مقدار طبیعی ال دی ال واچ دی ال

هرچه زودتر شروع به انتخاب شیوه زندگی سالم کنید در دوران سالمندی وضعیت بهتری خواهید داشت. پس از همین امروز به فکر ایجاد تغییرات کوچکی باشید که سال ها بعد به تغییرات بزرگی منجر می شوند. سلامت قلب شما یکی از این موارد است که باید برای آن برنامه ریزی داشته باشید. مقدار طبیعی ال دی ال واچ دی ال یکی از فاکتورهای مهم در سلامت قلب شما است.

کلسترول ماده چربی کبد شما است و همچنین در غذاهای خاصی یافت می شود. بدن شما برای عملکرد مناسب به مقداری کلسترول نیاز دارد اما همواره باید به دنبال مقدار طبیعی ال دی ال واچ دی ال باشید. داشتن بیش از حد نوع بد کلسترول یا LDL  شما را در معرض خطر حمله قلبی یا سکته مغزی قرار می دهد.

چرا مقدار ال دی ال واچ دی ال مهم است؟

مقدار ال دی ال واچ دی ال

کلسترول بد موجود در جریان خون شما می تواند در دیواره رگ های خونی تجمع یابد و باعث انسداد آن شود که در نهایت مشکلات زیر را در پی خواهد داشت:

 • کاهش جریان خون در قلب و افزایش خطر حمله قلبی
 • کاهش جریان خون در مغز و افزایش خطر سکته مغزی

طبق منابع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) داشتن کلسترول بالا خطر ابتلا به بیماری های قلبی را به طور کلی افزایش می دهد.

سطح کلسترول کل شما، کل مقدار کلسترول موجود در خون است. برای بررسی مقدار طبیعی ال دی ال واچ دی ال این موارد به عنوان معیار در نظر گرفته می شود:

 • لیپوپروتئین های کم چگال (LDL)
 • لیپوپروتئین های با چگالی بالا (HDL)

تری گلیسیرید

تری گلیسیرید

ال دی ال کلسترول "بد" نامیده می شود زیرا رگ های خونی شما را مسدود کرده و خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. اچ دی ال کلسترول خوب شناخته می شود زیرا به شما در محافظت در برابر بیماری های قلبی کمک می کند. هرچه HDL شما بالاتر باشد برای شما بهتر است.

در بررسی وضعیت کلسترول تعداد تری گلیسیریدها نیز مهم است. گلیسیریدها نوع دیگری از چربی هستند که می توانند در بدن جمع شوند و به عنوان "عناصر سازنده" کلسترول شناخته شوند. سطح بالای تری گلیسیرید و سطح پایین HDL خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

کلسترول در بزرگسالان

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که همه بزرگسالان هر 4 تا 6 سال کلسترول خود را چک کنند. افزایش سطح کلسترول از 20 سالگی شروع می شود. با افزایش سن سطح کلسترول افزایش می یابد و به همین دلیل مهم است مقدار طبیعی ال دی ال واچ دی ال در خون شما رعایت شود. مردان به طور کلی بیشتر از زنان در معرض کلسترول بالاتر قرار دارند. با این حال خطر ابتلا زنان به کلسترول بالا بعد از ورود به یائسگی افزایش می یابد.

سطح کلسترول باید حداقل هر 5 سال یک بار در افراد بالای 20 سال اندازه گیری شود. آزمایش غربالگری که معمولا انجام می شود یک آزمایش خون به نام پروفایل لیپیدی است. متخصصان توصیه می کنند که مردان 35 سال به بالا و زنان 45 سال و بیشتر به دلیل اختلالات چربی بیشتر مورد غربالگری قرار گیرند. مشخصات مورد بررسی در لیپوپروتئین شامل موارد زیر است:

کلسترول تام

کلسترول تام

 • LDL، کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم که کلسترول "بد" نیز نامیده می شود
 • HDL، کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا که کلسترول "خوب" نامیده می شود

تری گلیسیرید چربی های منتقل شده به خون از غذایی که می خوریم است. کالری اضافی، الکل یا شکر به تری گلیسیرید تبدیل شده و در سلول های چربی در بدن ذخیره می شود.

برای آشنایی با مقدار طبیعی ال دی ال واچ دی ال نیاز به انجام آزمایش خون دارید. نتایج آزمایش خون شما به صورت عدد است. البته اولین چیزی که باید بدانید این است که این اعداد به تنهایی برای پیش بینی خطر مشکلات قلبی یا تعیین اینکه برای کاهش این خطر باید چه کاری انجام دهید کافی نیستند.

آنها فقط بخشی از معادله بزرگتر هستند که شامل سن، فشار خون، وضعیت سیگار کشیدن و استفاده از داروهای فشار خون می شود.

پزشک شما از این اطلاعات برای محاسبه خطر 10 سال آینده شما جهت پیشبینی ابتلا به مشکلات جدی قلبی استفاده خواهد کرد.

هرچه عوامل خطر بیشتری داشته باشید احتمال بروز مشکلات قلبی و سکته مغزی بیشتر است. برداشتن گام هایی برای کاهش هر یک از این خطرات از جمله کاهش کلسترول و حفظ  مقدار طبیعی ال دی ال واچ دی ال خون می تواند به شما کمک کند.

کلسترول LDL چیست؟

در بررسی مقدار طبیعی ال دی ال واچ دی ال بد نیست به پرسش کلسترول LDL چیست نیز بپردازیم. کلسترول LDL می تواند در دیواره عروق شما جمع شده و احتمال بیماری قلبی را افزایش دهد. به همین دلیل کلسترول LDL به عنوان کلسترول "بد" شناخته می شود. هرچه تعداد کلسترول LDL کمتر باشد خطر ابتلا به مشکلات قلبی کاهش می یابد.

اگر LDL شما 190 یا بیشتر باشد باید بدانید عدد مناسبی نیست. در این شرایط احتمالا پزشک شما علاوه بر انتخاب شیوه زندگی سالم به احتمال زیاد مصرف استاتین را نیز توصیه می کند. استاتین ها داروهایی هستند که می توانند به کاهش سطح کلسترول کمک کنند. حتی اگر سطح LDL پایین تر از 190 باشد ممکن است لازم باشد استاتین بخورید.

کلسترول HDL چیست؟

در بررسی مقدار طبیعی ال دی ال واچ دی ال باید با کلسترول HDL نیز آشنا شوید. وقتی صحبت از کلسترول HDL یا کلسترول "خوب" می شود، عدد بالاتر به معنای کاهش خطر است. این بدان دلیل است که کلسترول HDL با خارج کردن کلسترول بد از خون و جلوگیری از تجمع کلسترول در عروق شما را از ابتلا به بیماری های قلبی محافظت می کند. مصرف استاتین می تواند HDL شما را کمی افزایش دهد.

تری گلیسیرید چیست؟

تری گلیسیرید چیست

بخش دیگری که باید در آشنایی با مقدار طبیعی ال دی ال واچ دی ال خون آشنا شوید تری گلیسیریدها هستند. سطح تری گلیسیرید بالا با افزایش خطر بیماری عروق کرونر ارتباط دارد.

مقدار طبیعی تری گلیسیرید در بدن عبارتند از:

 • کمتر از 150 عادی
 • 150 - 199 به کمی بالا
 • 200 - 499 بالا
 • 500 بسیار بالا

هنگامی که سطح تری گلیسیرید بالایی دارید این احتمال وجود دارد که سطح HDL کلسترول شما پایین باشد و مقدار زیادی کلسترول LDL نیز داشته باشید. این ترکیب احتمال حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش می دهد. البته بد نیست بدانید بسیاری از داروها که سطح غیر طبیعی کلسترول را درمان می کنند به کاهش تعداد بالای تری گلیسیرید نیز کمک می کنند.

البته ممکن است پزشک به شما توصیه کند داروهای اضافی مانند قرص هایی برای کاهش فشار خون و خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت را نیز مصرف کنید. اگر تری گلیسیرید شما بسیار بالا باشد، به عنوان مثال بیش از 500 میلی گرم در دسی لیتر، ممکن است دارویی برای کاهش آنها نیز دریافت کنید.

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه