مکمل ال کارنیتین چیست و مصرف آن چه اهمیتی دارد؟

زمانی که صحبت از مکمل های ورزشی می شود یکی از مهمترین سوالات این است که " ال کارنیتین چیست " ال کارنیتین یکی از مشتقات آمینو اسید است که به طور طبیعی در بدن ما وجود دارد و اغلب به عنوان یک مکمل برای افزایش سوخت و ساز بدن استفاده می شود. در این مطلب قصد داریم کاملا با همه جنبه های ال کارنیتین آشنا شویم و ببینیم که ال کارنیتین چیست و چه مزایا و معایبی دارد. همچنین در مورد نحوه ی استفاده، تاثیرات آن بر بدن و باورهای غلطی که درباره ی مصرف مکمل ال کارنیتین وجود دارد، اطلاعاتی  به شما بدهیم.

 

ال کارنیتین چیست

در ادامه پاسخ به سوال " ال کارنیتین چیست "  باید گفت ال کارنیتین یک مکمل غذایی برای دوران رژیم و انجام تمرینات ورزشی است که به انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری کمک می کند و نقش مهمی در تولید انرژی و سوخت و ساز بدن دارد. میتوکندری به عنوان یک موتور در بدن فعالیت می کند و با سوزاندن چربی ها انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کند. به طور طبیعی بدن می تواند با استفاده از ویتامین C، مصرف فرآورده های گوشتی و لبنی و ترکیب آمینو اسیدهای لیزین و متیونین ال کارنیتین تولید کند. در نتیجه می توان گفت افرادی که رژیم گیاهخواری دارند و یا دچار مشکلات ژنتیکی هستند ممکن است نتوانند به طور طبیعی و به اندازه ی کافی ال کارنیتین تولید کنند.

ال کارنیتین نوع استاندارد و فعال بیولوژیکی کارنیتین است که در بدن ما، غذاها و اکثر مکمل ها وجود دارد. برای اینکه بتوانیم جواب دقیقی به سوال "ال کارنیتین چیست؟" بدهیم بد نیست در مورد انواع کارنیتین نیز صحبت کنیم:

دی کارنیتین: این ماده دقیقا برخلاف ال کارنیتین عمل می کند و می تواند برای بدن بسیار خطرناک باشد. دی کارنیتین مانع جذب انواع کارنیتین مفید می شود در نتیجه موجب کمبود کارنیتین و آسیب رسیدن به بدن خواهد شد.

استیل ال کارنیتین:  Acetyl-L-carnitine که به اختصار ALCAR نامیده می شود مفیدترین نوع کارنیتین برای مغز است و می توان از آن برای درمان بیماری های عصبی مانند آلزایمز استفاده کرد.

پروپیونیل ال کارنیتین: این نوع کارنیتین برای درمان بیماری های عروقی و فشار خون به کار می رود.

ال کارنیتین ال تارتارات: این ماده به بهبود کاهش درد عضلانی و ریکاوری پس از ورزش کمک می کند و به دلیل جذب سریع یکی از رایج ترین مکمل های ورزشی به شمار می رود.

با توجه به این توضیحات می توان گفت مفید ترین نوع کارنیتین برای مصرف عمومی ال کارنیتین و استیل ال کارنیتین هستند که البته باید مبنی بر به نیازهای هر فرد توصیه و مصرف شوند.

تاثیر ال کارنیتین بر کاهش وزن چیست

قسمت مهمی از پاسخ به سوال  " ال کارنیتین چیست " بررسی تاثیر آن بر بدن است. از آنجا که ال کارنیتین به بدن کمک می کند تا با استفاده از سوزاندن چربی ها انرژی بیشتری تولید کند در نتیجه این تصور وجود دارد که می تواند بر روند کاهش وزن نیز تاثیرگذار باشد. طبق تحقیقات ثابت شده است که اگر مصرف مکمل ال کارنیتین با اصلاح رژیم غذایی و انجام ورزش روزانه همراه باشد می تواند تاثیر مثبتی بر کاهش چربی و وزن بگذارد اما بدون رژیم غذایی سالم و تحرک کافی نمی توان از این مکمل انتظار معجزه داشت. به طور متوسط افرادی که در رژیم و تمرینات خود از ال کارنیتین استفاده کردند در مقایسه با افرادی که از این مکمل استفاده نکردند، موفق بودند حدود 1 تا 1.5 کیلو گرم وزن بیشتری کم کنند.

تاثیر ال کارنیتین بر سلامت بدن چیست

طبق تحقیقات انجام شده مصرف استیل ال کارنیتین تاثیرات مثبتی بر عملکر مغز دارد. مصرف روزانه 2 گرم استیل ال کارنیتین به بهبود عملکرد مغز و جلوگیری از بیماری های ذهنی مانند آلزایمر کمک می کند. علاوه بر این با توجه به تحقیقات انجام شده مصرف استیل ال کارنیتین در کاهش فشار خون و ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی نیز موثر است.

تاثیر ال کارنیتین بر توانایی بدنی

مصرف ال کارنیتین می تواند به طور مستقیم در بهبود عملکرد ورزشی شما و توان بدنی هنگام انجام تمرینات سخت اثرگذار باشد. افزایش سرعت بهبود و ریکاوری پس از ورزش، اکسیژن رسانی به عضلات، افزایش استقامت و کاهش خستگی، کاهش درد عضلانی پس از ورزش و تولید گلبول های قرمز را می توان جز تاثیرات مثبت مصرف مکمل ال کارنیتین بر بدن دانست.

 

تاثیر ال کارنیتین بر دیابت نوع 2

مصرف مکمل ال کارنیتین می تواند علائم ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. مصرف این مکمل با افزایش آنزیم مهمی به نام AMPK  که توانایی بدن شما را برای استفاده از کربوهیدرات ها افزایش می دهد، می تواند قند خون را کاهش داده و با دیابت مبارزه کند.

 

عوارض جانبی مصرف ال کارنیتین چیست

 

با توجه به تحقیقات انجام شده مصرف روزانه 2 گرم مکمل ال کارنیتین در طولانی مدت هیچ عارضه ای برای مصرف کننده نداشته است. با این حال ممکن است مصرف زیاد این مکمل عوارض خفیفی مانند معده درد، تهوع و اسهال را به همراه داشته باشد.

 

بهترین منابع غذایی حاوی ال کارنیتین

 

برای اینکه بهتر ال کارنیتین را بشناسیم و جواب دقیق تری به سوال "ال کارنیتین چیست؟" بدهیم بد نیست بدانیم چطور می شود با مصرف مواد غذایی خاص به طور طبیعی ال کارنیتین جذب کرد.

شیر: ۸ میلی ‌گرم در هر ۲۲۷ میلی ‌لیتر

مرغ: ۳ میلی ‌گرم در هر ۸۵ گرم

ماهی: ۵ میلی ‌گرم در هر ۸۵ گرم

گوشت گاو: ۸۱ میلی ‌گرم در هر ۸۵ گرم

به طور کلی می توان گفت شما می توانید با مصرف فرآورده هایی گوشتی و لبنی 80 درصد از ال کارنیتین مورد نیاز بدن را دریافت کنید. مصرف مکمل ال کارنیتین تنها به افرادی توصیه می شود که دچار بیماری های خاص کبد و کلیه هستند، رژیم گیاه خواری دارند و یا برای انجام تمرینات سخت ورزشی نیاز به انرژی بیشتری دارند.

 

میزان مصرف انواع ال کارنیتین

 

میزان مصرف استاندارد ال کارنیتین 500 تا 2000  میلی گرم در روز است. میزان مصرف استاندارد استیل ال کارنیتین برای سلامت و بهبود عملکرد مغز از 600 تا 2500 میلی گرم در روز متفاوت است. میزان مصرف استاندارد ال کارنیتین ال تارتارات در صورت انجام ورزش های سخت بین 1000  تا 4000 میلی گرم در روز است. میزان مصرف استاندارد پروپیونیل ال کارنیتین برای افرادی که دچار فشار خون بالا هستند بین 400 تا 1000 میلی گرم در روز متفاوت است.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه