نکاتی درباره مصرف قرص ضد استرس

داروهای ضد اضطراب و استرس به کاهش علائم اضطراب مانند حملات مختلف ناشی از ترس و نگرانی شدید کمک می کنند. رایج ترین و بهترین قرص ضد استرس بنزودیازپین نامیده می شوند.

قرص ضد استرس بنزودیازپین

بنزودیازپین ها گروهی از داروهای ضد استرس هستند که می توانند به کاهش اضطراب و سهولت خواب کمک کنند. آنها همچنین به عنوان شل کننده عضلات به عنوان آرام بخش برای جراحی و سایر اقدامات پزشکی و در درمان تشنج و ترک الکل استفاده می شوند. بنزودیازپین ها علاوه بر قرص ضد استرس به عنوان آرام بخش یا خواب آور نیز شناخته می شوند.

البته اثرات قرص ضد استرس و آرام بخش بنزودیازپین را اغلب بدون دارو می توان به دست آورد. انجام ورزش مختلف و سبک مانند پیاده روی، دویدن ، یوگا یا تای چی می تواند به شما کمک کند تا بر استرس های روزانه ی خود غلبه کنید. همچنین فعالیت های آرامش بخشی مانند مراقبه، کتاب خواندن یا گرفتن حمام گرم می تواند یک روز خوب رای برای شما رقم بزند. صحبت با یک دوست معتمد، اعضای خانواده یا مشاور و روان درمانگر و حل مشکلات آزار دهنده از طریق گفتگو نیز می تواند به شما در درمان اضطراب و استرس کمک کند. در صورت امکان بهتر است این روش ها را قبل از مصرف قرص ضد استرس  و بنزودیازپین ها امتحان کنید. با این حال اگر رویکردهای غیر دارویی امکان پذیر نیست یا کمکی نمی کند بنزودیازپین ها می توانند تسکین دهنده و کارساز باشند.

هر نوع قرص ضد استرس در صورت استفاده مناسب می تواند بی خطر و موثر باشد. با این حال همه ی قرص های ضد استرس می توانند تا حدی اعتیاد آور باشند و به همین دلیل استفاده طولانی مدت از بنزودیازپین ها توصیه نمی شود.

چه کسانی به قرص ضد استرس نیاز دارند؟

تا حدودی اضطراب یا بی خوابی یک واکنش طبیعی بدن به آنچه که در طول روز در زندگی شما اتفاق می افتد است. ممکن است نگران باشید یا استرس داشته باشید و گاهی این احساسات باعث شود شب نتوانید به راحتی بخوابید. اغلب این احساسات موقتی هستند و مشکلی ایجاد نمی کنند اما وقتی این احساسات به مدت طولانی تری ادامه یابند باعث پریشانی شدید، احساس بیماری جسمی و بروز رفتارهای ناخوشایند خواهند شد که می تواند در نهایت به یک مشکل تبدیل شود.

توانایی خوابیدن در طول شب می تواند تحت تأثیر بسیاری از مشکلات روزانه شما قرار گیرد و سلامت ذهن و روان شما را به خطر بیاندازد. در واقع وقتی خواب شبانه مختل شود سلامتی شما چه از نظر جسمی و چه ازنظر روانی تحت تأثیر قرار می گیرد. در حالی که هر شرایط هر شخصی منحصر بفرد است و ممکن است رویکردهای درمانی مختلفی برای افراد پیشنهاد شود اما قرص ضد استرس و داروهای خانواده ی بنزودیازپین ها می توانند به شما کمک کنند.

قرص ضد استرس چه کاری انجام  می دهد؟

قرص ضد استرس و بخصوص بنزودیازپین ها فعالیت انتقال دهنده عصبی GABA، همان ماده شیمیایی در مغز که به شما کمک می کند تا احساس آرامش کنید را افزایش می دهند. علاوه بر این قرص ضد استرس باعث ایجاد خواب آلودگی می شود و خوابیدن در طول شب را برای شما آسان می کند.

عوارض جانبی قرص ضد استرس

عوارض جانبی قرص های ضد استرس به طور کلی خفیف است و ممکن است در صورت استفاده از این داروها در دوزهای پایین هیچ عارضه ای مشاهده نشود. اما عوارض جانبی شایع عبارتند از:

خواب آلودگی

سرگیجه

از دست دادن تعادل

در صورت مصرف دوزهای بالاتر عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

گیجی

فراموشی

مشکلات تنفسی

افسردگی

در موارد نادر توهم و کابوس نیز مشاهده شده است و کاهش دوز می تواند به کاهش عوارض جانبی قرص های ضد استرس کمک کند.

بنزودیازپین ها می توانند یادگیری و به خاطر سپردن اطلاعات جدید و انجام برخی کارهای جسمی و روانی را دشوار کنند. این توانایی ها با از بین رفتن اثر دارو به حالت طبیعی برمی گردند. اگر قرص ضد استرس را برای کمک به خوابیدن استفاده می کنید ممکن است بعضی اثرات خماری مانند خواب آلودگی را در صبح روز بعد داشته باشید.

انواع قرص ضد استرس

همه ی قرص های ضد استرس به یک روش کار می کنند اما شدت و مدت اثر آنها متفاوت است. بنزودیازپین هایی که بیشتر برای درمان اختلالات اضطرابی و ضد استرس استفاده می شوند عبارتند از کلونازپام (ریوتریل)، آلپرازولام (زاناکس) و لورازپام (آتیوان). همچنین از برومازپام (لکتوپام)، اگزازپام (سراکس)، کلردیازپوکسید، کلروازپات (ترانکسن) و دیازپام (والیوم) استفاده می شود.

بنزودیازپین های مورد استفاده برای درمان بی خوابی شامل لورازپام (آتیوان)، نیترازپام (موگادون) ، اگزازپام (سراکس)، تمازپام (رستوریل)، تریازولام (هالکون) و فلورازپام (دالمان) است.

داروی دیگری که برای بی خوابی استفاده می شود زوپیکلون (Imovane) است. این دارو مشابه بنزودیازپین ها است و دارای عوارض جانبی مشابه است. زوپیکلون ممکن است عوارض کمتری نسبت به برخی از بنزودیازپین ها داشته باشد اما هنوز هم می توان آن را به عنوان یک داروی اعتیاد آور شناخت.

بنزودیازپین ها به صورت قرص یا کپسول در دسترس هستند که از طریق دهان مصرف می شوند. برخی نیز به صورت قرص زیرزبانی هستند که در زیر زبان حل می شود یا به عنوان محلول تزریقی برای شرایط خاص در دسترس هستند.

قرص ضد استرس

قرص ضد استرس بنزودیازپین چه مدت باید مصرف شود؟

برای بیشتر افراد بنزودیازپین فقط به عنوان یک اقدام موقتی مفید است و تنها برای کمک به خوابیدن یا هنگامی که با رویکردهای غیر دارویی نمی توان اضطراب را کنترل کرد مناسب است. برای بهبود شرایط خواب خود می توانید روزانه تا چند هفته از این قرص استفاده کنید. برخی از افراد ممکن است به مدت طولانی تر حتی ماهها یا سالها به استفاده از بنزودیازپین ها ادامه دهند. که البته به طور کلی مصرف طولانی مدت قرص ضد استرس اصلا توصیه نمی شود و برای انجام این کار حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

آیا قرص ضد استرس بنزودیازپین اعتیاد آور است؟

اگر بنزودیازپین ها به طور مناسب یا روزانه به مدت چند هفته استفاده شوند خطر اعتیاد کمی دارند. این خطر زمانی افزایش می یابد که به طور نامنظم بیش از چند هفته مصرف شوند به ویژه اگر در دوزهای بالاتر از حد طبیعی مورد استفاده قرار گیرند. افرادی که سابقه سو مصرف مواد دارند باید از مصرف بنزودیازپین ها اجتناب کنند یا آنها را به حداقل برسانند زیرا در معرض خطر بیشتری برای اعتیاد قرار دارند.

 

محصولات مرتبط:

قرص نروکسین دینه ضد افسردگی و اضطراب ۵۰ عدد

درباره ی عوارض بی خوابی چه می دانید و چه درمانی پیش می گیرید

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه