موارد مصرف و منع استفاده از مکمل غذایی بزرگسالان

اگر از یک رژیم غذایی مناسب و متنوع استفاده کنید معمولا نیازی به مصرف مولتی ویتامین و مکمل های غذایی بزرگسالان ندارید. ویتامین ها و مواد معدنی از مواد مغذی ضروری هستند که بدن ما به مقدار مشخصی از آنها نیاز دارد. کسانی که روزانه به اندازه کافی ویتامین و مواد معدنی از طریق غذا و میوه ها جذب نمی کنند ممکن است دچار کمبود ویتامین شده و در معرض خطر ابتلا به بیماری ها باشند. بنابراین گاهی اوقات مصرف مولتی ویتامین و مکمل غذایی برای بزرگسالان ضروری است. مصرف مکمل  غذایی بزرگسالان مزایا و معایبی دارد و استفاده ی طولانی مدت از آنها بدون نظر پزشک ممکن است برای بدن شما ضرر داشته باشد.

مکمل غذایی بزرگسالان

مزایای مصرف مولتی ویتامین و مکمل غذایی بزرگسالان

1. مصرف مکمل های مختلف علاوه بر غذا به ما کمک می کند که مقدار مورد نیاز ویتامین ها و مواد معدنی را به طور روزانه و کامل دریافت کنیم.

2. اگر رژیم غذایی متعادل و متنوعی ندارید مصرف مولتی ویتامین و مکمل غذایی بزرگسالان نوعی بیمه کردن بدن است زیرا ویتامین ها و مواد معدنی به محافظت از بدن در برابر بیماری ها کمک می کنند و کمبود دریافت این مواد باعث نقص ایمنی بدن خواهد شد.

3. اگر فشار کاری زیادی دارید و یا به طور حرفه ای ورزش می کنید مصرف مولتی ویتامین و مکمل ورزشی برای شما ضروری است چرا که زیرا مکمل های غذایی بزرگسالان به بهبود قدرت عضلانی، استقامت و عملکرد کلی بدن کمک می کنند.

4. گاهی اوقات مصرف مولتی ویتامین و مکمل نقش دارویی دارند. به طور مثال اگر مشکل خستگی مداوم و بی دلیل دارید یا درگیر ریزش موی شدید هستید مصرف مولتی ویتامین می تواند این مشکلات شما را برطرف کند.

5. مولتی ویتامین و مکمل غذایی بزرگسالان با تقویت سیستم ایمنی می توانند از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری کنند. به عنوان مثال به زنان باردار توصیه می شود از اسیدفولیک برای جلوگیری از نقص مادرزادی نوزاد استفاده شود. مصرف مکمل اسیدفولیک 400 میکروگرم قبل و در طی روزهای اولیه بارداری بهترین راه برای محافظت از کودک در برابر مشکلات ستون فقرات احتمالی است. همچنین از آنجا که تمام زنان باردار و شیرده  به ویژه نوجوانان و زنان جوان در معرض کمبود ویتامین D هستند به آنها توصیه می شود روزانه 10 میکروگرم مکمل ویتامین D مصرف کنند. ویتامین D میزان کلسیم در بدن را تنظیم می کند که به تقویت و سلامت استخوان ها و دندان ها کمک می کند. البته مصرف بیش اندازه ی ویتامین D می تواند برای بدن خطرناک باشد در نتیجه آن را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

معایب زیاده روی در مصرف مولتی ویتامین و مکمل غذایی بزرگسالان

1. یکی از مشکلات مصرف مداوم قرض های مولتی ویتامین هزینه ی آن است. اگر سعی کنید مواد مغذی و پروتیئنی را از غذاهای روزانه دریافت کنید هزینه ی کمتری برای شما خواهد داشت.

2. مکمل های غذایی می توانند عوارض جانبی نامطلوبی ایجاد کنند. برای مثال مصرف مقادیر زیاد ویتامین A به صورت مکمل ممکن است باعث آسیب کبدی، کاهش قدرت استخوان، سردرد و نقایص مادرزادی شود. دوزهای زیاد ویتامین ها و مواد معدنی خاص می تواند باعث حالت تهوع، استفراغ، آسیب عصبی، کاهش وزن، ضعف عضلانی و سایر بیماری ها شود.

3. مخلوط کردن برخی ویتامین ها و مواد معدنی با یکدیگر می تواند در جذب آنها اختلال ایجاد کند. مکمل های غذایی ممکن است با داروهای تجویزی پزشک تداخل داشته باشند و تاثیر دارو را از بین ببرد. برای جلوگیری از این مسئله قبل از مصرف مکمل های غذایی با پزشک خود مشورت کنید.

4. مکمل ها نسبت به غذا از سلامت کمتری برخوردار هستند. برای مثال در حالی که مکمل های B کمپلکس بسیاری از مواد مغذی موجود در غلات و حبوبات را دارد بسیاری از پروتئین موجود در این غذاها را ندارد و  فیبر مورد نیاز بدن را تأمین نمی کند.

در هر صورت مصرف مولتی ویتامین و مکمل ها برای بزرگسالان ضروری به نظر می رسد چرا که معمولا رژیم های لاغری یا مشغله ی کاری باعث می شود خوب غذا نخورید و مصرف این مولتی ویتامین ها و مکمل غذایی بزرگسالان می تواند کمبود تنوع غذایی را جبران کرده و انرژی مورد نیاز بدن را تامین کند.

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه