پروتئین وی چیست و چه موارد استفاده ای دارد

پروتئین وی یا پروتئین آب پنیر مدتهاست که یک مکمل مورد علاقه بین ورزشکاران است. این محصول منبع خوبی برای آماده کردن پروتئین اسموتی یا شیک پروتئین در دنیای ورزشکاران و کسانی که به سلامت خود اهمیت می دهند است. اما واقعا پروتئین وی چیست؟ از چه چیزی تولید شده و چه تاثیری بر بدن دارد؟ چند نکته وجود دارد که همه باید درباره ی پودر پروتئین وی یا پروتئین آب پنیر بدانند.پروتئین وی چیست

پروتئین وی چیست و از چه چیزی ساخته شد؟

در مورد اینکه پروتئین وی چیست باید گفت شیر از دو پروتئین کازئین و آب پنیر تشکیل شده است و پروتئین آب پنیر یکی از دو دسته پروتئین موجود در شیر است و محصول جانبی تولید پنیر و ماست محسوب می شود. پس از پردازش، پروتئین وی معمولا به صورت پودر به تنهایی یا مخلوط در اسموتی های پروتئین فروخته می شود. پودر پروتئین وی به عنوان یک پروتئین کامل شناخته می شود و حاوی 9 آمینو اسید ضروری برای بدن است. این محصول به عنوان مکمل برای رفع سوتغذیه و کمبود پروتئین یا برای بهبود عملکرد ورزشی و تقویت بدن استفاده می شود.

بخشهای زیادی از پروتئین قبل از جذب توسط آنزیمهای گوارشی بدن به آمینو اسید تجزیه می شوند. سپس آمینو اسیدها با ترکیبات مختلف به هم وصل شده و پروتئین های جدیدی را می سازند که بدن برای ساخت عضلات، آنزیم ها، هورمون ها و تولید انرژی از آنها استفاده می کند.

پروتئین آب پنیر تمام 9 آمینو اسید ضروری که بدن قادر به تولید آنها نیست را تأمین می کند و به ویژه سرشار از لوسین و سیستئین است. آمینو اسید لوسین مهمترین ترین عامل تعیین کننده سوخت و ساز و رشد پروتئین عضلانی است به همین دلیل مصرف پروتئین وی برای اکثر ورزشکاران و بدنسازان ضروری است. در واقع باید بدانید پروتئنین وی همان پروتئین آب پنیر است که در طی مراحلی پروتئین آن افزایش یافته و از چربی و کربوهیدرات آن کم شده در نتیجه کالری کمتری دارد.

فواید مصرف پروتئین وی

در ادامه ی سوال پروتئین وی چیست بهتر است در مورد مزایای مصرف آن صحبت کنیم. پروتئین وی ارزش غذایی بالایی دارد زیرا آمینو اسیدهایی در بدن تولید می کند که بتوانند از پروتئین استفاده کنند. در واقع شما هر چقدر سالم غذا بخورید بدون تامین آمینو اسیدهای مورد نیاز، نتیجه ی مطلوبی نخواهید گرفت.

تحقیقات نشان داده است که مصرف پروتئین وی به همراه تمرینات مقاومتی می تواند منجر به افزایش عملکرد عضلات و کاهش زمان بهبود و رشد آنها شود. مطالعه کوچک دیگری که روی آقایان انجام شد نشان دهنده ی آن است که مصرف 48 گرم پروتئین وی سه روز هفته و به مدت هشت هفته منجر به افزایش توده بدنی بدون چربی، افزایش عضله، افزایش قدرت بدنی و همچنین کاهش توده چربی می شود. به طور کلی می توان گفت مصرف پروتئین پس از یک تمرین شدید ایده ی خوبی برای بازیابی سریعتر توان بدنی و عضلات است.

عوارض جانبی مصرف پروتئین وی

در ادامه ی پرسش پروتئین وی چیست باید بدانیم مصرف این محصول ممکن است عوارضی داشته باشد یا نه؟

اگر هدف شما از ورزش و مصرف پروتئین وی رشد عضلات و داشتن حجم نیست، باید گفت تحقیقات نشان داده است که وقتی ورزش با مصرف پروتئین وی همراه شود افزایش وزن و رشد عضلات سریعتر از حالت معمول اتفاق می افتد، پس هدف خود را از مصرف پروتئین وی مشخص کنید.

مصرف پروتئین وی ممکن است با ناراحتی معده از جمله نفخ همراه باشد. شما می توانید مصرف پروتئین وی را با یک آنزیم گوارشی همراه کنید تا به هضم بیشتر آن کمک کند و با جذب مواد مغذی لازم و آمینو اسیدهای طبیعی مشکل نفخ برطرف شود.

بهتر است بدانید اگر در رژیم غذایی خود به اندازه ی کافی پروتئین مصرف می کنید و یا تمرینات شما چندان سخت نیست و پس از ورزش دچار ضعف و بی حالی نمی شوید مصرف پروتئین وی چندان ضروری نیست.

هنگام انتخاب پروتئین وی مناسب به ترکیبات آن دقت کنید و سعی کنید ارگانیک و طبیعی باشد. امیدواریم مطالعه ی این مطلب اطلاعاتی در مورد اینکه پروتئین وی چیست و مصرف آن چه ضرورتی دارد به شما کمک کرده باشد.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه