درباره ی پروتئین ایزوله چه می دانید؟

تجمع پایدار عضله و بازیابی فیبرهای عضلانی پس از یک تمرین شدید ورزشی چیزی است که ورزشکاران به دنبال آن هستند، پس پروتئین ایزوله دقیقاً همان چیزی است که شما نیاز دارید. پروتئین ایزوله خالص فرمولی متعادل از اسیدهای آمینه شامل مکمل کامل BCAA است. این مکمل ها کمک می کنند تا پس از تمرینات ورزشی شدید عضلات به سرعت بازیابی شده و در تقویت و سلامت و حجیم تر نشان دادن عضلات نقش مهمی دارند. اگر می خواهید در باره ی پروتئین ایزوله بیشتر بدانید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

پروتئین ایزوله چیست؟پروتئین ایزوله

بدن انسان خود پروتئین های ضروری را تولید نمی کند، بنابراین مهم است که افراد رژیم غدایی خود را به نوعی تنظیم کنند که ضمن تعادل و سلامت تغذیه به دریافت پروتئین های ضروری از طریق مواد خوراکی بپردازند. به ورزشکارانِ قدرتی و استقامتی یا کسانی که بدنسازی می کنند توصیه می شود که برای تأمین نیاز پروتئین خود علاوه بر تنظیم رژیم غذایی مکمل های پروتئین را نیز مصرف کنند.

پروتئین هایی مانند پروتئین وی که شامل همه اسیدهای آمینه ضروری و مکمل کامل BCAA است، بسیار برای تغذیه مفید هستند. مکمل کامل BCAA ایزولوسین، لوسین و والین را در خود دارد. ماهیچه های ما به این پروتئین ها برای ترمیم، بهبودی و رشد نیاز دارند. این موارد همگی در پروتئین ایزوله وی وجود دارند و به سرعت توسط ماهیچه ها پردازش می شوند و تأثیر ماندگاری در تجمع و ریکاوری عضلات دارند.

دوز مناسب پروتئین ایزوله

شِیک های پروتئینی محلول در آب برای رساندن اسیدهای آمینه به عضلات به هنگام ورزش بسیار مناسب هستند. و در طعم های مختلفی در بازار وجود دارند همچنین برخی از آن ها فرآوری شده و دارای قند و کربوهیدرات کمتری هستند که از این نوع می توان پروتئین ایزوله را نام برد. با توجه به برنامه ورزشی شما و شدت و مدت زمان آن، ممکن است خوردنِ یک شِیک پروتئینی کمی قبل از تمرین بدنسازی، یکبار در طی تمرین و یک یا دو شِیک پروتئین بعد از تمرین، به شما توصیه شود. در نهایت می توانید شِیک پروتئین ایزوله را اندکی قبل از خواب مصرف کنید. در طی 4-6 ساعت پروتئین ها به طور مطلوب متابولیزه می شوند.

 

پروتئین ایزوله وی یا کنستانتره وی ؟ تفاوت آن ها چیست؟پروتئین ایزوله

پودرهای پروتئین، محبوب ترین مکمل های غذایی هستند. یکی از رایج ترین انواع پروتئین موجود در این محصولات پروتئین وی است که از لبنیات تهیه می شود. انواع مختلفی از پروتئین وی وجود دارد، از جمله پروتئین ایزوله وی و کنسانتره وی. چندین تفاوت غذایی بین پروتئین ایزوله و کنسانتره وی وجود دارد. این اختلافات ناشی از روش های فراوری آن هاست.

وقتی وی مایع به عنوان محصول جانبی تولید پنیر یا ماست جمع آوری شود، چندین مرحله پردازش را طی می کند تا محتوای پروتئین آن افزایش یابد. پس از دستیابی به غلظت پروتئین کافی، می توان مایع را خشک کرد و پودر کنسانتره وی تشکیل داد که از 80٪ پروتئین تشکیل می دهد. 20٪ باقیمانده پودر کنسانتره وی حاوی کربوهیدرات و چربی است. اگر برای کاهش چربی و کربوهیدرات وی از مراحل مختلف فرآوری استفاده شود، می توان پودر پروتئین ایزوله وی حاوی 90٪ یا بیشتر پروتئین تولید کرد.

ارزش غذایی پروتئین ایزوله

به طور کلی، مراحل پردازش مورد استفاده در تولید پروتئین ایزوله وی منجر به محتوای پروتئین بالاتر و محتوای چربی و کربوهیدرات کمتر در هر وعده می شود. با این حال، انواع اسیدهای آمینه موجود در هر دو شکل ذکر شده ی وی تقریباً یکسان هستند، زیرا از پروتئین های یکسان گرفته می شوند.

جدول زیر تفاوت های اساسی بین پروتئین ایزوله وی و مکمل کنسانتره وی در هر وعده 100 کالری را نشان می دهد:

پروتئین ایزوله وی

وی کنسانتره

 

بیشتر

کمتر

میزان فرآوری

۲۳ گرم

۱۸ گرم

پروتیین

۱ گرم

۳.۵ گرم

کربوهیدرات

۰ گرم

۱.۵ گرم

چربی

تا ۱ گرم

تا ۳.۵ گرم

لاکتوز

بیشتر

کمتر

هزینه

 

 

پروتئین ایزوله علاوه بر اینکه دارای مقدار کل کربوهیدرات کمتر است، از محتوای لاکتوز کمتری نیز برخوردار است. این بدان معنی است که می تواند برای کسانی که به لاکتوز حساسیت دارند، انتخاب بهتری باشد.

به طور کلی کسانی که مصرف چربی، کربوهیدرات یا لاکتوز خود را محدود می کنند، ممکن است مصرف پروتئین ایزوله را ترجیح دهند زیرا هر سه این اجزا در پروتئین ایزوله کمتر از کنسانتره وی است. مصرف مکمل های پروتئین وی ، از جمله پروتئین ایزوله یا کنسانتره وی، منجر به بهبود در توده عضله و بهبود قدرت آن می شود. با این اوصاف، توصیه می شود که بیشتر پروتئین دریافتی روزانه از منابع با کیفیت بالا مانند لبنیات، تخم مرغ و مرغ تأمین شود مگر در مواردی که شما ورزشکار حرفه ای باشید.

همچنین لازم به ذکر است که بسیاری از مکمل ها حاوی ترکیبی از پروتئین ها هستند که هم شامل پروتئین ایزوله وی و هم کنسانتره وی هستند.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه