راهکارهای تشخیص سرطان پوست و مراحل درمان آن

رشد غیر طبیعی سلول های پوستی، سرطان پوست نامیده می شود و غالبا در پوست هایی که در معرض تابش آفتاب قرار گرفته اند، مشاهده می شود. با این وجود این سرطان ممکن است در نواحی از پوست شما به وجود بیاید که به طور معمول در معرض آفتاب قرار نمی گیرند. برای تشخیص سرطان پوست باید معایناتی توسط پزشک انجام شود اما علایم اولیه را خود فرد هم می تواند مشاهده کرده و به پزشک گزارش دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به تشخیص سرطان پوست تا انتهای این مطلب از پارسین با ما همراه باشید.

تشخیص سرطان پوست و تعیین مرحله پیشرفت آنتشخیص سرطان پوست

اگر پزشک تشخیص دهد که شخص سرطان پوست دارد، ممکن است آزمایشات دیگری برای تعیین میزان (مرحله) سرطان پوست انجام دهید.

از آنجا که سرطان های سطحی پوست مانند سرطان سلول بازال به ندرت گسترش می یابند، نمونه برداری که کل بافت آن را از بین می برد، تنها آزمایش مورد نیاز برای تعیین مرحله سرطان است. اما اگر شخص مبتلا به سرطان سلول سنگفرشی بزرگ، کارسینوم سلول مرکل یا ملانوم باشد، ممکن است پزشک آزمایشات بیشتری را برای تعیین مرحله سرطان توصیه کند. این آزمایشات بیشتر، ممکن است شامل آزمایشات تصویربرداری برای بررسی گره های لنفاوی مجاور از نظر علائم سرطان، یا برداشتن غدد لنفاوی مجاور و آزمایش آن برای تشخیص علائم سرطان باشد (نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان).

پزشکان از اعداد رومی برای نشان دادن تشخیص مرحله سرطان پوست استفاده می کنند. سرطان های مرحله اول کوچک و محدود به منطقه ای هستند که در آن شروع شده اند. مرحله چهارم نشان دهنده سرطان پیشرفته ای است که به مناطق دیگر بدن گسترش یافته است.

پس از تشخیص سرطان پوست ، تعیین مرحله سرطان پوست به تجویز موثرترین گزینه های درمانی کمک می کند.

تشخیص سرطان پوست و راه های درمان آن

پس از تشخیص سرطان پوست نوبت به ارائه راهکار درمانی می رسد. گزینه های درمانی سرطان پوست و ضایعات پوستی پیش سرطانی معروف به کراتوز آکتینیک، بسته به اندازه، نوع، عمق و محل ضایعات متفاوت خواهد بود. سرطان های کوچک پوست محدود به سطح پوست ممکن است به چیزی بیش از نمونه برداری اولیه پوست که کل رشد را از بین می برد، نیاز نداشته باشند. در صورت نیاز به درمان اضافی، گزینه ها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 

 • انجماد یا فریز: پزشک ممکن است با انجماد با نیتروژن مایع، کراتوزهای اکتینیک و برخی سرطان های کوچک و زودرس پوست را از بین ببرد. بافت های مرده هنگام ذوب شدن از بین می روند.
 • جراحی برش: این نوع درمان ممکن است برای هر نوع سرطان پوست مناسب باشد. پزشک شما بافت سرطانی و حاشیه اطراف آن را از پوست سالم برش می زند. برداشتن گسترده نیز ممکن است در بعضی موارد انجام شود که به معنی از بین بردن پوست طبیعی اضافی در اطراف تومور است.
 •  جراحی موس: در طول جراحی موس لایه های نازک پوست که حاوی تومورهای سرطانی می باشد به طور پیشرونده ای برداشته می شود تا فقط بافت فاقد سرطان باقی بماند. این روش برای سرطان های پوستی بزرگتر، عودکننده یا سرطان هایی با درمانِ دشوارد مورد استفاده قرار می گیرد، که ممکن است شامل کارسینوم سلول پایه و سنگفرشی باشد. این روش درمان اغلب در مناطقی که لازم است تا آنجا که ممکن است از پوست محافظت شود، استفاده می شود: مانند بینی.
 • کورتاژ (جدا کردن)، برش دادن الکتریکی، کرایوتراپی (سرما درمانی): پس از برداشتن بافت سرطانی، پزشک با استفاده از دستگاهی با تیغه ی دایره ای شکل (سلول کورت) لایه های سلول های سرطانی را از بین می برد. سوزن الکتریکی سلول های سرطانی باقیمانده را از بین می برد. در یک روش متفاوت، می توان از نیتروژن مایع برای یخ زدن پایه و حاشیه های منطقه تحت درمان استفاده کرد.
 • پرتو درمانی: در پرتودرمانی از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. هنگامی که نمی توان سرطان را به طور کامل در حین جراحی برطرف کرد، پرتودرمانی ممکن است یک گزینه باشد.
 • شیمی درمانی: در شیمی درمانی از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. برای سرطان های محدود به لایه بالایی پوست، ممکن است کرم ها یا لوسیون های حاوی عوامل ضد سرطان مستقیماً روی پوست قرار گیرند. از شیمی درمانی سیستمایک نیز می توان برای درمان سرطان های پوستی که به سایر قسمت های بدن گسترش یافته اند، استفاده کرد.

 

 • درمان فتودینامیکی: این روش درمانی با ترکیبی از نور لیزر و داروهایی که سلول های سرطانی را به نور حساس می کند بافت سرطانی پوست را از بین می برد.

نکات مربوط به جلسه ی تشخیص سرطان پوست با پزشک:تشخیص سرطان پوست

در صورت مشاهده تغییرات پوستی غیرمعمول، با پزشک مشورت کنید. در صورت لزوم، برای معاینات بیشتر شما را به پزشک متخصص پوست ارجاع میدهند. برای آمادگی بیشتر ما در ادامه مطالبی کمک کننده را جمع آوری کرده ایم:

 1. از هرگونه محدودیت قبل از قرار ویزیت آگاه باشید. هنگام تعیین وقت، حتماً سوال کنید که آیا لازم است کاری را از قبل انجام دهید، مانند محدود کردن رژیم غذایی.
 2. علائمی را که تجربه می کنید، بنویسید
 3. اطلاعات شخصی اصلی، از جمله استرس های عمده یا تغییرات اخیر زندگی را بنویسید.
 4. لیستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید تهیه کنید.

در جلسه ی تشخیص سرطان پوست چه سوالاتی را از پزشک بپرسیم؟

وقت شما با پزشک محدود است، بنابراین تهیه لیستی از سوالات می تواند به شما کمک کند تا از وقت  خود نهایت استفاده را ببرید، برای رفع نگرانی از تشخیص سرطان پوست برخی از سوالات اساسی که باید از پزشک بپرسید این موارد است:

 • من چه نوع مشکل پوستی دارم ؟
 • در صورت تشخیص سرطان پوست، چه نوع سرطان پوستی دارم؟
 • آیا به آزمایشات اضافی نیاز دارم؟
 • نوع سرطان پوست من با چه سرعتی رشد و گسترش می یابد؟
 • گزینه های درمان من کدامند؟
 • خطرات احتمالی هر روش درمانی چیست؟
 • چگونه می توانم خطر ابتلا به دیگر سرطان های پوست را کاهش دهم؟
 • آیا برای بررسی دیگر سرطان پوست باید معاینه پوستی منظم داشته باشم؟
 • آیا دارویی که برای من تجویز می کنید جایگزین عمومی دارد؟

چه انتظاری از پزشک خود دارید

پزشک از جمله سوالات زیر را از شما خواهد پرسید:

 • اولین بار چه زمانی متوجه تغییرات پوستی خود شدید؟
 • آیا به ضایعه پوستی توجه کرده اید که رشد کرده یا تغییر کرده است؟
 • آیا ضایعه پوستی دارید که خونریزی یا خارش دارد؟
 • علائم شما چقدر شدید است؟

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه