پروتئین وی برای بانوان، از باورهای غلط تا مصرف صحیح

مصرف پروتئین برای ورزشکاران یا کسانی که از رژیم های سالم استفاده می کنند، یک امر ضروری است. کنار گذاشتن غذاهای مضر، کم کردن کالری دریافتی و انجام ورزش های قدرتی از نیازهای یک زندگی سالم است و در کنار این ها شما به مصرف مکمل و پروتئین نیاز خواهید داشت. وقتی نوبت به مصرف مکمل غذایی بزرگسالان می رسد سوالات زیادی در مورد مکمل های مربوط به زنان و مردان وجود دارد، آیا پروتئین برای بانوان نوع خاصی دارد؟ بدن بانوان نیاز های متفاوتی نسبت به مردان دارد؟ این مقاله سعی دارد در مورد پروتئین وی بانوان و تفاوت آن با مکمل های معمولی اطلاعاتی به شما بدهد.پروتئین وی بانوان

پروتئین وی

پروتئین وی یک محصول خوب است که به راحتی هضم می شود و شما می توانید با مخلوط کردن آن با نوشینی های مختلف از نوشیدن آن لذت ببرید و یک پروتئین خوب برای بانوان محسوب می شود. مقدار کافی پروتئین وی در هر روز معمولاً حدود 20 گرم است.

بانوان ورزشکار یا کسانی که از رژیم های غذایی خاص استفاده می کنند باید اهمیت پروتئین در زندگی روزمره را درک کنند. پروتئین وی یکی از بهترین و خالص ترین منابع برای تامین پروتئین مورد نیاز روزانه است.

پروتئین وی برای گیاهخوارانی که که از منابع پروتئین مانند گوشت و لبنیات استفاده نمی کنند بسیار مفید است. یک وعده 30-35 گرم پروتئین وی حداکثر دارای 25 گرم پروتئین حاوی مواد مغذی و انواع آمینو اسید مورد نیاز بدن است.

پروتئین وی برای بانوان

پروتئین وی موجود در بازار برای آقایان و بانوان به یک اندازه مناسب است. بعضی برندها سعی دارند پروتئین برای بانوان تولید کنند و معمولا اسید فولیک و ویتامین B6 که برای سلامت بانوان لازم است را به پودر پروتئین اضافه می کنند یا اگر بسته بندی ساشه دارند از وزن بسته کم می کنند زیرا بانوان در نسبت با آقایان در هر وعده نیاز کمتری به پروتئین دارند. به طور خلاصه پروتئین وی برای مردان و زنان در اصل یکسان است و مصرف آن برای بانوان کاملا بی خطر است. در واقع بهتر است خانم ها در کنار مصرف پروتئین معمولی از مولتی ویتامین و مکمل ها بر اساس نیاز خود استفاده کنند.

باورهای غلط در مورد مصرف پروتئین وی برای بانوان

  1. باور غلط: مصرف زیاد پروتئین باعث افزایش تستوسترون و هورمون های مردانه می شود.

در هر دو جنس مرد و زن میزان تستوسترون مشخصی وجود دارد. تستوسترون نیروی محرکه رشد عضلات است. در مورد مردان سطح تستوسترون در حدود 0.95-4.3 pg / dl است در حالی که در بانوان چیزی در حدود 0.7-3.6 pg / dl است. به طور کلی سطح تستوسترون زنان در مقایسه با مردان کمتر است و بیشتر به دلیل رژیم غذایی نامناسب با کربوهیدرات و چربی بالا، افزایش می یابد.

مصرف پروتئین وی یا هر منبع پروتئینی دیگر در میزان تستوسترون زنانه تداخل ایجاد نمی کند مگر اینکه در حجم زیاد مصرف شود. برخی تحقیقات می گویند که مقدار بالاتر پروتئین (بیشتر از 3 گرم برای هر کیلو) ممکن است فعالیت غده ی تیروئید را دچار تداخل کند. در واقع می توان گفت مصرف پروتئین برای بانوان هیچ ضرری ندارد.

  1. باور غلط: مصرف پروتئین تنها برای کسانی لازم است که زیاد ورزش می کنند.

معمولا ما فکر می کنیم مصرف پروتئین وی برای حجم گرفتن و رشد عضلات در ورزشکاران لازم است در حالی که هر فرد باید به طور روزانه مقدار مشخصی پروتئنین دریافت کند. به طور مثال میزان پروتئنین مورد نیاز برای بانوان  حداقل 56 گرم در روز است. در واقع برای حفظ عضلات و عملکرد کامل بدن اگر از منابع پروتئینی مانند گوشت و لبنیات استفاده نمی کنید، میزان پروتئین برای بانوان به طور روزانه بین 25-50 گرم است.

  1. باور غلط: مصرف پروتئین وی بانوان باعث ایجاد مشکلات کلیوی می شود.

هیچ تحقیق علمی این مورد که مصرف زیاد پروتئین به کلیه آسیب می زند را تایید نکرده است. یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین برای کسانی که از مشکلات کلیوی رنج می برند توصیه نمی شود اما مصرف 2 گرم به ازای هر کیلو وزن بدن هیچ تاثیر بدی بر کلیه ها نشان نداده است.

  1. باور غلط: مصرف پروتئین وی بانوان باعث افزایش وزن و حجم بدن می شود.

مصرف پروتئین وی باعث افزایش توده ی بدنی بدون چربی می شود اما این فرآیند شما را حجیم نمی کند. در مورد بانوانی که ورزش می کنند مصرف پروتئین وی و غذاهای سرشار از پروتئین به کاهش چربی کمک کرده و میل به غذای شیرین را کاهش می دهد.

مصرف این پروتئین تضمین کننده ی آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن است که به طور کلی روند چربی سوزی را افزایش می دهد. علاوه بر این زنان هورمون های مردانه که باعث حجیم شدن عضلات می شوند را ندارند پس بدون نگرانی می توانید به مصرف پروتئین بپردازید.

اگر در مورد مصرف پروتئین نگران هستید یا در مورد مقدار و نوع آن شک دارید بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه