پایین بودن پلاکت خون نشانه چیست ؟

هنگامی که پوست شما آسیب دیده باشد پلاکت ها با هم جمع می شوند و برای جلوگیری از خونریزی لخته ایجاد می کنند. در صورت پایین بودن پلاکت خون بدن نمی تواند لخته ایجاد کند. به کمبود پلاکت خون ترومبوسیتوپنی گفته شود و بسته به علت اصلی آن ممکن است از خفیف تا شدید باشد.

خون از چندین نوع سلول تشکیل شده است. این سلول ها در مایعی به نام پلاسما شناور هستند. انواع سلول های خونی عبارتند از:

سلول های قرمز خون

گلبول های سفید خون

پلاکت یا ترومبوسیت

گاهی اوقات پایین بودن پلاکت خون می تواند باعث خونریزی شدید شود و در صورت عدم درمان ممکن است کشنده باشد. البته ممکن است افراد دیگری که دچار این مشکل هستند هیچ علائم و عوارضی را تجربه نکنند. به طور معمول پایین بودن پلاکت خون در نتیجه یک بیماری پزشکی، مانند سرطان خون یا مصرف داروهای خاص است و درمان پیوسته و مداوم آن معمولا می تواند عوارض ترومبوسیتوپنی را برطرف می کند.

پایین بودن پلاکت خون

علائم پایین بودن پلاکت خون چیست؟

اینکه در اثر پایین بودن پلاکت خون علائم خاصی را تجربه کنید یا خیر به تعداد پلاکت های شما بستگی دارد. در موارد خفیف مانند زمانی که پایین بودن پلاکت خون در اثر بارداری ایجاد می شود معمولا هیچ علائمی دیده نمی شود. اما در موارد شدیدتر پایین بودن پلاکت خون ممکن است باعث خونریزی غیرقابل کنترل شود که به درمان های پزشکی نیاز دارد. اگر دچار پایین بودن پلاکت خون هستید ممکن است مشکلات زیر را تجربه کنید:

کبودی های قرمز، بنفش یا قهوه ای که پورپورا نامیده می شوند.

بثوراتی با نقاط کوچک قرمز یا بنفش به نام پتشیا

خون دماغ شدن

خونریزی لثه

خونریزی از زخم هایی که برای مدت طولانی ادامه دارد یا به خودی خود متوقف نمی شود.

خونریزی شدید قاعدگی

خونریزی از راست روده

مشاهده خون در مدفوع و ادرار

در موارد جدی تر ممکن است خونریزی داخلی داشته باشید. علائم خونریزی داخلی شامل موارد زیر است:

خون در ادرار

خون در مدفوع

استفراغ خونین یا بسیار تیره

در صورت مشاهده علائم خونریزی داخلی، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. البته به ندرت پایین بودن پلاکت خون ممکن است منجر به خونریزی در مغز شما شود. اگر تعداد پلاکت شما کم است و سردرد یا هرگونه مشکل عصبی دارید باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

پایین بودن پلاکت خون

دلایل پایین بودن پلاکت خون چیست؟

دلایل احتمالی تعداد پایین پلاکت عبارتند از:

مشکلات مغز استخوان

مغز استخوان شما بافت اسفنجی داخل استخوان است. دقیقا جایی است که تمام اجزای خون از جمله پلاکت تولید می شود. اگر مغز استخوان شما به اندازه کافی پلاکت تولید نکند، تعداد پلاکت خون شما کم خواهد شد. دلایل تولید کم پلاکت عبارتند از:

کم خونی آپلاستیک

کمبود ویتامین B-12

کمبود فولات

کمبود آهن

عفونت های ویروسی از جمله اچ آی وی  و یا آبله مرغان

قرار گرفتن در معرض شیمی درمانی، اشعه ایکس یا مواد شیمیایی سمی

مصرف بیش از حد الکل

سیروز کبدی

سرطان خون

میلودیسپلازی

پایین بودن پلاکت خون

تخریب پلاکت

هر پلاکت در بدن سالم حدود 10 روز زندگی می کند. تعداد پایین بودن پلاکت خون همچنین می تواند در نتیجه از بین بردن پلاکت ها در بدن باشد. این مشکل می تواند به دلیل عوارض جانبی برخی از داروها مانند داروهای ادرار آور و ضد تشنج باشد. همچنین می تواند نشانه ای از موارد زیر باشد:

بزرگ شدن طحال

بروز اختلال خود ایمنی

بارداری

بروز عفونت باکتریایی در خون

پورپورای ترومبوسیتوپنی ایدیوپاتیک

پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک

سندرم اورمیک همولیتیک

انعقاد درون رگی

چگونه پایین بودن پلاکت خون تشخیص داده می شود؟

معاینه بدنی

اگر پزشک به تعداد کم پلاکت مشکوک باشد ابتدا معاینه فیزیکی را انجام می دهد. در طول معاینه پزشک بدن شما را از نظر هرگونه کبودی غیرمعمول یا شواهدی از پتشی بررسی می کند که نشانه خونریزی مویرگی است و اغلب همراه با پایین بودن پلاکت خون رخ می دهد.

پزشک شما همچنین ممکن است شکم شما را برای بررسی بزرگ شدن طحال بررسی کند. علاوه بر این ممکن است از شما سوال شود که آیا سابقه خانوادگی اختلالات خونی دارید یا خیر.

آزمایش خون

برای تشخیص میزان پلاکت خون پزشک شما باید آزمایش کامل خون را انجام دهد. در این آزمایش میزان سلول های خونی در خون بررسی می شود و اگر تعداد پلاکت شما کمتر از حد مجاز باشد به پزشک اطلاع می دهد. تعداد پلاکت معمولی بین 150000 تا 450000 پلاکت در هر میکرومیلی‌لیتر خون است.

 

همچنین ممکن است پزشک مایل باشد خون شما، از نظر آنتی بادی پلاکت آزمایش شود. این آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که پلاکت ها را از بین می برند. آنتی بادی پلاکت می تواند به عنوان یک عارضه جانبی برای برخی از داروها مانند هپارین یا به دلایل نامعلوم تولید شود.

پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش لخته شدن خون را که شامل زمان ترومبوپلاستین جزئی و زمان پروترومبین است تجویز کند. این آزمایشات به سادگی به نمونه خون شما نیاز دارد.

سونوگرافی

اگر پزشک شک کند که طحال بزرگ شده است ممکن است سونوگرافی را تجویز کند. در این آزمایش از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از طحال استفاده می شود و می تواند به پزشک شما کمک کند تا اندازه مناسب طحال را تشخیص دهد.

آسپیراسیون و بیوپسی مغز استخوان

اگر پزشک شما مشکوک است که در مغز استخوان مشکلی وجود دارد ممکن است تجویز آزمایش مغز استخوان را انجام دهد. در این آزمایش با استفاده از یک سوزن نمونه ای از مغز استخوان از استخوان ران تهیه می شود. ممکن است همزمان با آزمایش آسپیراسیون آزمایش مغز استخوان نیز انجام شود.

پایین بودن پلاکت خون

درمان پایین بودن پلاکت خون

درمان پایین بودن پلاکت خون به علت و شدت وضعیت بیمار بستگی دارد. اگر وضعیت شما خفیف است ممکن است پزشک مایل به ادامه درمان دارویی باشد و مشکل شما را به سادگی کنترل کند. پزشک شما ممکن است توصیه کند که برای جلوگیری از وخیم شدن وضعیت خود تدابیری را اتخاذ کنید. این تدابیر می تواند شامل موارد زیر باشد:

پرهیز از ورزش های خطرناک

اجتناب از فعالیت هایی که خطر خونریزی یا کبودی زیاد را دارند.

محدود کردن مصرف الکل

متوقف کردن یا تعویض داروهایی که پلاکت ها را تحت تأثیر قرار می دهد از جمله آسپرین و ایبوپروفن

اگر تعداد پلاکت پایین تر باشد ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشید. این درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

انتقال خون یا پلاکت

تغییر داروهایی که باعث کاهش تعداد پلاکت می شوند.

استروئیدها

گلوبولین ایمنی

کورتیکواستروئیدها برای جلوگیری از آنتی بادی های پلاکت

داروهایی که سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب می کنند.

جراحی جهت برداشتن طحال

بد نیست بدانید همه افراد با تعداد پلاکت پایین نیازی به درمان ندارند. بعضی از شرایطی که باعث کم شدن تعداد پلاکت می شود در نهایت برطرف می شوند و در این موارد تعداد پلاکت به سطح سالم برمی گردند.

با این حال افرادی که مبتلا به پایین بودن پلاکت خون شدید هستند، ممکن است نیاز به درمان داشته باشند. گاهی اوقات با درمان علت اصلی می توان مشکل پایین بودن پلاکت خون را برطرف کرد. قطعا پزشک شما همکاری خواهد کرد تا یک برنامه درمانی ارائه دهد که به شما کمک کند علائم بیماری خود را مدیریت کنید.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه