چگونه پستانک را از کودک بگیریم ؟

قبل از اینکه بببینیم چگونه پستانک را از کودک بگیریم ، باید زمان مناسب این کار را بدانیم. راحت ترین زمان برای گرفتن پستانک از کودک حدود 6 یا 7 ماهگی است. در کمتر از یک هفته می توانید استفاده از پستانک را از چند بار در روز به هیچ چیز کاهش دهید.

چگونه پستانک را از کودک بگیریم ؟چگونه پستانک را از کودک بگیریم

گفته می شود که برای جلوگیری از افزایش خطر ابتلا به عفونت گوش، استفاده از پستانك را در حدود 6 ماهگی محدود یا متوقف كنید، خصوصاً اگر كودك شما مستعد ابتلا به آن ها باشد. اما، هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد. پستانک ها می توانند در رفع استرس، در شرایطی مانند شروع مهد کودک یا مسافرت به مکان جدید، بسیار مفید باشند.

با این حال، پس از 9 ماه، کودکان یک احساس دلبستگی عاطفی نسبت به پستانک خود پیدا می کنند. این بدان معنا است که شما باید برای اعتراضات بیشتر پس از این سن و دردسرهای خلاص شدن از شر پستانک آمادگی داشته باشید.

در چه سنی و چگونه پستانک را از کودک بگیریم ؟

بیشتر کودکان از نظر عاطفی آماده هستند 2-4 سالگی از پستانک جدا شوند. بنابراین اگر کودک شما به عفونت گوش (از شیشه شیر) مبتلا می شود، یا اگر فقط آماده گرفتن کودک از پستانک یا شیشه شیر هستید، در اینجا نحوه انجام این کار گفته شده است.

چگونه پستانک را از کودک بگیریم و چه راهکارهایی را به کار ببریم؟

 • برای هنگامی که کودک شروع به بی قراری می کند آمادگی داشته باشید،  قبل از آن که طاقتش تمام شود و از کنترل خارج شود وی را سرگرم کنید. سعی کنید در بازی ها و قصه هایی که برای سرگرم کردن کودک در نظر گرفته اید، تنوع به خرج دهید تا برای او جذابیت داشته باشد.
 • استفاده از پستانک را در موقعیت های خاص مانند خواب یا اوقات استرس زا که که به استفاده از پستانک وابسته است محدود کنید.
 • در طول روز چند بار "زمانی بدون پستانک" ایجاد کنید. با 30 دقیقه شروع کنید - بعد از خواب زمان مناسبی برای این کار است.
 • با هم بحث کنید و به توافق برسید که فقط چه موقع های در روز حق استفاده از پستانک یا شیشه شیر را داد.
 • کودک خود را مطمئن کنید که این کار برای اون منفعت دارد. یا با دادن جایزه حواس کودک خود را نبود پستانک یا شیشه شیر پرت کنید. نو که بیاد به بازار پستانک هم از خاطرش میره !
 • یک تقویم کودکانه درست کنید و به ازای هر روزی که از پستانک استفاده نمی کند یک ضربدر قرمز بزنید یا یک نقاشی کوچک برایش بکشید تا رنگ کند.
 • مثبت باشید، اما خیلی هیجان زده نشوید. بعضی از بچه ها ناگهان مانع از اجرای این تصمیم می شوند و هنوز آماده نیستند، "مامان، گاهی اوقات من پسر بزرگی نیستم!". اگر برای ترک عادت پستانک احساس فشار می کنید اما  می دانید که کودک شما آماده نیست، برای کمی اطمینان، تا چند روز دست نگه دارید.

چگونه پستانک را از کودک بگیریم

یک نکته ی مهم: حالا که دارید راهکارهایی برای پاسخ به سوال چگونه پستانک را از کودک بگیریم را مطالعه می کنید، فراموش نکنید که سابقه ی خانودگی کودک را در نظر بگیرید. بعضی از بچه ها انگیزه ژنتیکی شدیدی در یک یا هر دو طرف خانواده، برای شیفته شدن یک چیز آرامبخش (پاپوش، انگشت شست، عروسک تدی یا پتو) دارند، به همین دلیل است که ترک پستانک اغلب منجر به مکیدن شست می شود. (پستانک بهتر از انگشت شست است زیرا مکیدن انگشت می تواند موجب ناهنجاری جدی کام و دندان ها شود)

 • گاهی یک سناریو برای از بین رفتن پستانک بسازید، سر پستانک را با یک قیچی ببرید. سپس، توضیح دهید که پستانک شکسته است و باید آن را دور بریزید (آن را پس ندهید زیرا ممکن است باعث خفگی کودک شما شود).
 • با بزرگتر شدن فرزندتان و عدم نیاز  به پستانک به عنوان وسیله تسکین دهنده، ارائه آن را به او متوقف کنید. همچنین می توانید محل استفاده از پستانک را محدود کنید، مانند فقط در تخت خواب. اگر خوش شانس باشید، ممکن است او مدت طولانی تر و طولانی تری این مسئله را فراموش کند و به طور موثر خود را از شیشه شیر یا پستانک بگیرد.
 • بسیاری از والدین در تهیه پستانک مرتکب اشتباه می شوند هنگامی که کودک شما به اندازه کافی رشد کرد (اغلب بین 12 تا 18 ماهگی)، توضیح دهید که دیگر پستانک جایگزین نمی خرید و وقتی دیگر آن ها کهنه و خراب می شوند، پستانک جدید نخواهد داشت. با این کار به او  پیش زمینه ای برای کنار گذاشتن پستانک می دهید. اما کاری نکنید که کودک دچار اضطراب از دست دادن آن شود.

حالا که راهکارهای چگونه پستانک را از کودک بگیریم را می دانید این یاد آوری را ضروری می دانیم که به خاطر داشته باشید، هر کودکی شخصیت متفاوت دارد و هیچ تضمینی وجود ندارد که همه این روش ها برای هر کودک مفید باشد. ممکن است مجبور باشید یک روش آزمایش و خطا در پیش بگیرید تا بفهمید کدام روش برای کودکتان تاثیر دارد. با این حال، با کمی صبر و عزم راسخ از جانب شما، کودک بالاخره پستانک را رها خواهد کرد.

 

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه