ساختار پوست چیست و چه مراقبت هایی احتیاج دارد

پوست چیست

پوست بزرگترین اندام بدن ماست که از چندین قسمت مختلف شامل آب، پروتئین، لیپیدها (چربی ها) و مواد معدنی و شیمیایی مختلف تشکیل شده است. در طول زندگی، خوب یا بد، پوست شما تغییر خواهد کرد. در واقع، پوست شما تقریباً هر 27 روز یکبار خود را بازسازی می کند. برای حفظ سلامت و نشاط این اندام حیاتی، بسیار مهم است که به درستی از سلامتی پوست خود مراقبت کنید. مراقبت و درمان مناسب برای حفظ سلامتی و نشاط این محافظ حیاتی، ضروری است. در ادامه اطلاعات کلی برای شناخت پوست و نگهداری و حفاظت از پوست شما ارائه شده است. به خاطر داشته باشید این اطلاعات فقط به عنوان یک نمای کلی عمل می کند و نباید جایگزین توصیه های یک متخصص شود. در ادامه این مطلب از هما کاملا آشنا می شویم که انواع پوست چیست و چه ساختاری دارد. 

پوست شما هر روز چه چیزی را می طلبد؟پوست چیست

بعد از جواب به سوال پوست چیست باید نحوه مراقبت از پوست را بدانیم. در شلوغی کارهای روزمره، به راحتی می توانید از خوردن یک لیوان آب صرف نظر کنید یا از تمیز کردن پوست تان بگذرید. با گذشت زمان، این عادت های بد ممکن است به پوست شما آسیب وارد کند. هر روز حتماً باید از پوست تان طبق توصیه های زیر مراقبت کنید.

 

نحوه مراقبت از پوست چیست

 • شستشوی منظم پوست دو بار در روز ضروری است، یکبار صبح و یکبار شب قبل از خواب باید پوست را از آلودگی ها، عرق و آرایش پاک کنید. مخصوصاً شب ها مطمئن شوید که قبل از خواب همه ی آلودگی و آرایش تان را شسته و به درستی پاکسازی کرده اید.
 • مرطوب کننده بزنید. این کار حتی برای کسانی که پوست چرب دارند نیز یک مرحله ضروری است. انواع مختلفی مرطوب کننده در بازار وجود دارد که فاقد روغن هستند و افرادی با پوست چرب نیز می توانند از آن استفاده کنند. مرطوب کننده ها آب سطح پوست شما را تامین می کنند و از خشکی و پوسته پوسته شدن پوست جلوگیری می کنند.

از این محصولات دیدن کنید:

کرم مرطوب کننده سی گل

 • ضد آفتاب فراموش نشود. استفاده از ضد آفتاب برای محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر UVA  وUVB  کاملاً ضروری است. استفاده ی روزانه از ضد آفتاب spf 30 یا بالاتر توصیه می شود. spf ضد آفتاب را پزشک با توجه به نوع پوست تان و نوع منطقه ای که در آن زندگی می کنید تعیین می کند. همچنین استفاده از ضد آفتاب در برابر سرطان های پوست و چین و چروک زودرس، از پوست شما محافظت می کند.

از این محصولات دیدن کنید:

کرم ضد آفتاب بی رنگ سینره

 • در طول زندگی خود، باید به تمام قسمت های پوست بدن تان توجه کنید. با آن آشنا شوید و تغییرات پوستی رابه خاطر بسپارید تا متوجه تغییراتی شوید که ممکن است در طی زمان اتفاق بیفتد، مانند ظاهر شدن خال هایی با رنگ ها یا اندازه های مختلف یا پینه های پوستی که ممکن است نیاز به توجه و پیگیری داشته باشد.

ساختار پوست چیست

اپیدرم: لایه خارجی

 در ادامه جواب به سوال پوست چیست باید لایه های پوست را بشناسیم. اپیدرم نازک ترین لایه است، اما با 5 سطح محافظی ای که دارد از شما در برابر ناملایمات محیطی که به پوست تان وارد می شود محافظت می کند. اپیدرم همچنین میزبان انواع مختلف سلول ها است این سلول را به شرح زیر هستند:

 • کراتینوسیت: تولیدکننده ی پروتئینی است که تحت عنوان کراتین شناخته می شود و ماده ی اصلی تشکیل دهنده اپیدرم است.
 • ملانوسیت ها: که رنگدانه های پوستی شما را تولید می کنند و به ملانین معروف هستند.
 • سلول های لانگرهانس: مانع از ورود ذرات به پوست شما می شود.

دِرمیس یا دِرم: لایه میانیپوست چیست

درم لایه ای است که به پوست شما استحکام و ارتجاع می بخشد. بالا رفتن سن و قرار گرفتن در مقابل نور خورشید می تواند به درم آسیب برساند و منجر به چین و چروک شود.

درم ترکیبی پیچیده از عروق خونی، فولیکول های مو و غدد چربی است. در این لایه، کلاژن و الاستین وجود دارد، که دو پروتئین لازم برای سلامت پوست هستند زیرا آن ها موجب قابلیت ارتجاعی و کشسانی در پوست می شوند همچنین فیبروبلاست ها سلول هایی هستند که در این لایه هستند، زیرا آن ها کلاژن و الاستین را ترکیب می کنند. این لایه همچنین شامل گیرنده های درد و لمس است.

هایپودرم: لایه چربی

این لایه با نام subcutis نیز شناخته می شود. این لایه میزبان غدد عرق و سلول های چربی است. وظیفه آن حفظ گرمای بدن و محافظت از اندام های حیاتی بدن شما است. کاهش بافت چربی در این لایه به افتادگی پوست منجر می شود.

 

 

انواع پروتئین پوست چیست

 • کلاژن: کلاژن فراوان ترین پروتئین در پوست است که 75-80٪ از پوست شما را تشکیل می دهد. کلاژن و الاستین مسئول رفع چین و چروک و خطوط ریز هستند. با گذشت زمان، عوامل محیطی و افزایش سن، توانایی بدن شما در تولید کلاژن کاهش می یابد.
 • الاستین: الاستین پروتئین دیگری است که پوست خاصیت ارتجاعی بودن خود را از آن دارد. الاستین نیز مانند کلاژن در درم یافت می شود. همچنین تحت تأثیر گذر زمان و عناصر محیطی  قرار می گیرد و کمتر در بدن ساخته می شود
 • کراتین: کراتین پروتئین اصلی پوست شما است و موها، ناخن ها و لایه سطحی پوست را تشکیل می دهد. کراتین همان چیزی است که سفتی پوست شما را تشکیل می دهد و مانند یک سد به محافظت از که پوست کمک می کند.

 

 

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه