بررسی علت سفیدی مو در نوجوانی

بدن ما فولیکول های مو دارد، فولیکول ها محافظان کوچکی هستند که سلول های پوست را می پوشانند. فولیکول های مو دارای سلول های رنگدانه ای هستند که با عنوان ملانین شناخته می شوند. این سلول ها به موهای شما رنگ می دهند. اما با گذشت زمان فولیکول های مو می توانند رنگدانه های خود را از دست بدهند و در نتیجه موهای سفید روی سر ایجاد می شود. اما علت سفیدی مو در نوجوانی می تواند متفاوت باشد.

علت سفیدی مو در نوجوانی

سن شروع سفید شدن مو در افراد مختلف متفاوت است و ارتباط زیادی با ژنتیک دارد. برخی از افراد در 30 یا 40 سالگی اولین رشته های موی سفید را روی سر می بینند در حالی که بعضی در 20 سالگی یا سن نوجوانی دچار تارهای سفید می شوند. اگر موی والدین یا پدربزرگ و مادربزرگتان از سنین جوانی شروع به سفید شدن کرده است ممکن است شما نیز دچار این مشکل شوید. اگر همچنان مایلید بدانید علت سفیدی مو در نوجوانی چیست، مطالعه این مطلب می تواند برای شما مفید باشد.

 

علت سفیدی مو در نوجوانی چیست؟

موهای سفید در افرادی که رنگ موی تیره تری دارند بیشتر به چشم می آید. اگرچه موهای سفید از ویژگی های پیری است اما این رشته های بی رنگ مو می توانند در هر سنی ظاهر شوند حتی زمانی که هنوز در دبیرستان یا دانشگاه هستید. اگر شما یک نوجوان یا جوان 20 ساله هستید ممکن است یک یا چند رشته موی سفید در میان موهای خود پیدا کنید. روش هایی برای ترمیم رنگدانه مو وجود دارد اما ابتدا باید علت سفیدی مو در نوجوانی را شناسایی کنید. در ادامه قصد داریم به دلایل عمده سفیدی زودرس موها بپردازیم.

 

  1. ژنتیک

ژنتیک شما نقش مهمی در سفید شدن موهایتان دارد. اگر در سنین پایین متوجه سفیدی مو شدید احتمالا والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ شما نیز در سنین پایین موهایشان سفید شده است. شما نمی توانید ژنتیک خود را تغییر دهید. اما اگر موهای سفید خود را دوست ندارید می توانید آنها را رنگ کنید.

علت سفیدی مو در نوجوانی

  1. استرس

همه افراد هر از گاهی با استرس مواجه می شوند اما یکی از مهترین علل سفیدی مو در نوجوانی استرس است. عواقب استرس مزمن می تواند شامل موارد زیر باشد:

استرس همچنین می تواند موهای شما را تحت تأثیر قرار دهد. یک مطالعه معتبر در سال 2013 ارتباطی بین استرس و کاهش سلول های بنیادی در پیازهای موی موش ها را مورد بررسی قرار داد. بنابراین اگر متوجه افزایش تعداد موهای سفید خود شده اید ممکن است به دلیل استرس باشد. این تئوری توضیح می دهد که چرا برخی از رهبران جهان در زمان کار پیرتر به نظر می رسند.

 

  1. بیماری خود ایمنی

یک بیماری خود ایمنی نیز می تواند موهای سفید زودرس روی سر شما ایجاد کند. بیماری خود ایمنی یعنی زمانی که سیستم ایمنی بدن به سلول های خود حمله می کند. به عنوان مثال بیماری هایی مانند آلوپسی و ویتیلیگو باعث می شوند سیستم ایمنی بدن به مو حمله کرده و باعث از بین رفتن رنگدانه شود.

اختلال تیروئید

  1. اختلال تیروئید

تغییرات هورمونی ناشی از مشکل تیروئید مانند پرکاری یا کم کاری آن که علت سفیدی مو در نوجوانی می باشد. تیروئید یک غده پروانه ای شکل است که در قسمت گردن قرار دارد و به کنترل بسیاری از عملکردهای بدن مانند تنظیم متابولیسم کمک می کند. عدم سلامت تیروئید می تواند بر رنگ مو تأثیر بگذارد. تیروئید بیش از حد فعال یا کم کار، می تواند باعث شود که بدن شما ملانین کمتری تولید کند.

 

  1. کمبود ویتامین B-12

سفیدی مو در سنین پایین می تواند نشان دهنده کمبود ویتامین B-12 باشد. این ویتامین نقش مهمی در بدن شما دارد. این ویتامین به شما انرژی می دهد و به رشد سالم مو و رنگ مو کمک می کند. کمبود ویتامین B-12 با وضعیتی به نام کم خونی مخرب همراه است در این شرایط بدن شما نمی تواند مقدار کافی از این ویتامین را جذب کند. بدن شما برای گلبول های قرمز خون که اکسیژن را به سلول های بدن از جمله سلول های مو منتقل می کنند به ویتامین B-12 نیاز دارد. کمبود آن می تواند سلول های مو را ضعیف کرده و بر تولید ملانین تأثیر بگذارد.

 

  1. سیگار کشیدن

یکی از علت های سفیدی مو در نوجوانی می تواند سیگار کشیدن باشد. ارتباط مستقیمی بین سفیدی موی زودرس و سیگار کشیدن وجود دارد، مشهور است که کشیدن سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های قلبی را افزایش می دهد. با این حال اثرات مصرف طولانی مدت آن می تواند فراتر از آسیب به قلب و ریه ها باشد و موها را تحت تأثیر قرار دهد. سیگار کشیدن رگ های خون را منقبض می کند، که می تواند جریان خون را در فولیکول های مو کاهش دهد و باعث ریزش مو شود. علاوه بر این سموم موجود در سیگار می تواند به قسمت هایی از بدن از جمله فولیکول های مو آسیب برسانند و باعث سفید شدن زودرس موها شود.

 

آیا می توان از سفید شدن مو جلوگیری کرد؟

آیا می توان از سفید شدن مو جلوگیری کرد؟

اگر علت سفیدی مو در نوجوانی ژنتیک باشد هیچ کاری نمی توانید برای جلوگیری یا تغییر دائمی رنگ آن انجام دهید.

اگر مشکوک به مشکلات سلامتی و بیماری هستید بهتر است با پزشک مشورت کنید تا ببینید آیا بیماری زمینه ای دارید که مسئول سفید شدن موی شما باشد یا خیر، اگر مشکل اساسی سلامتی را درمان کنید ممکن است رنگدانه موهایتان برگردد اما در نهایت هیچ تضمینی وجود ندارد.

طبق یک مطالعه معتبر اگر مشکل تیروئید باعث سفید شدن مو شود ممکن است پس از درمان رنگدانه مجدد در موی شما ایجاد شود. مصرف قرص ویتامین B-12 نیز ممکن است سلامت فولیکول های مو را بهبود ببخشد و رنگ طبیعی موی شما را بازگرداند. اگر موهای شما در اثر استرس یا استعمال دخانیات سفید شود شواهدی مبنی بر بازگشت رنگدانه پس از ترک سیگار یا کاهش استرس وجود ندارد.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه