بررسی انواع آریتمی قلبی

به ضربان قلب نامنظم آریتمی قلبی یا دیس ریتمی گفته می شود. ضربان قلب طبیعی 50 تا 100 ضربان در دقیقه است اما می تواند نامنظم باشد. آریتمی و ضربان غیر طبیعی قلب لزوما با هم اتفاق نمی افتند. انواع آریتمی قلبی می توانند با ضربان قلب طبیعی یا ضربان های قلبی که کند هستند و به آن برادی آریتمی گفته می شود و کمتر از 50 ضربان در دقیقه است، رخ دهند. آریتمی نیز می تواند با ضربان قلب سریع اتفاق بیفتد که به آن تاکی آریتمی گفته می شود و سریعتر از 100 ضربان در دقیقه است. در ایالات متحده سالانه بیش از 850000 نفر به دلیل آریتمی قلبی در بیمارستان بستری می شوند.

عوامل ابتلا به آریتمی قلبی

قبل از بررسی انواع آریتمی قلبی اجازه دهید در مورد عوامل رایج آن صحبت کنیم. آریتمی ممکن است توسط عوامل مختلفی ایجاد شود، از جمله:

بیماری عروق کرونر

عدم تعادل الکترولیت در خون، مانند کمبود سدیم یا پتاسیم

تغییرات در عضله قلب

آسیب ناشی از حمله قلبی

در زمان روند بهبودی پس از جراحی قلب

 البته بد نیست بدانید ریتم نامنظم قلب می تواند در قلب های طبیعی و سالم نیز رخ دهد.

انواع آریمی قلبی

انواع آریتمی قلبی

انواع آریتمی ها عبارتند از:

انقباضات دهلیزی زودرس

این انقباضات ضربات اضافی اولیه هستند که از دهلیزها ناشی می شوند و بی ضرر هستند و نیازی به درمان ندارند.

انقباضات بطنی زودرس (PVC)

انقباضات بطنی زودرس یکی از انواع آریتمی قلبی شایع هستند و در افراد سالم و یا آنهایی که بیماری قلبی دارند، اتفاق می افتد. در بعضی از افراد انقباضات بطنی زودرس می تواند به استرس، مصرف کافئین یا نیکوتین زیاد یا ورزش شدید و سنگین مربوط باشد. اما گاهی اوقات PVC ها می توانند به دلیل بیماری قلبی یا عدم تعادل الکترولیت ها ایجاد شوند. افرادی که PVC های زیادی دارند و یا علائمی در ارتباط با آن ها دارند باید توسط پزشک قلب معاینه شوند. با این حال در بیشتر افراد انقباضات بطنی زودرس معمولا بی خطر هستند و به ندرت به درمان نیاز دارند.

فیبریلاسیون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی یکی دیگر از انواع آریتمی قلبی بسیار شایع است که باعث انقباض غیرطبیعی در دهلیز فوقانی قلب می شود. رایج ترین علامت فیبریلاسیون دهلیزی تپش قلب و احساس ناخوشایند از ضربان قلب سریع و نامنظم است. علائم دیگر فیبریلاسیون دهلیزی در اثر کاهش خون در بدن ایجاد می شود. این علائم عبارتند از:

سرگیجه

غش کردن

ضعف

خستگی

تنگی نفس

آنژین (درد قفسه سینه به دلیل کاهش جریان خون در عضلات قلب)

بال زدن یا فلاتر دهلیزی

بال زدن یا فلاتر دهلیزی نیز یکی دیگر از انواع آریتمی قلبی است که در اثر بروز یک یا چند حرکت سریع در دهلیز ایجاد می شود. بال زدن دهلیزی معمولا منظم تر از فیبریلاسیون دهلیزی است. این آریتمی اغلب در افراد مبتلا به بیماری قلبی و در هفته اول پس از جراحی قلب اتفاق می افتد و اغلب به فیبریلاسیون دهلیزی تبدیل می شود.

تاکی کاردی فوق بطنی پاروکسیسم (PSVT)

در این نوع از انواع آریتمی قلبی، ضربان قلب سریع معمولا با ریتم منظم است که از حرکات بطن های بالایی نشات می گیرد. PSVT ناگهان شروع و تمام می شود.

تاکی کاردی دهلیز چند ناحیه ای ( MAT )

یکی دیگر از انواع آریتمی قلبی تاکی کاردی دهلیز چند ناحیه ای است. در این نوع از تاکی کاردی چندین ناحیه در دهلیز ایمپالس یا تکانه الکتریکی تولید می کنند و بیشتر این ایمپالس ها به سمت بطن ها هدایت می شوند و ضربان قلب تندی ایجاد می کنند از ۱۰۰ تا ۲۵۰ بار در دقیقه است. این ضربان خیلی سریع عملکرد قلب را بشدت افزایش می دهد. همچنین ضربان خیلی سریع قلب ، زمانیکه قلب لازم دارد تا از خون پر شود را کاهش می دهد و جریان خون را به مغز و بدن کم می کند.MAT در افراد ۵۰ ساله به بالا خیلی شایع است و اغلب در افرادی که در ICU بستری هستند دیده می شود.

تاکی کاردی AV

در این نوع از آریتمی قلبی ضربان قلب سریع به دلیل وجود بیش از یک مسیر از طریق گره AV ایجاد می شود. این مشکل می تواند باعث تپش قلب، غش یا نارسایی قلبی شود. در بسیاری از موارد این مشکل را می توان با استفاده از یک مانور ساده مانند نفس عمیق کشیدن و تحمل فشار که توسط یک متخصص پزشکی آموزش دیده انجام می شود، خاتمه داد. برخی از داروها نیز می توانند این نوع از آریتمی قلبی را متوقف کنند.

تاکی کاردی بطنی (V-tach)

 ریتم سریع قلب از دهلیزهای تحتانی یا بطن ها قلب نشات می گیرد. ضربان سریع از پر شدن کافی قلب با خون جلوگیری می کند، بنابراین خون کمتری قادر به پمپاژ در بدن است. در واقع تاکی کاردی بطنی می تواند یکی از انواع آریتمی قلبی جدی باشد به خصوص در افراد مبتلا به بیماری قلبی و ممکن است با علائم بیشتری همراه شود. در چنین شرایطی یک پزشک قلب باید این آریتمی را ارزیابی کند.

فیبریلاسیون بطنی

پمپاژ نامنظم و تکانه های بطن ها موجب بروز یکی دیگر از از انواع آریتمی قلبی به نام فیبریلاسیون بطنی می شوند. در این حالت بطن ها لرزیده و قادر به انقباض یا پمپاژ خون به بدن نیستند. این مشکل یک عارضه ی اورژانسی است که باید در اسرع وقت با احیا card قلبی ریوی (CPR) و دفیبریلاسیون درمان شود.

سندرم QT Long

سندرم QT Long  نیز یکی از انواع آریتمی قلبی است. فاصله QT نمایانگر مدت زمانی است که عضله قلب منقبض شده و سپس منبسط می یابد. هنگامی که فاصله QT بیش از حد معمول باشد خطر ایست قلبی افزایش می یابد و در واقع سندرم QT طولانی یک مشکل خطرناک و جدی است. سندرم Long QT یک بیماری ارثی است که می تواند باعث مرگ ناگهانی در جوانان شود. این بیماری با داروهای ضد آریتمی، تنظیم کننده ضربان قلب و باطری گذاشتن در قلب قابل درمان است.

انواع آریتمی قلبی

علائم آریتمی قلبی

پس از بررسی انواع آریتمی قلبی قصد داریم به بررسی علائم آن بپردازیم. علائم شایع در شناسایی آریتمی قلبی عبارتند از:

تپش قلب شدید

احساس سرگیجه یا سبکی سر

غش کردن

تنگی نفس

ناراحتی قفسه سینه

احساس ضعف و خستگی زیاد

انواع آریتمی قلبی

نحوه تشخیص آریتمی قلبی

برای تشخیص انواع آریتمی قلبی آزمایشاتی مورد نیاز است. انواع آزمایشاتی که برای تشخیص آریتمی یا تعیین علت آن استفاده می شود عبارتند از:

الکتروکاردیوگرام

مانیتور هولتر

سنجش استرس

اکوکاردیوگرام

مطالعه الکتروفیزیولوژی

محصولات مرتبط:

کپسول هارت مکس هلث اید حفظ سلامت قلب 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه