باشند. اگر کودک شما هر یک از این علائم را دارد با پزشک کودک خود تماس بگیرید.

برای تشخیص رنگ پوست نوزاد به این موارد دقت کنید:تشخیص رنگ پوست نوزاد

 

  • رنگ آبی ای که از بین نمی رود.

 در هنگام تشخیص رنگ پوست نوزاد هنگام تولد، پوست نوزاد دارای رنگ قرمز تیره تا بنفش است. با شروع تنفس کودک رنگ آن به قرمز تغییر می کند. این قرمزی به طور معمول در روز اول کم رنگ می شود. دست ها و پاهای کودک ممکن است تا چند روز مایل به آبی باشد. این رنگ یک پاسخ طبیعی به گردش خون نابالغ نوزاد است.

رنگ آبی قسمت های دیگر بدن طبیعی نیست. گاهی اوقات، ممکن است صورت یا لب و دهان کودک با گریه بسیار شدید به رنگ مایل به ارغوانی درآید. با این حال، هنگامی که کودک گریه را متوقف می کند، باید این رنگ صورتی شود. اگر رنگ نوزاد دوباره صورتی نگردد، یا در کل رنگ آبی در نوزاد ایجاد شود، این ممکن است نشانه یک مشکل باشد. در تشخیص رنگ پوست نوزاد به چنین رنگی، رنگ آبی سیانوز گفته می شود و اغلب در نوزادانی که نقص قلب دارند دیده می شود، زیرا قلب نمی تواند خون اکسیژنه را به بقیه بدن پمپ کند. مشکلات تنفسی نیز ممکن است باعث سیانوز شود. در صورت داشتن رنگ آبی در کودک، بلافاصله با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید و تصمیم  نهایی در مورد  تشخیص رنگ پوست نوزاد خود را به او بسپارید.

 

 

این پست های مرتبط را بخوانید:

چگونه پستانک را از کودک بگیریم

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه