بدنسازی چقدر کالری میسوزاند

در فرآیند چربی سوزی و لاغری میزان کالری دریافتی و کالری سوزانده شده اهمیت بسیاری دارد و این سوال که بدنسازی چقدر کالری میسوزاند زیاد مطرح می شود. در ادامه ی این مطلب ما علاوه بر اینکه به شما می گوییم بدنسازی چقدر کالری میسوزاند قصد داریم در مورد میزان اثرگذاری آن بر بدن نیز حرف بزنیم.

مزایای بدنسازی

 

قبل از اینکه به شما بگوییم بدنسازی چقدر کالری میسوزاند بد نیست کمی درباره ی مزایای آن نیز صحبت کنیم. قبل از اینکه حتی در مورد کالری صحبت کنیم باید بدانید که تمرینات قدرتی فواید کوتاه مدت و بلند مدت بسیاری برای سلامتی  بدن و روان شما به همراه دارد.

از مزایای مهم آن می توان به این موارد اشاره کرد: استخوان های قوی تر و متراکم، افزایش حجم و قدرت عضلانی، افزایش متابولیسم، کاهش چربی بدن، افزایش ثبات مفاصل، بهبود استقامت و سلامت قلب و عروق، افزایش قدرت بدن و اعتماد به نفس بیشتر. اما معمولا زمانی که بسیاری از افراد وزنه برداری را شروع می کنند چند هدف خاص در ذهن دارند: سوزاندن کالری، عضله سازی و تقویت سوخت و ساز بدن.

آیا بدنسازی باعث چربی سوزی می شود؟

احتمالاً می دانید که با انجام حرکات بدنسازی عضله سازی می کنید. اما خبرهای خوب دیگری نیز وجود دارد در واقع اگر هدف شما از بین بردن چربی بدن است و تمرینات هوازی فعلی شما باعث کاهش آن نمی شود تمرینات قدرتی می توانند نتیجه ی این بازی را تغییر دهند. اصلا به همین دلیل است که سوال بدنسازی چقدر کالری میسوزاند، برای افراد در زمان تلاش برای لاغری مطرح می شود. مربیان بدنسازی معتقدند استفاده از وزنه رشد عضلات را تحریک می کند و اندازه عضله را افزایش می دهد. با افزایش عضله متابولیسم بدن یا مصرف انرژی آن افزایش می یابد زیرا عضله حتی در حالت استراحت کالری بیشتری نسبت به چربی می سوزاند. در نتیجه به طور کلی روزانه کالری بیشتری می سوزانید و از دست دادن چربی بدن آسان تر می شود. به علاوه چون بدنسازی از شدت بالاتری برخوردار است و انرژی زیادی را می طلبد و بدن شما برای بازیابی در ساعاتی پس از تمرین همچنان به انرژی اضافی نیاز دارد. و حدس بزنید که این انرژی از کجا تامین می شود؟ بله درست است بدن برای تامین انرژی کالری می سوزاند. در واقع فرآیند کالری سوزی پس از تمرینات بدنسازی تا 24 ساعت ادامه دارد.

در ادامه ی پاسخ به سوال بدنسازی چقدر کالری میسوزاند باید گفت هنگامی که بدنسازی با یک رژیم غذایی سالم ترکیب می شود افزایش متابولیسم ناشی از وزنه برداری می تواند به شما کمک کند تا لاغر شوید و لاغر بمانید. در حقیقت مدت هاست که تحقیقات نشان داده است که تمرینات بدنسازی می تواند به زنان و مردان کمک کند تا ترکیب اندام خود را بهبود بخشند.

کالری سوزی در بدنسازی

اینکه بدنسازی چقدر کالری میسوزاند به وضعیت و وزن بدن شما بستگی دارد. دانشمندان برای اندازه گیری کالری سوزی از واحد MET یا معادل های متابولیکی استفاده می کنند. در حالت استراحت (مانند زمانی که تلوزیون را تماشا می کنید) بدن شما 1 MET کار می کند یعنی سوزاندن 1 کالری به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در هر ساعت. برای یک فرد 70 کیلویی این عدد نزدیک 60-70 کالری در ساعت است. در هنگام بلند کردن وزنه ها بدن شما در هر ساعت از 3 MET تا 6 MET کار می کند که برای یک فرد 70 کیلویی به معنای سوزاندن 200-400 کالری در ساعت است.

البته این عدد در هر فرد متفاوت است زیرا فاکتورهایی از جمله وزن و میزان عضله بدن همه در میزان کالری سوزانده شده تأثیر دارند. در حقیقت یک فرد ممکن است در طی 30 دقیقه وزنه زدن بیش از 100 کالری بیشتر یا کمتر از یک فرد دیگر بسوزاند. برای اینکه بدانید بدنسازی چقدر کالری میسوزاند می توانید از ردیاب تناسب اندام استفاده کنید که ضربان قلب شما را کنترل می کند. بیشتر ردیاب ها از ضربان قلب، قد، وزن و سن شما برای تخمین میزان کالری که می سوزانید استفاده می کنند.

فاکتورهای مهم کالری سوزی در بدنسازی

به طور دقیق باید گفت اینکه بدنسازی چقدر کالری میسوزاند به وضعیت و وزن بدن شما و نوع تمرینات شما بستگی دارد. در ادامه قصد داریم فاکتورهای مهم کالری سوزی در بدنسازی را بررسی کنیم.

بدنسازی چقدر کالری میسوزاند

1. بازه های زمانی استراحت

ورزشکارانی که تمرینات خود را بدون وقفه یا با وقفه و استراحت های کوتاه می گذرانند کالری بیشتری می سوزانند. در واقع استراحت بیش از حد طولانی بین ست ها یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که ورزشکاران در هنگام کالری سوزی انجام می دهند.

2. وزن وزنه ها

میزان سنگینی وزنه ها شدت تمرین را تعیین می کند که در نهایت بر میزان کالری سوزی تأثیر می گذارد. به هر حال هرچه بیشتر کار کنید انرژی بیشتری نیاز دارید و کالری سوزی نیز بیشتر می شود.

3. عضلات درگیر

باید بدانید هرچه تعداد عضلات بیشتری را حین تمرین به کار گیرید و درگیر بدنسازی کنید کالری بیشتری می سوزانید. تمرین هایی که از عضلات بزرگتر شما استفاده می کنند (مانند: پشت و پاها) و تمرینات ترکیبی که چندین گروه عضلانی را درگیر می کنند (مانند حرکت های کششی یا حرکت اسکات) برای انجام آنها به انرژی بیشتری احتیاج دارند و در نتیجه کالری بیشتری می سوزانند.

4. نوع تمرین

باید مشخص کنید که چه ورزشی انجام می دهید. ورزش های هیت و کار با وزنه کالری بیشتری در نسبت با ورزش های هوازی صرف می سوزانند.

چگونه کالری بیشتری بسوزانیم؟

امیداریم این مطلب سوال شما را مبنی بر اینکه بدنسازی چقدر کالری میسوزاند پاسخ داده باشد. در نهایت بد نیست بدانید در هر تمرینی شما می توانید با رعایت نکات زیر کالری بیشتری بسوزانید.

  • از وزنه به اندازه کافی سنگین استفاده کنید تا بتوانید همزمان 10 بار با کیفیت یا کمتر یک تمرین را انجام دهید و تکرار کنید.
  • در تمرینات روی بدن خود متمرکز شده و حرکات را با دقت و نهایت توان انجام دهید.
  • تمرینات متنوع که تمام بدن شما را درگیر می کند انجام دهید.

مقالات مرتبط:

مکمل پروتئین چیست

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه