راهکارهایی برای راهنمایی والدین در درمان و پشتیبانی از کودک اوتیسم

اگر اخیراً  متوجه شده اید که فرزند شما دارای اختلال اوتیسم است یا ممکن است به آن مبتلا باشد، احتمالاً در مورد آینده او مضطرب و نگران هستید. احتمال دارد که نگران نحوه برخوردتان باشید، یا ممکن است به شما گفته شود که اوتیسم یک بیماری مادام العمر غیر قابل درمان است. اگرچه درست است که اوتیسم برای درمان مسیر پیچیده ای در پیش دارد، اما روش های درمانی زیادی وجود دارد که می تواند به کودک اوتیسم در کسب مهارت های جدید و غلبه بر طیف وسیعی از چالش های رشد کمک کند.

راهکارهایی برای درمان و پشتیبانی از کودک اوتیسمکودک اوتیسم

منتظر تشخیص نباشید

به عنوان والدین کودک مبتلا به اوتیسم یا سایر اختلالات رشد، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که فوراً درمان را شروع کنید. به محض اینکه مشکوک به مشکلی شدید، به دنبال درمان باشید. منتظر نمانید که ببینید بعدا کودک اوتیسم شما چه شرایطی را در پیش خواهد داشت. حتی منتظر تشخیص رسمی نباشید. هرچه کودک اوتیسم زودتر کمک بگیرد، شانس موفقیت او در درمان بیشتر است. مداخله زودهنگام موثرترین راه برای سرعت بخشیدن به رشد کودک شما و کاهش علایم کودک اوتیسم در طول عمر است.

اگر کودک اوتیسم دارید:

 • درباره اوتیسم بیاموزید. هرچه اطلاعات بیشتری در مورد اختلال طیف اوتیسم داشته باشید، از توانایی بیشتری برای تصمیم گیری آگاهانه برای فرزندتان برخوردار خواهید بود.
 • در مورد فرزند خود متخصص شوید. بفهمید چه چیزهایی رفتارهای چالش برانگیز یا مختل کننده فرزند شما را تحریک می کند وبه چه عواملی پاسخ مثبت می دهد. اگر درک کنید که چه چیزی بر فرزند شما تأثیر می گذارد، در عیب یابی مشکلات و پیشگیری یا اصلاح موقعیت هایی که باعث مشکلات می شوند بهتر خواهید بود.
 • کودک خود و مشکلاتش را بپذیرید. به جای اینکه بر روی تفاوت کودک اوتیسم با سایر کودکان تمرکز کنید، پذیرش را تمرین کنید. از کنجکاوی های ویژه کودک خود لذت ببرید، موفقیت های کوچک را جشن بگیرید و دیگر مقایسه فرزند خود را با دیگران متوقف کنید.
 • تسلیم نشوید! پیش بینی روند اختلال طیف اوتیسم غیرممکن است. درباره اینکه زندگی برای کودک شما چگونه خواهد بود عجله نکنید. مانند سایر افراد، کودک اوتیسم یک عمر کامل برای رشد و توسعه توانایی های خود دارد.

راهکارهایی برای کمک به پیشرفت کودک اوتیسم:

راهکار1: زیرساخت و ایمنی را فراهم کنید

به کمک نکات زیر زندگی روزمره در خانه را برای خود و کودک اوتیسم خود آسان تر کنید.

 • مقاوم باشید

کوک اوتیسم به سختی می تواند آنچه را که در یک محیط آموخته است (مانند مطب یا مدرسه درمانگر) برای دیگران، از جمله خانه، به کار گیرد.

 • به یک برنامه پایبند باشید.

کودک اوتیسم وقتی برنامه ریزی مرتب و منظمی داشته باشد، معمولاً بهترین نتیجه را می دهد.

 • به رفتار خوب پاداش دهید.

 پاداش می تواند به کودکان اوتیسم تا حد زیادی کمک کند، بنابراین سعی کنید "آنها را وادار به انجام کار خوب" کنید. وقتی آنها به درستی عمل می کنند یا مهارت جدیدی را یاد می گیرند ، آنها را تحسین کنید.

 • یک منطقه امن در خانه ایجاد کنید.

یک فضای خصوصی در خانه خود درست کنید که کودک شما بتواند در آن استراحت کند و  احساس امنیت کند. این کار شامل سازماندهی و تعیین مرزها به روشی است که کودک شما می تواند درک کند..

راهکار 2: راه های غیرکلامی برای اتصال پیدا کنید

ارتباط با کودک اوتیسم می تواند چالش برانگیز باشد، اما برای برقراری ارتباط لازم نیست حتما لمسش کنید. فرزند شما در حال برقراری ارتباط با شما است، حتی اگر هرگز صحبت نكند. شما فقط باید زبانش را یاد بگیرید.

 

 • به دنبال نشانه های غیرکلامی باشید.

به انواع صداهایی که ایجاد می کند آگاه باشید، به حالات چهره و حرکاتی که هنگام خستگی، گرسنگی یا خواستن چیزی استفاده می کند توجه کنید.

 • انگیزه پشت عصبانیت را کشف کنید.

طبیعی است که وقتی شما را درک نکنند، یا شما را نادیده می گیرند ناراحت شوید. برای کودک اوتیسم هم همینطور است. اغلب به این دلیل که شما نشانه های غیرکلامی آن ها را درک نمی کنید. عصبانیت روش ارتباط برقرار کردن و جلب توجه شما است.

 • برای تفریح ​​وقت بگذارید.

مزایای فوق العاده ای وجود دارد که ناشی از لذت شما از همراهی فرزندتان و لذت بردن از وقت با شما است. بازی یک قسمت اساسی از یادگیری برای همه کودکان است.

راهکار 3: یک برنامه درمانی اوتیسم شخصی بسازید.

با وجود بسیاری از روش های درمانی مختلف، تشخیص اینکه کدام روش برای کودک شما مناسب است دشوار است. هنگام تهیه یک برنامه درمانی برای کودک خود، به خاطر داشته باشید که هیچ درمان واحدی وجود ندارد که برای همه مفید باشد. هر فرد اوتیسم، دارای نقاط قوت و ضعف مختلف و منحصر به فرد است.

 

برای داشتن یک برنامه درمانی خوب:

 1. کار کردن بر اساس علایق کودک
 2. ارائه یک برنامه قابل پیش بینی
 3. آموزش وظایف به صورت یک سری مراحل ساده
 4. درگیر کردن توجه کودک خود  به طور فعال، به فعالیت های کاملاً ساختاریافته.

انتخاب روش های درمانی اوتیسمکودک اوتیسم

برخی از درمان های اوتیسم بر کاهش رفتارهای مشکل ساز و ایجاد مهارت های ارتباطی و اجتماعی متمرکز هستند، در حالی که برخی دیگر با مشکلات ادغام حسی، مهارت های حرکتی، مسائل عاطفی و حساسیت های غذایی سروکار دارند.

هدف از درمان اوتیسم باید درمان مجموعه ای از علائم و نیازهای کودک شما باشد. این اغلب به یک روش درمانی ترکیبی نیاز دارد که شامل چندین نوع مختلف درمان باشد. درمان های متداول اوتیسم شامل رفتار درمانی، گفتار درمانی، درمان مبتنی بر بازی، فیزیوتراپی، کاردرمانی و تغذیه درمانی است. شما باید به این فکر کنید که چه مهارتها و رفتارهایی از همه مهمتر هستند. مقابله با همه موارد به یک باره ممکن نیست.

راهکار 4: کمک و پشتیبانی پیدا کنید

مراقبت از کودک اوتیسم می تواند انرژی و وقت زیادی را طلب کند. ممکن است روزهایی وجود داشته باشد که احساس خستگی، استرس و دلسردی کنید. فرزندپروری هرگز آسان نیست و تربیت کودک با نیازهای ویژه از چالش بیشتری برخوردار است. سعی نکنید همه کارها را به تنهایی انجام دهید. شما مجبور نیستید! بسیاری از مکان ها وجود دارد که خانواده های کودکان اوتیسم  می توانند برای مشاوره، کمک، حمایت و پشتیبانی به آنها مراجعه کنند:

گروه های پشتیبانی اوتیسم: والدین می توانند برای پشتیبانی عاطفی، اطلاعاتشان را به اشتراک بگذارند، مشاوره بگیرند و به یکدیگر تکیه کنند. بودن در کنار دیگران در یک قایق و به اشتراک گذاشتن تجربه آنها می تواند تا حد زیادی به کاهش انزوای بسیاری از والدین پس از تشخیص کودک کمک کند.

فرجه استراحت: هر پدر و مادری بارها و بارها به استراحت نیاز دارد در فرجه استراحت، یک مراقب دیگر موقتاً مسئولیت را بر عهده می گیرد و به شما چند ساعت، چند روز یا حتی چند هفته استراحت می دهد.

مشاوره فردی یا خانوادگی: اگر استرس، اضطراب یا افسردگی به سراغ شما می آید، ممکن است بخواهید با مشاور صحبت کنید. مشاوره می تواند در حل مشکلاتی که چالش های زندگی با کودک اوتیسم در روابط همسرانه یا سایر اعضای خانواده ایجاد می کند، به شما کمک کند.

 

 

این مطلب را هم بخوانید: کودک بیش فعال چه مشکلاتی دارد

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه