علت تغییر رنگ ناخن ها و نشانه آن

علت تغییر رنگ ناخن ها می تواند بسیار گسترده و متنوع باشد. ناخن ها اغلب به عنوان دریچه ای برای وضعیت سلامتی یا بیماری بدن شناخته می شوند. آنها به دلیل شرایط سیستمی که بر رشد طبیعی شان تأثیر می گذارد، با تغییرات متنوعی در شکل و رشد می توانند مشکلات درونی بدن را بروز دهند. به طور طبیعی رنگ ناخن ها باید صورتی روشن و سالم باشد اما ممکن است به دلایل مختلفی رنگ آنها تغییر کند. در ادامه ی این مطلب ما قصد داریم به بررسی علت تغییر رنگ ناخن ها بپردازیم. اگر شما نیز با این مشکل رو به رو هستید بد نیست پیگیر عوامل تغییر رنگ ناخن های خود باشید، زیرا در برخی موارد ممکن است نیاز باشد سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علت تغییر رنگ ناخن ها

علت تغییر رنگ ناخن ها به رنگ سبز

علت رنگ سبز ممکن است نتیجه عفونت قارچی ناخن باشد. سندرم ناخن سبز با نام کلرونشیا نیز شناخته می شود. ممکن است این رنگ از خاکستری مایل به آبی تا سبز تیره باشد. این رنگ روی ناخن های دست یا پا دیده می شود ، نه در صفحه ناخن بلکه در بستر ناخن ایجاد می شود و حتی ممکن است پس از کوتاه کردن ناخن نیز ادامه داشته باشد.  

این اختلال می تواند ترسناک باشد. در این حالت قسمت سبز ناخن می تواند یک لکه زیر ناخن باشد یا این که ناخن ها می توانند کاملا سبز و تیره شوند. این سندرم می تواند روی ناخن های دست، پا یا هر دو تاثیر بگذارد. یکی از دلایل رایج بروز این اختلال عفونت باکتریال است. باکتری سودوموناس می تواند به علت تماس زیاد با آب وارد ناخن شود. کلرونشیا معمولا یک یا دو ناخن را درگیر می کند و ممکن است گاهی با پارونیشیا همراه باشد.

پارونیشیا یا عقربک، عفونت پوست کنار ناخن بوده و شایعترین عفونت دست است. این عفونت می تواند به علت باکتری، قارچ یا ویروس ها ایجاد شود. مهمترین علامت این بیماری متورم، قرمز و دردناک شدن بافت اطراف ناخن است. ممکن است تورم و قرمزی در کنار، گوشه یا پشت ناخن ایجاد شود. در موارد شدیدتر ممکن است دور تا دور ناخن قرمز و متورم شود ویا حتی ممکن است تورم و التهاب به زیر ناخن نیز انتشار پیدا کند.

علت تغییر رنگ ناخن ها

ناخن های آبی

علت تغییر رنگ ناخن ها به رنگ آبی ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. اگر چه در این شرایط خود ناخن آبی نیست بلکه بستر ناخن آبی است. بستر ناخن فاقد رنگدانه پوست است به همین دلیل در معرض تغییر به رنگ آبی قرار می گیرد. به طور معمول این مشکل زمانی رخ می ‌دهد که بدن به اندازه کافی اکسیژن دریافت نکند و نشانه ‌ای از مشکلات ریوی و قلبی است.

همانطور که گفتیم علت تغییر رنگ ناخن ها به رنگ آبی ممکن است دلایل زیادی داشته باشد، به عنوان مثال:

مسمومیت با نقره (آرگیریا)

مصرف داروهای مقابله با مالاریا، داروهای مقابله با روان پریشی یا سایکوز و داروهای تنظیم ضربان قلب (آمیودارون)

خطرات شغلی

عفونت HIV

سطح بالای هموگلوبین که سبب سیانوز می شود.

علت تغییر رنگ ناخن

ناخن های سیاه

علت تغییر رنگ ناخن ها به رنگ سیاه ممکن است ناشی از بروز نوعی از اختلالات ناخن که نشان دهنده ملانومای بدخیم یا زخم است، باشد. ملانونیشیا اصطلاحی برای تغییر رنگ ناخن به رنگ قهوه ای مایل به سیاه است. این مشکل اغلب می تواند اثر سو مصرف برخی از داروها مانند پسورالن ها، فنی توئین، سولفونامیدها و داروهای ضد مالاریا باشد. سایر دلایل رایج ابتلا به ملانونیشیا شامل سو تغذیه، اختلالات تیروئید، سیگار کشیدن و هموکروماتوز است.

علت تغییر رنگ ناخن

علت تغییر رنگ ناخن ها به رنگ سفید

علت تغییر رنگ ناخن ها به رنگ سفید ممکن است دلایل بسیاری داشته باشد. این مشکل که به آن لکونیشیا نیز گفته می شود بسیار رایج و اغلب بی خطر است. این لکه ها اغلب روی ناخن های دست ظاهر می شوند. ناخن های پا کمتر تحت تاثیر قرار می گیرند، اما احتمال تحت تاثیر قرار گرفتن آن ها نیز وجود دارد. اکثر این لکه ها به علت ضربه دیدن صفحه ناخن رخ می دهند. اگر ناخن تان با یک جسم سخت برخورد داشته یا اگر ناخن هایتان خم شدند اما نشکستند، احتمال ظهور لکه ها و خطوط سفید وجود دارد. در این موارد، اجازه دهید که این لکه رشد کند و بالا بیاید سپس آن را کوتاه کنید.علل بروز این مشکل را می توان به موارد زیر تقسیم بندی کرد:

لوکونیشیای واقعی به دلیل بیماری ماتریکس ناخن

لوکونیشیای ظاهری ناشی از بیماری بستر ناخن

شبه لوکونیشیا ناشی از شرایطی که بر صفحه ناخن تأثیر می گذارد مانند اونیکومایکوزیس

علت تغییر رنگ ناخن ها

انواع خاص لوکونیشیای عبارتند از:

خطوط Mees: این مشکل غالبا در اثر مسمومیت با آرسنیک ایجاد می شوند. این خطوط شامل خطوط باریک و سفید رنگی است که به طور عرضی روی ناخن ها ایجاد می شوند. علاوه بر این علت تغییر رنگ ناخن ها به رنگ سفید ممکن است بیماری هایی مانند هوچکین، مایکوباکتریایی، تبخال زرد و نارسایی کلیه باشد.

خطوط Muehrcke: این خطوط متشکل از یک خط عرضی سفید و برجسته است که در حالت های هیپوآلبومینمیک ظاهر می شود، زمانی که سطح آلبومین خون به زیر 2 گرم در دسی لیتر می رسد و با نرمال شدن از بین می رود. بنابراین ممکن است در بیماری های کلیوی مانند سندرم نفروتیک یا گلومرولونفریت و همچنین در بیماری کبدی و سوتغذیه دیده شوند. شیمی درمانی نیز ممکن است یکی دیگر از دلایل بروز آن باشد.

ناخن های Lindsay: این مشکل به لوکونیشیای آشکار اشاره دارد. در این حالت ناخن به طور معمول نیمه صورتی است اما قسمت انتهایی آن قهوه ای است. این مشکل نشانه ای برای نارسایی کلیه اورمیک است. سایر علل بروز لوکونیشیا عبارتند از:

سوتغذیه

پرکاری تیروئید

دیابت در بزرگسالی

همودیالیز

بیماری عروق محیطی

علت تغییر رنگ ناخن ها

 ناخن های زرد

سندرم ناخن زرد بیشتر در بزرگسالان دیده می شود اما گهگاه در کودکان نیز بروز می کند. در این عارضه ناخن ها ضخیم هستند و رنگی مایل به زرد دارند. در این حالت ناخن به طور عرضی و طولی بیش از حد خمیده شده و کوتیکول ها از بین می روند.

بیماری کبدی که منجر به زردی می شود ممکن است منجر به تغییر رنگ زرد ناخن شود. نیکوتین نیز ناخن ها را لکه دار و زرد می کند که نشانه ای از سیگار کشیدن زیاد است. سایر علل تغییر رنگ ناخن ها به زرد عبارتند از:

برونشکتازی

روماتیسم مفصلی

سندرم نفروتیک

سینوزیت

بیماری سل

بیماری رینود

نقص ایمنی

 

محصولات مرتبط:

قرص تقویت ناخن

قرض زینک

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه