چرا محلول کلیندامایسین تجویز می شود

محلول کلیندامایسین یک داروی موضعی برای درمان آکنه است و در دسته ی گروهی از داروها به نام آنتی بیوتیک های لینکومایسین قرار می گیرد و عملکرد آن به صورت کاهش یا توقف رشد باکتری های ایجادکننده آکنه و کاهش التهاب پوست است.

 

طریقه ی مصرف محلول کلیندامایسین به چه صورت است؟

کلیندامایسین موضعی به صورت فوم، ژل، محلول (مایع)، لوسیون و پد در بازار موجود است و برای درمان پوست آکنه دار استفاده می شود. توصیه می شود فوم و برخی مارک های حالت ژل این محصول روزی یکبار استفاده شود و محلول و ژل و لوسیون و پد و سایر ژل ها روزی دو بار به پوست مالیده شود. محلول کلیندامایسین را هر روز تقریباً در یک زمان مشخص استفاده کنید. دستورالعمل های نسخه خود را با دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز بخواهید هر بخشی را که نمی فهمید توضیح دهد. از محلول کلیندامایسین دقیقاً طبق دستور استفاده کنید. بیشتر یا کمتر از آن را استفاده نکنید و یا آن را بیشتر از تجویز پزشک استفاده نکنید. کلیندامایسین موضعی فقط برای استفاده روی پوست است. دارو را قورت ندهید و دارو را در داخل چشم، بینی، دهان یا واژن خود استفاده نکنید. اگر دارو را به چشم، بینی، داخل دهان یا زخم باز زدید، آن را با آب خنک فراوان بشویید.

لوسیون را قبل از هر بار استفاده خوب تکان دهید تا دارو به طور یکنواخت مخلوط شود. پدها فقط برای یک بار استفاده است. تا زمانی که آماده استفاده از آن نیستید، پد را از کیسه فویل آن جدا نکنید. پس از استفاده از هر پد، آن را دور بیندازید. فوم ممکن است آتش بگیرد. در حین استفاده از کف و برای مدت کوتاهی پس از آن از شعله های آتش دور باشید و سیگار نکشید.

در ادامه ما می خواهیم مطالبی را ارائه دهیم که در رابطه با استفاده از محلول کلیندامایسین است و نسبت به سایر شکل های دارو بیشتر استفاده می شود.

چه توصیه ویژه ای را قبل از استفاده از محلول کلیندامایسین رعایت کنم؟محلول کلیندامایسین

قبل از استفاده از محلول کلیندامایسین، در صورت حساسیت به کلیندامایسین، لینکومایسین (لینکوسین) یا هر داروی دیگر، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید که چه داروهای تجویز شده و یا  بدون نسخه ای مانند ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی را مصرف می کنید یا قصد مصرف آن را دارید. و موارد زیر را با پزشک تان در میان بگذارید.

 

 • حتماً از اریترومایسین و سایر داروهایی که برای پوست استفاده می شود، نام ببرید. ممکن است پزشک شما تشخیص دهد نیاز به تغییر دوزهای دارو وجود دارد، یا  بخواهد از نظر عوارض جانبی آن را به دقت کنترل کند.
 • اگر به بیماری التهابی روده مبتلا هستید یا سابقه آن را دارید، به پزشک خود بگویید. اسهال شدید ناشی از مصرف آنتی بیوتیک، بیماری IBD_ شرایطی که تمام یا بخشی از پوشش روده متورم، تحریک شده یا زخم شده باشد_  را به پزشک اطلاع بدهید. پزشک ممکن است به شما بگوید از محلول کلیندامایسین استفاده نکنید.
 • اگر آسم، اگزما (حساسیت پوستی که اغلب پوست دچار خارش یا تحریک می شود) یا آلرژی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر باردار هستید، قصد باردار شدن یا شیردهی را دارید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر حین استفاده از  محلول کلیندامایسین باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • اگر جراحی در پیش دارید، از جمله جراحی دندان، به پزشک یا دندانپزشک بگویید که از محلول کلیندامایسین استفاده می کنید.
 • باید بدانید که صابون های آرایشی یا دارویی و محصولات پوستیِ حاوی الکل ممکن است عوارض جانبی کلیندامایسین را بدتر کنند. با پزشک خود در مورد محصولات مراقبت از پوست که قصد دارید در طول درمان خود با محلول کلیندامایسین استفاده کنید، صحبت کنید.

چه دستورالعمل های خاصی در رژیم غذایی باید رعایت کنم؟

رژیم غذایی طبیعی خود را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک خلاف این را به شما بگوید.

 

 

در صورت فراموش کردن یک دوز  محلول کلیندامایسین، چه کاری باید انجام داد؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری استفاده کنید. با این حال، اگر تقریبا زمان نوبت دوز بعدی است، از دوز فراموش شده صرف نظر کرده و برنامه منظم دوز خود را ادامه دهید. برای جبران دوز فراموش شده از داروی اضافی استفاده نکنید.

 

محلول کلیندامایسین  می تواند چه عوارض جانبی داشته باشد؟

محلول کلیندامایسین ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. در صورت شدید بودن علائم یا  طولانی شدن و از بین نرفتن آن می توانید به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین ممکن است علائم زیر را مشاهده کنید.

 • خشک شدن و پوسته پوسته شدن
 • خارش یا سوزش پوست
 • قرمزی پوست
 • چرب شدن پوست
 • ظاهر شدن جوش یا لکه های جدید
 • سردرد

برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید

 • اسهال
 • مدفوع آبکی یا خونی
 • گرفتگی معده

در مورد نگهداری و یا بهترین روش دور انداختن محلول کلیندامایسین چه اطلاعاتی باید داشته باشیم ؟

این محلول را در ظرفی که داخل آن قرار دارد، کاملاً بسته و دور از دسترس کودکان نگه دارید. دارو را در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت اضافی نگهداری کنید از یخ زدگی محلول جلوگیری کنید. در صورتی که دیگر از محلول کلیندامایسین استفاده نمی کنید، باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و افراد دیگر نمی توانند آنها را مصرف کنند. اگر مکانی را می شناسید که داروهای غیر ضروری که دیگر استفاده نمی کنید را تحویل میگیرند، دارو را به آن­ ها تحویل دهید.

دور نگه داشتن همه داروها از دید و دسترس کودکان بسیار مهم است زیرا بسیاری از ظروف (مانند نگهدارنده های قرص هفتگی و انواع قطره های چشمی، کرم ها، سرنگ ها و اسپری های تنفسی) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند به راحتی آن ها را باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید تا از چشم کودک دور بماند.

مواردی کلی که در استفاده از همه ی داروها باید رعایت کنید:

 • اجازه ندهید فرد دیگری از داروی شما استفاده کند. هر سوالی در رابطه با نسخه خود دارید از داروساز خود بپرسید.
 • بهتر است یک لیست از تمام داروهای تجویز شده و بدون نسخه و همچنین سایر محصولات مانند ویتامین ها، مواد معدنی یا سایر مکمل های غذایی، که مصرف می کنید، داشته باشید، و در هر مرتبه مراجعه به پزشک یا بستری شدن در بیمارستان این لیست را به همراه داشته باشید.

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه