چه عواملی بر سلامت جنین تاثیر می گذارد

عوامل مختلف ژنتیکی و محیطی می­تواند بر سلامت جنین تاثیرگذار باشد، نقایص مادرزادی می­تواند بر سلامت فیزیکی یا سلامت عملکرد و هوش جنین تاثیر بگذارد. برخی از نقایص جنین مانند شکاف کام یا لب می تواند به راحتی قابل مشاهده باشد اما برخی دیگر برای مشاهده و به آزمایش­های تخصصی دارند.

نقایص مادرزادی در حالی که جنین در رحم رشد می کند رخ می دهد. برخی از مواد شیمیایی، داروها -که تراتوژن نامیده می شوند - میتوانند خطر نقص مادرزادی را افزایش دهند. در طول 14 روز اول بارداری­، تراتوژنها یا هیچ نقصی ایجاد نمی کنند یا منجر به سقط می شوند. این دوره صفر یا صدی است.

نمی توان با اطمینان گفت که هیچ روش مطمئنی برای جلوگیری از نقایص مادرزادی و آسیبهای جنین وجود ندارد. در نهایت ممکن است تاثیری از عوامل محیطی و ژنتیکی منجر به بروز نقص جنین شود. حفظ یک لایف استایل سالم و پیگیری جلسات منظم با دکتر زنان و زایمان قبل و حین بارداری می تواند به شما در داشتن یک جنین سالم کمک کند. با این وجود مراحلی وجود دارد که می توانید با رعایت آنها سلامت جنین را تا حدود بالایی تضمین کنید.

 

 1. تاثیر مصرف الکل در دوران بارداری بر سلامت جنینسلامت جنین

مصرف الکل دلیل اصلی به خطر افتادن سلامت جنین در دوران بارداری است. طبق مطالعات مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، حد مجاز مصرف الکل در دوران بارداری مشخص نیست. چراکه انواع الکل به طور بالقوه مضر است. الکل میتواند در رشد جنین اختلال ایجاد کند. مصرف الکل در دوران بارداری میتواند منجر به سندرم الکل جنین (FAS) شود. از جمله ناهنجاریهای ناشی از (FAS) میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکلات قلبی
 • ناتوانی ذهنی
 • ناهنجاریهای مفصلی
 • میکروسِفالی (به عنوان مثال، سر کوچک و اختلال در رشد مغز)

جنین در اصل فاقد آنزیم الکل دی ­هیدروژناز است که برای تجزیه الکل مورد نیاز است و توسط کبد تولید می شود. بنابراین، مقدار زیادی الکل وارد گردش خون جنین می شود و ممکن است به سیستم عصبی جنین آسیب جدی برساند. این امر نه تنها رشد سلولهای عصبی را مختل می کند بلکه باعث از بین رفتن آنها نیز میشود.

     2. تاثیر مصرف دخانیات در دوران بارداری بر سلامت جنینسلامت جنین

برای حفظ سلامت جنین، بهتر است مادران، قبل از بارداری سیگار را ترک کنند. با این حال، برای یک مادر باردار که هنوز سیگار میکشد، هرگز برای ترک دیر نیست. همچنین زنان باردار باید از قرار گرفتن در معرض دود سیگار سایرین خودداری کنند.

 

در ادامه برخی نقایص جنین که در اثر استعمال دخانیات ایجاد میشود را بر می شماریم:

 • شکاف لب
 • شکاف کام
 • محدودیت رشد داخل رحمی
 • زایمان زودرس

غلظت نیکوتین در خون جنین 15٪ بیشتر از مادر است. هرچه مادر سیگار بکشد، خطر افزایش محدودیت رشد داخل رحمی افزایش می یابد. علاوه بر این، حتی کسانی که روزانه 10 نخ سیگار یا کمتر سیگار می کشند، نوزادان خود را دو برابر  بیشتر در معرض خطر کمبود وزن هنگام تولد قرار می دهند.

 

    3. تاثیر مصرف ماری جوانا یا سایر مواد مخدر خیابانی بر سلامت جنین

ماری جوانا متداول ترین ماده مخدر خیابانی است. برخی از متخصصان معتقدند که ماری جوانا تراتوژنیک نیست و تاثیری بر سلامت جنین ندارد. با این حال، CDC توصیه میکند خانم باردار ماری جوانا نکشد یا از سایر مخدرها استفاده نکند زیرا این داروها ممکن است منجر به زایمان زودرس، کمبود وزن هنگام تولد و نقایص مادرزادی شوند. علاوه برا این ممکن است برخی مشکلات برای جنین بعد از تولد ایجاد شود مانند: نقص در رشد عصبی در کودک، مانند بیش فعالی و همچنین مشکلات با استدلال انتزاعی و بینایی.

   4. تاثیر جلوگیری از ابتلا به ویروس­ها و عفونتها بر سلامت جنین

برخی از عفونت ها در دوران بارداری می توانند منجر به نقایص مادرزادی شوند. برخی اقدامات، از جمله دوری از افراد مبتلا به عفونت، شستن مکرر دست و پخت کامل گوشت، میتوان از ابتلا جلوگیری کرد. بعلاوه، برخی از واکسنها از زنان در برابر عفونتهایی که منجر به نقایص مادرزادی می شود محافظت میکنند. همچنین زدن واکسن آنفلوانزای فصلی همیشه برای زنان باردار توصیه می شود. در ادامه تاثیر برخی ویروس­ها بر سلامت جنین را بررسی می کنیم.

 

کووید -19

اطلاعات محدودی در مورد کوید-19 (بیماری ناشی از ویروس کرونا) در بارداری وجود دارد. توصیه می­شود مانند سایر افراد، به ویژه افرادی که در معرض خطر بیشتری هستند، زنان باردار نیز باید مرتباً دستان خود را بشویند و از معاشرت با افراد بیمار خودداری کنند.

 

ویروس زیکا

ویروس زیکا باعث نقص مادرزادی در جنین­هایی میشود که از مادران آلوده متولد میشوند. این نقایص مادرزادی شامل میکروسفالی و ناهنجاری­های مغزی است. هرچند ابتلا به این ویروس در مقایسه با سایر ویروس­ها بسیار کمتر است.

 

سیتومگالو ویروس

سیتومگالو ویروس (CMV) شایعترین علت عفونت در جنین است. تقریباً یک مورد از پنج نوزادی که با عفونت CMV متولد شده، از بدو تولد بیمار بوده یا دچار مشکلات سلامتی طولانی مدت میشود. برخی از نوزادان علائم عفونت CMV را هنگام تولد نشان می دهند. اقلیتی از نوزادان در بدو تولد سالم به نظر می رسند اما بعداً علائمی از عفونت مانند از دست دادن شنوایی پیدا می کنند. CMV  میتواند از طریق بزاق، رابطه جنسی و غیره از یک فرد به فرد دیگر منتقل شود.

 

     5. تاثیر تجویز داروها بر سلامت جنین

بسیاری از داروها اثرات نامطلوبی دارند که می تواند بارداری را تحت تأثیر قرار دهد. با این حال، فقط حدود 30 دارو تراتوژن شناخته شده ­است که می تواند باعث به خطر افتادن سلامت جنین شود. اثرات بالقوه تراتوژنیک شامل موارد زیر است:

 • مرگ جنین
 • محدودیت رشد داخل رحمی
 • ناهنجاریهای رشد عصبی

خوشبختانه بسیاری از عوامل تراتوژنیک در دوران بارداری تجویز نمیشوند.

 

     6. اهمیت مصرف مکمل های فولات بر سلامت جنین

فولات یا اسید فولیک نوعی ویتامین B است. در دوران بارداری، نیاز به فولات بین پنج تا ده برابر افزایش مییابد، زیرا این ویتامین به جنین منتقل میشود. کمبود فولات در دوران بارداری به سختی قابل تشخیص است و حتی ممکن است یک زن با تغذیه خوب نیز آن را تجربه کند. لازم به ذکر است، سبزیجات برگدار و سبز دارای مقدار زیادی فولات هستند. CDC توصیه می کند که باید تمام زنان در سن باروری (بین 15 تا 45) روزانه 400میکروگرم از فولات مصرف کنند تا سلامت جنین در خطر نباشد.

 

عوامل زیر نیاز به فولات را در مادر افزایش میدهد:

 • داروهای ضد تشنج
 • شیر دادن
 • کم خونی همزمان
 • رژیم غذایی ضعیف

تحقیقات نشان میدهد که مکمل اسیدفولیک در زمان بارداری تا 12 هفته اول بارداری ادامه دارد و میتواند خطر نقص لوله عصبی را حدود 70 درصد کاهش دهد و به سلامتی جنین کمک کند.

 

     7. تاثیر سبک زندگی سالم بر سلامتی جنین

عادتهای ناسالم، کم تحرکی، رژیم غذایی بد، ژنتیک و ... قبل و حین بارداری می­تواند منجر به افزایش وزن و یا بیماری دیابت شود، این موارد سلامتی جنین را به خطر میندازند. نوزادانی که از مادران دیابتی متولد میشوند به طور معمول اندام بزرگتری دارند که این زایمان را بسیار دشوار میکند. این نوزادان همچنین بعد از تولد پایین بودن قند خون را تجربه میکنند.

 

در زیر برخی از مشکلان خاص نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به دیابت ذکر شده است:

 • نقص مادرزادی قلب
 • زردی
 • بی حالی
 • پف کردن

به این دلایل است که زنانی که اضافه وزن دارند،  باید سعی کنند قبل از بارداری از طریق رژیم غذایی، ورزش و دیگر اصلاحات در سبک زندگی، وزن خود را کاهش دهند.

 

از این محصولات که برای سلامت جنین مفید و لازم هستند دیدن کنید: 

مولتی ویتامین مینرال

قرص مولتی پرن، مولتی ویتامین دوران بارداری

 

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه