ویتامین های مورد نیاز و مکمل غذایی کودکان

همه کودکان برای داشتن سلامت و رشد کافی به ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارند. مکمل های غذایی مانند ویتامین D، آهن، کلسیم، فلوراید و بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی دیگر باید بخش منظمی از رژیم غذایی هر کودک باشد، در غیر این صورت ممکن است دچار کمبود و مشکلات عدم ایمنی بدن شوند. البته اگر کودک شما بد غذا نیست و رژیم غذایی مناسبی دارد نیاز آنچنانی به خوردن مکمل غذایی کودکان ندارد.

چه زمانی کودک نیاز به مصرف ویتامین و مکمل غذایی کودکان دارد؟

طبق نظر آکادمی اطفال آمریکا یک کودک سالم باید مقدار مجاز توصیه شده همه ی ویتامین ها و مکمل غذایی مورد نیاز بدن را در طول روز از رژیم غذایی خود دریافت کند. اگر حس می کنید کودک شما نیاز به مصرف مکمل غذایی کودکان و مولتی ویتامین دارد بهتر است باید یک پزشک مشورت کنید مخصوصا اگر فرزندتان ویژگی های زیر را دارد:

اگر بد غذا است و به سختی غذا می خورد نیاز به مصرف مولتی ویتامین و مکمل معدنی خواهد داشت.

اگر یک گروه غذایی مانند سبزیجات یا گوشت را نمی خورد نیاز به مصرف مولتی ویتامین خواهد داشت.

اگر شیر نمی نوشد و از مصرف فرآرده های لبنی دوری می کند نیاز به مصرف ویتامین D و کلسیم خواهد داشت.

اگر شیر را جایگزین غذای های دیگر می کند نیاز به مصرف قرص آهن خواهد داشت.

اگر تنها از مواد غذایی گیاهی و میوه استفاده می کند و در واقع رژیم گیاهخواری دارد  احتمالا به مصرف ویتامین B12، ویتامین D، آهن، کلسیم و روی نیاز خواهد داشت.

اگر اهل فست فود و خوردن غذاهای فاقد ارزش غذایی است نیاز به مصرف مولتی ویتامین و مکمل معدنی خواهد داشت.

اگرکودک شما یک بیماری مشخص مانند سندروم روده ی کوتاه یا یا فیبروز کیستیک که می تواند منجر به عدم جذب ویتامین ها و مواد معدنی شود، دارد نیاز به مصرف مولتی ویتامین و مکمل غذایی کودکان خواهد داشت.

اگر داروهای ضد تشنج خاصی مصرف می کند به مصرف ویتامین D نیاز خواهد داشت.

اگر کودک شما رژیم غذایی خاصی را باید دنبال کند یا حساسیت های زیاد و مشخصی دارد بهتر است مولتی ویتامین و مکمل غذایی کودکان مصرف کند.

 

چگونه یک ویتامین برای کودک انتخاب کنیم؟

اکثر مکمل های غذایی و مولتی ویتامین های مخصوص کودکان حاوی مقدار مشخصی از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند، از جمله ویتامین های A ، C ، D و K ، ویتامین های گروه B، آهن و کلسیم است. با این وجود اگر تصمیم دارید به کودک خود مکمل ویتامین بدهید مطمئن شوید که شامل تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز روزانه است. به خاطر داشته باشید که همه مولتی ویتامین ها، ویتامین ها و مواد معدنی یکسانی ندارند. به عنوان مثال ، مولتی ویتامین Centrum Kids Chewables دارای 23 ویتامین و مواد معدنی مختلف است. سایر مولتی ویتامین ها، به ویژه  مولتی ویتامین های جویدنی ممکن است فقط 9 ماده ی مفید داشته باشند پس بهتر است برای انتخاب یک مولتی ویتامین خوب و کامل از یک پزشک کمک بگیرید.

مکمل غذایی مورد نیاز کودکان

برای داشتن یک بدن سالم خوردن مکمل غذایی کودکان مولتی ویتامین فقط یک قسمت از پازل است، شما می توانید با استفاده از مواد غذایی خوب و غنی از ویتامین ها و مواد معدنی فرزند سالمی داشته باشید.

روغن ماهی

هرم غذایی توصیه می کند که کودکان ماهی های سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 مانند ماهی آزاد، ماهی قزل آلا و شاه ماهی بخورند. روغن ماهی می تواند به جلوگیری از بیماری های عروق کمک کند. از آنجا که بسیاری از بچه ها ماهی نمی خورند و از آنجا که خوردن روغن برای رشد مغز و جلوگیری از بیماری ضروری است بسیاری از والدین به کودکان خود مکمل روغن ماهی امگا 3 با DHA و EPA می دهند در حالی که مصرف روغن ماهی به طور مرتب می تواند کودک شما را از مکمل غذایی کودکان و مصرف مولتی ویتامین روزانه بی نیاز کند.

ویتامین D

ویتامین D یک ویتامین ضروری است که به کودکان کمک می کند تا استخوان های قوی داشته باشند و از بزرگسالان در برابر پوکی استخوان (استخوان های ضعیف که به راحتی خرد می شوند) محافظت می کند. اگر بچه ها غذای کافی که با ویتامین D غنی شده باشد دریافت نکنند مصرف مکمل ویتامین D برایشان واجب است. با این وجود بیشتر کودکان به دوزهای بالاتر ویتامین D احتیاج ندارند و آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند مصرف ویتامین D را پس از انجام آزمایشات و تشخیص نیاز بدن انجام دهند.

مولتی ویتامین های جویدنی

والدین بیشتر به بچه های خود ویتامین های پاستیلی یا آدامسی می دهند زیرا این تنها نوع ویتامینی است که بچه ها به راحتی آنها را مصرف می کنند. مولتی ویتامین های جویدنی بیشتر شبیه یک آدامس خرسی هستند تا قرص و مکمل غذایی در نتیجه کودکان علاقه ی بیشتری به خوردن آن دارند اما به یاد داشته باشید که این نوع مکمل ها اکثرا فاقد آهن و کلسیم هستند و استفاده ی زیاد آنها ممکن است برای کودک ضرر داشته باشد.

ویتامین C

ویتامین C در همه ی مولتی ویتامین ها و در غذاهایی که به طور روزانه استفاده میکنیم ماننده میوه ها موجود است. ویتامین C معمولا در قالب قرص های جوشان برای جلوگیری از سرما خوردگی استفاده می شود در حالی که به طور معمول بدن نیاز چندانی به این ویتامین ندارد زیرا از طریق رژیم غذایی جذب بدن می شود.

آنتی اکسیدان ها (ویتامین های A ، C و E)

مانند ویتامین C بعضی از والدین آنتی اکسیدان ها که شامل ویتامین های A ، C و E هستند را به عنوان تقویت کننده ایمنی به فرزندان خود می دهند در حالی که هیچ مزیتی برای مصرف این مکمل ها توسط کودکان اثبات نشده زیرا بسیاری از غذاها با ویتامین های A ، C و E غنی شده اند و بدن به طور معمول با کمک رژیم غذایی این ویتامین ها را جذب می کند.

مکمل های دیگری نیز وجود دارند که مصرف آنها برای کودکان ضروری است اما ویتامین یا مواد معدنی نیستند که در قالب قرص مورد استفاده قرار بگیرند و در واقع بیشتر آنها با استفاده از غذای مناسب جذب بدن می شوند.

فیبر

بسیاری از کودکان، به خصوص کودکانی که میوه و سبزیجات نمی خورند احتمالاً فیبر کافی در رژیم غذایی خود ندارند. آخرین توصیه سازمان سلامت کودکان این است که بچه ها باید از هر 1000 کالری که می خورند حدود 14 گرم فیبر بخورند. کسانی که رژیم کم فیبر دارند اغلب با مشکل یبوست و دردهای معده مواجه می شوند.

اگر کودک شما با خوردن غذاهای مناسب فیبر کافی دریافت نمی کند می توانید از مکمل فیبر مانند Benefiber ، Citrucel یا Metamucil استفاده کنید.

پروبیوتیک ها

این روزها پروبیوتیک ها را می توانید از طریق ماست یا پنیرهای پروبیوتیک دریافت کنید، البته مکمل های مشخص حاوی پروبیوتیک نیز وجود دارد که با ورود یک سری باکتری به روده به دستگاه هاضمه کمک می کنند. دقت کنید که مصرف زیاد پروبیوتیک ها برای کودکان ممکن است منجر به اسهال شود که می تواند خطرناک باشد.

مواد مغذی مورد نیاز کودکان

سوالی که معمولا برای والدین پیش می آید این است که آیا واقعا نیاز است کودکشان مولتی ویتامین یا مکمل غذایی کودکان مصرف کند؟ جواب اغلب بله است، چون کودکان معمولا بد غذا هستند و ممکن است به اندازه ی کافی از تمام منابع پروتئینی و مواد معدنی استفاده نکنند در نتیجه مصرف مکمل غذایی کوذکان تاثیر زیادی روی رشد و سلامت آنها دارد. برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد مکمل های مورد نیاز کودکان به خاطر داشته باشید که :

مولتی ویتامین های پاستیلی که بسیار مورد توجه والدین و بچه ها هستند معمولاً آهن یا کلسیم ندارند در حالی که این دو ماده معدنی مورد نیاز بسیاری از بچه ها است.

بسیاری از مولتی ویتامین های کودکان حتی مولتی ویتامین های "کامل" با کلسیم، حاوی کلسیم زیادی نیستند ومعمولاً 10٪ تا 20٪ از نیاز روزانه را برطرف می کنند پس در انتخاب یک مکمل خوب دقت کنید.

مصرف مقادیر زیاد ویتامین های خاص از جمله ویتامین های A ، C و D می تواند منجر به عوارض جانبی جدی شود. اگر می خواهید دوز اضافی از هر ویتامین یا ماده معدنی به کودک خود بدهید حتما با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید.

صبحانه های آماده ی غنی شده حاوی مکمل و ویتامین می تواند انتخاب خوبی برای کودکانی باشد که در مقابل مصرف مولتی ویتامین مقاومت می کنند.

بهتر است به جای مکمل های گیاهی که ادعا می کنند حاوی مواد مغذی میوه و سبزیجات هستند، از میوه و سبزیجات طبیعی استفاده کنید زیرا مکمل ها فیبر ندارند و مصرف فیبر به صورت روزانه ضروری است.

در پایان پیشنهاد ما این است که بدون تجویز و معاینات پزشکی مولتی ویتامین و مکمل غذایی کودکان مصرف نکنید زیرا اضافه مصرف ویتامین نیز ممکن است عوارضی  برای شما داشته باشد.

 

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه