آنچه درمورد آکنه لازم است بدانیم!

آنچه درمورد آکنه لازم است بدانیم:                        .

توصیه های اولیه :

اگر شما و یا نزدیکانتان از وجود آکنه بر روی پوست خود رنج می برید در ابتدای امر چند توصیه ی مهم را برای شما داریم:

 1. عارضه های پوستی مانند جوشهای سرسیاه ، جوشهای سرسفید ویا هر نوع آکنه ای را هرگز دستکاری نکنید.
 2. به محض نمایان شدن نخستین جوشها قبل از هر کاری با پزشک خود مشورت کنید.
 3. از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب خودداری کنید و یا حدالامکان از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید زیرا اشعه ی آفتاب آکنه را تشدید می کند.
 4. از مواد و لوازم آرایشی ملایم استفاده کنید و از مصرف پاک کننده های قوی صورت و یا محصولات نامناسب و غیراستاندارد جدا اجتناب کنید.
 5. تنها از مواد و محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب برای پوستهای دارای آکنه استفاده نموده و حتما در مورد استفاده از این لوازم با پزشک خود مشورت کنید.
 6. روش درمانی و طول درمان تجویز شده توسط پزشک خود را با صبر و حوصله و دقت تمام رعایت کنید.
 7. اصلاح جای جوش ها هرگز بطور کامل عملی نیست و بهترین راه ممکن پیشگیری از طریق رعایت توصیه های فوق می باشد.

نقش و اهمیت پوست :

خوب است بدانیم که پوست ما بزرگترین و سنگین ترین عضو بدن ماست بطوریکه پوست یک انسان بالغ 70 کیلویی وزنی معادل 3 و نیم کیلو و اندازه ای معادل 2 متر مربع دارد و این عضو بدن مدام در حال ریزش و تجدید سلولهای خود میباشد بطوریکه هر 4 هفته یک بار کل سلولهای سطح پوست ما عوض می شوند. ضمن اینکه ظاهر پوست ما می تواند از بسیاری از تحولات درونی ما نیز خبر دهد مانند کمبود ویتامین ها ویا عفونتها . اما اصلی ترین نقش پوست ما چیست؟

پوست ما وظایف بسیار مهمی را برعهده دارد ، از جمله:

 • حفاظت بدن در برابر عوامل محیطی و خارجی.
 • تنظیم حرارت بدن وثابت نگاه داشتن دمای 37 درجه ای بدن به کمک موهای ریز سطح پوست
 • دریافت اطلاعات محیطی از طریق قدرت لامسه که به لطف وجود پایانه های عصبی فراوانی است که در سرتاسر پوست بدن ما گسترانده شده است.
 • تبادل آب و مواد زائد با محیط خارج از طریق عمل تعریق
 • متابولیسم و سنتز ویتامین D با استفاده از تابش نور خورشید

آکنه اساسا حدود  80% جمعیت نوجوان و جوان را درگیر میکند که از این میزان درصد قشر جوان و نوجوان درگیر بطور میانگین 85% افراد دارای آکنه های خفیف یا متوسط هستند که این آکنه ها خوشبختانه با درمانهای خانگی و اندکی مراقبت قابل درمان هستند و تنها 15% از افراد درگیر با آکنهدچار آکنه های التهابی و حاد می شوند که حتمامستلزم مراجعه به پزشک خواهند بود. این نوع آکنه های حاد عمدتا در میان مردان دیده می شوند و گاها این وضعیت میتواند عواقبی روانی اجتماعیبرای افراددر پی داشته باشد که مهمترین آن میتواند از دست رفتن اعتماد به نفس افراد در روابط اجتماعی خود می باشد و بی شک نمی توان تاثیر ان بر میزان عدم موفقیت اجتماعی افراد را دستکم گرفت.

ساختار و اجزای پوست :

پوست ما متشکل از سه لایه ی اصلی می با شد

 1. اپیدرم (روپوست)

   2.درم (میان پوست)

   3.هیپودرم (زیرپوست)

 1. اپیدرم (روپوست)

وسیعترین و در عین حال نازک ترین لایه ی پوست است که خود شامل چهار لایه از سلولهای مختلف با کارکردهای مختلف است.

الف) کراتینوسیتها :  سلولهایی واقع در فوقانی ترین بخش روپوست که با تولید پروتئینی موسوم به کراتین موجب استحکام پوست و لایه های دیگر زیرپوستی می شود.

ب) ملانوسیتها :  این سلولها ماده ای به نام ملانین یا همان رنگ دانه ی پوست را تولید میکنند که این رنگ دانه ها با جذب نور و اشعه ی ماورابنفش خورشید از پوست و بدن ما در برابر تشعشعات فرابنفش خورشید محافظت میکنند و ضمنا در فرآیند سنتز ویتامین   D از نور خورشید نقش اساسی دارند.

ج) سلولهای لانگرهانس : این سلولها در فعل و انفعالات دستگاه ایمنی بدن نقش دارند.

د) سلولهای مرکل : این لایه از سلولها از آنجایی که محل عبیور پایانه های حسی پوست هستند در توانائی لامسه ی ما نقش دارند و احساس درد ، سرما ، گرما ، نرمی ، سفتی و ... بواسطه ی وجود این لایه است.

 1. درم (میان پوست) :

لایه ی میانی پوست است که شامل بافتی پیوندی و مملو از منافذ عرقی میباشد که لایه ی اپیدرم یا همان روپوست روی آن را پوشانده است. این لایه شامل مواد فیبری کلاژن ، رتیکولین و الاستین است که وظیفه ی اصلی آن دادن حالت ارتجاعی و انعطاف پذیر به پوست است.این لایه خود شامل دو بخش اصلی است:

درم پاپیلاری: شامل کلاژن، عروق خونی ، غدد عرقی و آلاستین است که وظیفه ی تغذیه ی اپیدرم و تنظیم دمای پوست را برعهده دارد.

درم رتیکولاری: این لایه نیز شامل کلاژن و آلاستینهای بالغ است که کار اصلی آن دادن استحکام و حالت ارتجاعی به پوست است.

 1. هیپودرم (زیرپوست) :

این بخش عمیق ترین لایه ی پوست است که شامل یک لایه ی چربی است و چندین وظیفه ی مهم را برعهده دارد

 • این لایه ی چربی به نوعی نقش ضربه گیر را برای بدن ما دارد و بدن ما را در برابر ضربات خارجی حفظ می کند.
 • این لایه ی چربی نقش عایق حرارتی را نیز ایفا کرده و بدن ما را در برابر سرما حفظ میکند.
 • اما وظیفه دیگر این لایه مرطوب کردن سطح پوست توسط ماده ای چرب موسوم به سبوم است و توسط غدد سباسه که در این لایه قرار دارند ترشح میشود که البته به همین سبب عامل اصلی بروز آکنه از این لایه نشات می گیرد.

 

ساز و کار ایجاد آکنه بر روی پوست:

همه چیزاز یک افراط و زیاده روی در ترشح سبوم (چربی طبیعی پوست) آغاز میشود.گرچه وجود سبوم بعنوان یک مرطوب کننده ی طبیعی پوست لازم و ضروری به نظر میرسد ولی باید مراقب زیاده روی ها بود.

آکنه عارضه ای پوستی است و زمانی رخ می دهد که غدد سباسه  یا همان غدد ترشح کننده ی چربی پوست به دلایل متعددی دچار انسداد میشوند که عمدتا به دلیل بهم چسبیدن سلولهای مرده ی پوست  در پی  ترشح بیش از حد سبوم می باشد، بطوریکه این توده در غدد فولیکول مو و غدد سباسه تجمع کرده و در اثر فعالیت باکتریها و تجزیه شیمیایی گلیسیرید در سباسه باعث انتشار نوعی اسید چرب و در نتیجه واکنش های التهابی و ضایعاتی مانند جوش و آکنه می گردد.

انواع مختلف آکنه و راههای درمان آن:

آکنه ها را میتوان به دو دسته ی عمده تقسیم کرد :

الف) آکنه های غیر التهابی: جوشهایی که فاقد تورم بوده و دردناک نیستند مانند اکثر جوشهای سرسیاه یا سر سفید.

ب) آکنه های التهابی :  جوشهایی که متورم و ملتهب بوده و دردناک نیز می باشند مانند پاپولها، پاسچولها، ندول ها و کیست ها

انواع جوشهای غیر التهابی و درمان آنها :

 • جوشهای سرسفید: آکنه هائی با ظاهری شبیه نقاط سفید یا گوشتی رنگ برجسته و برآمده که معمولا از یک مرکز روشن و هاله ای قرمز رنگ در اطراف آن تشکیل شده اند. جوشهای سر سفید معمولا پس از بهبود ردی از خود برجای نمیگذارند.

 • جوشهای سرسیاه : نقاطی تیره رنگ و تا حدودی برآمده هستند و مرکز آنها معمولا از هاله ی اطراف آن تیره تر است و بهتر است اینگونه بگوئیم که جوش سر سیاه همان جوش سر سفید است که محتویات آن پس از باز شدن جوش با هوا واکنش داده و تیره رنگ شده است.

درمان جوشهای غیر التهابی :

این جوش ها و آکنه ها معمولا با محصولات ضد آکنه ی موجود در بازار و رعایت نکات پیشگیرانه ی زیر قابل درمان اند:

 • شستن صورت با آب ولرم و شوینده ای ملایم و قرار دادن 10 الی 15 دقیقه ای ژل ضد آکنه بر روی جوشها.
 • شستن کل بدن هر دو روز یک بار
 • دوری از استرس و فشارهای روحی – روانی.
 • رژیم غذایی سالم و پرهیز از مصرف فست فودها ، غذاهای سرخ کردنی ، آجیل و شیرینیجات و برخی مواد غذایی که ممکن است پوستتان به انها حساسیت داشته باشد. مانند فلفل ، تخم مرغ ، پیاز ، بادمجان و ...
 • نوشیدن روزانه ی آب به حد کافی (حدودا 8 لیوان آب در روز)
 • قرار نگرفتن در معرض نور شدید آفتاب و استفاده از کرمهای ضدآفتاب استاندارد

انواع جوشهای التهابی و درمان آنها :

انواع آکنه‌های التهابی عبارتند از:

 •  سفت دانه‌ها (پاپول‌ها)
 • جوش‌های چرکی(پاسچولها)
 • گرهک‌ها (ندول‌ها)
 • کیست‌ها

دو مورد اول جزو آکنه های التهابی خفیف بوده اما دو مورد آخر جزو حالات حاد و شدید التهابی محسوب شده و گاها نیاز به عمل جراحی و تخلیه خواهند داشت.

آکنه‌های التهابی نسبت به انواع غیر التهابی احتمال بیشتری برای ایجاد عوارضی همچون جای جوش و چاله دارند.

انواع خفیف و ملایم آکنه‌های التهابی

سفت دانه‌ها (پاپول): سفت دانه‌ها برآمدگی‌های زیرسطح پوست هستند. این نوع از آکنه‌ها سفت، شدید و صورتی رنگ بوده و پوست اطرافشان معمولا اندکی متورم و قرمزرنگ است. مرکز سفت دانه‌ها برخلاف جوش‌های سرسفید قابل مشاهده نبوده و منافذ آنها برخلاف جوش‌های سرسیاه گسترش نیافته است. پاپولهازمانی ایجاد می‌شوند که جوش‌های سرسفید یا سرسیاه تحریک شوند که باعث آسیب به پوست اطراف جوش و التهاب می‌شود.

جوش‌های چرکی (پاسچولها): جوش‌های چرکی برآمدگی‌هایی بزرگتر هستند که مرکز دایره‌ای مشخصی دارند. مرکز جوش با چرک سفید یا زردرنگ پرشده و برآمدگی پایه‌ای صورتی یا قرمز رنگ دارد. چرک این نوع جوش‌ها را سلول‌های ایمنی و سلول‌های باکتری‌ها تشکیل می‌دهند. جوش‌های چرکی شبیه جوش‌های سرسفید بزرگتر و ملتهب‌تر به نظر می‌رسند.

گزینه‌های درمانی آکنه های التهابی خفیف: درمان‌های خانگی و داروهای بدون نسخه متعددی می‌توانند سفت‌دانه‌ها و جوشدانه‌های خفیف و ملائم را معالجه کنند. پیشنهادات زیر می‌توانند به درمان آنها کمک کنند:

_ شست‌وشوی ناحیه تحت تاثیر پوست با آب سرد و صابون و به وسیله دست‌ها یا لیف صورت تمیز و نرم دو نوبت در روز

_ اعمال یک کمپرس آب گرم یا پارچه گرم بر ناحیه تحت تاثیر پوست به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به منظور تحریک محتویات جوش و خروج آنها به سطح پوست

_ استفاده از محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید به منظور مقابله با باکتری‌ها

_ استفاده از محصولات حاوی اسید سالیسیلیک به منظور حذف سلول‌های مرده پوست و سایر بقایای جوش

انواع متوسط و شدید آکنه‌های التهابی

گرهک‌ها (ندول‌ها): گرهک‌ها توده‌های سخت، دردناک و ملتهبی هستند که در عمق پوست قرار گرفته‌اند. این نوع از آکنه شبیه سفت دانه‌های بزرگتر و عمیق‌تر که هیچ مرکز و نوکی ندارند به نظر می‌آیند. این ضایعه‌های پوستی هنگامی ایجاد می‌شوند که منافذ مسدود پوست باعث آسیب رساندن به بافت‌ها و سلول‌های در عمق زیرسطح پوست شوند. گرهک‌ از انواع شدید آکنه بوده و می‌توانند باعث عوارض پوستی همچون لکه‌های تیره یا جای زخم و جوش شوند.

کیست‌ها: کیست‌ها توده‌های بسیار بزرگ، نرم، دردناک، قرمز یا سفیدرنگی هستند که در عمق پوست قرار گرفته و از چرک پر شده‌اند. کیست‌ها در عمق بیشتری از پوست نسبت به گرهک‌ها قرار داشته و شدیدترین نوع آکنه‌های پوستی به حساب می‌آیند. کیست‌ها می‌توانند باعث عوارض پوستی از جمله جای زخم و جوش روی پوست شوند.

گزینه‌های درمانی آکنه های التهابی شدید: افراد مبتلا به آکنه‌های متوسط و شدید نمی‌توانند درمان را به شکل خانگی انجام دهند. این ضایعه‌های پوستی نیاز به مراقبت پزشکی و متخصص پوست دارند. پزشک می‌تواند از بسیاری از محصولات و روش‌های درمانی متفاوت برای درمان گرهک‌ها و کیست‌ها بهره بگیرد که موارد زیر از آن جمله‌اند:

_آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند تتراسایکلین، داکسی سایکلین و آموکسی سیلین

_ کورتیکواستروئیدهای موضعی

_ داروهای ضد بارداری خوراکی برای آکنه‌های مرتبط با هورمون‌ها

_ رتینوئیدهای سیستماتیک مانند ایزوترتینوین

_ تزریق استروئیدها

_ لایه بردارهای شیمیایی

_ فوتودینامیک تراپی (PDT) برای مبارزه با باکتری‌ها

_ تخلیه و استخراج برای از بین بردن کیست‌های بزرگ

 

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه