هر آنچه که باید راجع به پستانک ارتودنسی بدانید!

والدین از پیش از به دنیا آمدن فرزندشان با تصمیمات زیادی روبرو هستند که بر روی وضعیت آینده ی کودک تاثیرگذار است و به محض تولد کودک موقعیت های تصمیم گیری بیشتر می شود، یک انتخاب مهم استفاده از پستانک است. نوزادان دارای واکنش طبیعی برای مکیدن انگشت شست، پستانک یا سایر اشیا هستند تا به آن ها کمک کند حس امنیت بیشتری داشته باشند، آن ها را تسکین دهد و یا کمک کند راحت تر به خواب بروند. اگر تصور می کنید استفاده از پستانک به دندان و دهان کودک شما آسیب می زند، دندان پزشکان پستانک ارتودنسی را پیشنهاد می کنند. اگر می خواهید بدانید پستانک ارتودنسی چیست با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 

پستانک ارتودنسی چیست؟

پستانک های ارتودنسی به طور خاص برای آن دسته از کودکانی که عادت به مکیدن پستانک دارند طراحی شده اند و در جهت کمک به کاهش نامرتبی دندان ها و مشکلات ارتودنسی حین رشد اولین دندان های شیری استفاده می شود. نوک یک پستانک ارتودنسی از شکل فک و کام در حال رشد مراقبت می کند. هنگامی که کودک پستانک ارتودنسی را می مکد، از شکل نوک پستان مادر تقلید می کند، فشار بر لثه ها را کاهش می دهد و دندان ها را در مسیر رشد یاری می دهد و حرکت طبیعی مکیدن نوزاد را تقویت می کند.

برخی از پستانک های ارتودنسی حتی به گونه ای ساخته شده اند که به اندازه کافی منعطف و نرم هستند تا از تحریک پوست ظریف کودک جلوگیری کنند. تحقیقات نشان می دهد که یک پستانک معمولی بیشتر از یک مشکل ارتودنسی که کودک دارد منجر به مشکلات دهان و دندان می شود. با این حال، بهترین راه برای جلوگیری از آسیب دندانی، محدود کردن كامل استفاده از پستانك و ممانعت از استفاده از آن پس از یك سالگی كودك است، حتی اگر پستانك ارتودنسی باشد.

 

انگشت شست یا پستانک ارتودنسی ؟

آیا عادت به مکیدن پستانک ارتودنسی از مکیدن انگشت شست بهتر است؟ آکادمی دندانپزشکی اطفال آمریکا معتقد است که استفاده از پستانک و بالاخص پستانک ارتودنسی بهتر است، زیرا ترک کردن عادت به استفاده از پستانک راحت تر است، در حالی که انگشت شست کودکان همیشه در دسترس آن هاست. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند برای جلوگیری از بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد از پستانک هنگام چرت زدن یا خوابیدن استفاده کنید، اما تداوم استفاده از پستانک یا مکیدن انگشت شست بعد از دو تا چهار سالگی می تواند بر شکل فک و دندان ها تأثیر منفی بگذارد و فرم دهان کودک و نحوه تراز دندان های او را غیر طبیعی کند. اگر بچه ها بتوانند مکیدن پستانک یا انگشت شست را قبل از در آمدن دندان های دائمی پیشین خود کنار بگذارند، احتمال اصلاح ناهنجاری های به وجود آمده به خودی خود بیشتر خواهد بود.

 

چگونه بچه ها را از پستانک یا شیشه شیر بگیریم؟

بیشتر بچه ها خود به خود از استفاده از پستانک ارتودنسی، شیشه شیر یا مکیدن شست دست میکشند. اما بعضی از بچه ها مثل بقیه به آسانی دست نمی کشند. بچه ها ممکن است در اوایل یک سالگی یا در اواخر چهار سالگی دست بکشند و بیشتر و آن ها تمایل دارند قبل از مکیدن انگشت شست، از استفاده پستانک صرف نظر کنند. اگر تصمیم دارید کودک خود را به تدریج از شیر بگیرید، استفاده از پستانک را به چرت زدن و زمان خواب محدود کنید و هر شیشه شیری  را دور از چشم و دور از دسترس نگه دارید. معمولاً یک هفته بیشتر طول نمی کشد تا بچه ها با روال بدون پستانک سازگار شوند.

اگر فرزند شما همچنان مقاومت می کند ما پیشنهادات زیر را توصیه می کنیم:پستانک ارتودنسی

  • به کودک پیشنهاد دهید تا یک عروسک را هنگام خواب پیش خود نگه دارد تا کم کم حواس او از پستانک یا شیشه شیر پرت شود. سعی کنید با طراحی یک بازی و داستان و با کمک کودک عروسک را بخوابانید تا خودش هم در این فرایند خوابد.
  • با كودك خود در مورد تغییر سن یا مرحله رشد در قالب كلمات مناسب وی صحبت كنید. به آن ها یادآوری کنید که آن ها یک بچه بزرگ هستند و اکنون نیازی به شیشه شیر و پستانک ندارند.
  • به کودک خود کمک کنید تا به جای گریه کردن و ایجاد سر و صدا از کلمات یا زبان اشاره استفاده کند. با تمرین و تکرار از او بخواهید ناراحتی خود را با گفتن عباراتی مانند" خسته ام"، "گرسنه ام"، "غمگینم " و ... بیان کند تا از گریه و بی قراری کودک در امان بمانید.
  • در مقابل واکنش های مثبت کودک تعریف و تمجید کنید. اگر کودک شما بیشتر ساعات شب را بدون پستانک می خوابد، به او بگویید چه کار بزرگی انجام می دهد!
  • از دندانپزشک کودک خود بخواهید به کودک تان نمونه هایی ساده ( نه دلخراش) از ناهنجاری های ناشی از استفاده از پستانک را به کودک تان نشان دهد و به کودک بفهماند که اگر پستانک را ترک نکند چه مشکلاتی برای وی به وجود خواهد آمد. حتی اگر پستانک ارتودنسی باشد.

     

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه