چه ضد آفتابی بخرم ؟

شاید یکی از پر تکرار ترین سوالات در زمینه مراقبت از پوست این است که چه ضد آفتابی بخرم ؟ در این مقاله سعی خواهیم کرد شما را در پیدا کردن پاسخ مناسب راهنمایی کنیم.

اگر قرار است در معرض آفتاب باشید استفاده از ضد آفتاب برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، پیری زودرس و سرطان پوست بسیار مهم است. استفاده از ضد آفتاب باید بخشی از عادت روزانه شما باشد. شما باید بتوانید پاسخ صحیحی برای سوال چه ضد آفتابی بخرم پیدا کنید و مناسب ترین گزینه را برای پوستتان انتخاب کنید.

 

انتخاب SPF مناسب

 

برای استفاده روزانه چه ضد آفتابی بخرم ؟

روزانه از کرم ضد آفتاب با SPF 15 یا بالاتر استفاده کنید. هنگام رفت و آمد روزانه زیر نور خورشید، پوست شما در معرض اشعه ماورا بنفش (UV) زیادی قرار می گیرد. استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 15، از پوست شما در برابر این اشعه محتفظت می کند. SPF 15 می تواند برای استفاده روزانه و حضور کوتاه مدت زیر آفتاب موثر باشد اما برای برای زمانی که مدت طولانی را در خارج از منزل می گذرانید ایده آل نیست.

 

برای زمانی که مدت زیادی در فضای باز هستم چه ضد آفتابی بخرم ؟

اگر قصد حضور طولانی مدت در فضای باز را دارید و از خودتان می پرسید که چه ضد آفتابی بخرم ، یک ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر بخرید. در این صورت ضد آفتابی را انتخاب کنید که دارای SPF بین 30 تا 70 باشد. کرم ضد آفتاب با SPF 30  از پوست شما در برابر 97% اشعه UV-B خورشید محافظت می کند.

در خرید کرم ضد آفتابی که ادعا می کند دارای SPF بسیار بالایی است نیز احتیاط کنید. ضد آفتاب با SPF بالاتر از 70 تنها اندکی بهتر از SPF 50تا 70 است. هرچه SPF کرم های ضد آفتاب از 50 بیشتر شود مقدار محافظت آنها به مقدار بسیار اندکی افزایش می یابد. به عنوان مثال، یک SPF 50 ، 98٪ از اشعه UV-B را مسدود می کند، در حالی که SPF 100 ، 99٪ اشعه UV-B را مسدود می کند که تفاوت چندانی با SPF 50 ندارد اما هزینه بسیاری را روی دست شما می گذارد.

 

ضد آفتابی با طیف محافظتی بیشتر را انتخاب کنید

 کرم ضد آفتابی که از پوست شما در برابر اشعه UV-A و UV-B محافظت می کند را انتخاب کنید. موادی که در کرم ضد آفتاب که از پوست در برابر اشعه UV-A و UV-B محافظت می کنند متفاوت است. برای اینکه ضد آفتاب در برابر هر دو اشعه موثر باشد، باید ترکیبی از چندین ماده محافظ باشد.

 

نوع صحیحی از ضد آفتاب را انتخاب کنید.

 

کرم های ضد آفتاب به انواع مختلفی شامل لوسیون، کرم، پماد، ژل، اسپری، دستمال مرطوب و بالم لب تولید میشوند. اینکه شما از چه نوعی استفاده می کنید کاملا بستگی به این دارد که تمایل به استفاده از کدام یک دارید و برای چه قسمتی از بدن استفاده می کنید به عنوان مثال برای محافظت از لب های خود می بایست از بالم لب SPF دار استفاده کنید. هر نوع ضد آفتابی را که انتخاب می کنید لازم است دستورالعمل های مربوط به آن از جمله نحوه استفاده میزان استفاده و زمان تکرار استفاده و غیره را نیزبررسی کنید.

مشخصات این ضد آفتاب ها را ببینید:

کرم ضد آفتاب آنتی آکنه سان سیف

اگر پوست شما نسبت به نوع ضد آفتابی که استفاده کرده اید واکنش بدی نشان می دهد آن را عوض کنید. ضد آفتاب ها از مواد محافظتی یکسانی برخوردار نیستند، بنابراین به مواد موجود در ماده موجود نگاه کنید و محصول جدیدی را انتخاب کنید که دارای مواد دیگری باشد. برای مثال بسیاری از افراد به پارا آمینوبنزوئیک اسید (PABA) حساسیت دارند که این ماده رایج بسیاری از ضد آفتاب ها است. اگر جزو این دسته از افراد هستید، به دنبال ضدآفتاب هایی با برچسب PABA FREE باشید. از ضد آفتاب های حاوی اکسی بنزون، که می توانند به پوست شما نفوذ کرده و هورمون های شما را مختل کنند نیز استفاده نکنید.

 

ضد آفتاب هایی را انتخاب کنید که از نظر فیزیکال از اشعه ماورا بنفش جلوگیری می کنند. این ضد آفتاب ها از طرق انعکاس اشعه خورشید کار می کنند. بر خلاف ضد آفتاب های شیمیایی، ضد آفتاب های فیزیکی توسط پوست جذب نمی شوند؛ پس به دنبال ضد آفتاب هایی که دارای برچسب "ضد آفتاب فیزیکال" هستند و یا اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم از مواد اصلی تشکیل دهنده آن هاست؛ بگردید. اگر پوست حساسی دارید به دنبال ضد آفتاب های فیزیکال باشید.

 

 

 

همیشه قبل از استفاده از ضد آفتاب، تاریخ انقضا آن را مشاهده کنید. برخی از مواد ضد آفتاب می توانند به مرور تخریب شوند. ضد آفتاب منقضی شده محافظتی در برابر آفتاب نخواهد داشت.

 

محصولی را انتخاب کنید که توانایی خرید آن را داشته باشید و مناسب شما باشد؛ یک ضد آفتاب گران قیمت همیشه بهتر نیست! اگرچه ممکن است استفاده از یک محصول مارک گران احساس بهتری به شما بدهد و یا بوی آن بهتر باشد اما لزوماً از یک محصول ارزان قیمت موثرتر نیست.

 

 برای کودکان چه ضد آفتابی بخرم؟

بسیاری از محصولات ضد آفتاب وجود دارد که به طور خاص برای کودکان ساخته شده است و معمولاً دارای SPF بالایی هستند. در ضد آفتاب های کودکان معمولا از موادی که به طور فیزیکال اشعه ماورا بنفش را مسدود می کنند مانند اکسید روی، به جای مواد شیمیایی مانند PABA و اکسی بنزون استفاده می شود. 

از این محصولات برای خرید ضدآفتاب مناسب کودک دیدن کنید:

ضد آفتاب الارو مناسب کودکان

 

سایر نکات:

اگر فردی هستید که همیشه آرایش می کنید از لوازم آرایشی ای استفاده کنید که دارای SPF هستند معمولا محصولاتی مانند کرم پودر که تمام سطح صورت را می پوشانند دارای SPF می باشند.

اگر عرق می کنید یا شنا می کنید به دنبال ضد آفتاب مقاوم در برابر آب باشید. ضد آفتاب ضد آب در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت بهتر حفظ خواهد شد. روی ضد آفتاب های مقاوم در برابر آب مدت زمان دوام آوردن هنگام شنا یا تعریق نوشته شده است و این زمان به طور معمول بین 40 یا 80 دقیقه است.

بنابراین؛ هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب، باید در مورد فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) و اینکه آیا این کرم ضد آفتاب مناسب فعالیت مورد نظر شما است یا خیر؛ فکر کنید و حتما به ترکیبات کرم توجه زیادی داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که به هیچ یک از آن ها آلرژی نداشته باشید.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه