با قطره بینی به جنگ گرفتگی بینی بروید.

با قطره بینی به جنگ گرفتگی بینی بروید.

چه در روزهای سرد سال و چه در مواردی که فصول در حال تغییر هستند، بیشتر افراد با گرفتگی و انسداد بینی مواجه می شوند. انسداد بینی به معنای مختل شدن برنامه روزانه است زیرا شما قادر به استفاده 100% از انرژی  خود در طول روز نیستید. بنابراین، همیشه بهتر است برای چنین اوقاتی امادگی داشته باشید و خود را به داشتن قطره بینی مجهز کنید. قطره بینی به شما کمک می کند تنفس بهتری داشته باشید. در این مطلب ما می خواهیم در باره قطره بینی و روش استفاده آن صحبت کنیم.

قطره بینی چیست؟

قطره بینی یک محلول آب شور است که می تواند توسط کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار گیرد، و در مواردی که دچار خشکی بینی، احتقان همراه با سرما خوردگی یا آلرژی، خروپف و حتی خون دماغ شدن ناشی از خشک شدن بینی باشید به شما کمک خواهد کرد. همچنین اگر آپنه خواب انسدادی داشته باشید، قطره بینی می تواند یک درمان کمکی مفید باشد. معمولا قطره بینی به صورت OTC (بدون نیاز به نسخه) در دسترس است. قطره بینی خطر کمی برای بروز عوارض جانبی دارد و می تواند در هر زمان مورد نیاز استفاده شود.

بیشتر انواع قطره بینی حاوی آب استریل شده، نمک (کلرید سدیم) و گاهی مواد نگهدارنده هستند تا ماندگاری بیشتری داشته باشند. از همین خانواده اسپری بینی نیز وجود دارد که می توان از آن استفاده کرد. قطره بینی مختص نوزادان نیز وجود دارد که می تواند به بهبود تنفس نوزاد کمک کند.

موارد استفاده قطره بینی

در شرایط زیر می توان از قطره بینی جهت بهبود وضعیت تنفس استفاده کرد. این موارد عبارتند از:

  • خشک شدن بینی
  • احتقان بینی به دلیل عفونت سرماخوردگی یا سینوس
  • آلرژی
  • پیشگیری از خون دماغ
  • خرناس

اگر شرایطی دارید که برای آن اسپری بینی استروئیدی تجویز می شود، ممکن است پزشک قبل از هر بار اسپری زدن، استفاده از قطره بینی را توصیه کند.

برخی از افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب ممکن است هنگام استفاده از CPAP از اسپری یا قطره بینی برای کاهش احتقان بینی در شب نیز استفاده کنند. از آن جا که ممکن است ذراتی به نام آلرژن توسط قطره بینی شستشو داده شود، لذا امکان دارد تورم مخاط پوشاننده بینی کاهش یافته و این امر می تواند جریان تنفس از طریق بینی را بهبود بخشد و از تنفس دهانی جلوگیری کند (که ممکن است در کاهش خروپف نیز نقش داشته باشد).

مقدار مصرف قطره بینی

قطره بینی

قطره بینی را می توان به اندازه دلخواه با توجه به علایم از طریق سوراخ های بینی استفاده کرد. اثرات استفاده از قطره بینی ممکن است نسبتاً کوتاه مدت باشد و نیاز به چندین بار استفاده در روز داشته باشد. اگر بیش از حد استفاده شود، با تخلیه آب اضافی ممکن است به راحتی متوجه آبریزش بینی شوید.

ملاحظات

اسپری و قطره بینی برای کودکان و بزرگسالان بی خطر است. برای نوزادان، قطره بینی بیشتر ترجیح داده می شود.

قطره بینی با سایر داروها تداخل ندارد، اما در صورت استفاده از اسپری بینی شور همراه با قطره بینی، به یاد داشته باشید ابتدا از اسپری بینی استفاده کنید و بعد قطره بینی را استفاده کنید.

نحوه مصرف قطره بینی

برای تعیین بهترین روش استفاده از قطره بینی، دستورالعمل های محصول را مرور کنید، اما می توانید برای دریافت راهنمایی های کلی، مراحل زیر را دنبال کنید

  • پیش از استفاده از قطره سوراخ های دماغ خود را بشویید و تمیز کنید.
  • آرام بنشینید و سر خود را مقداری به عقب ببرید.
  • یکی از سوراخ بینی را که قرار نیست قطره بینی به آن بزنید با فشار انگشت خود ببندید.
  • نوک بطری قطره بینی را داخل سوراخ بینی ببرید و آرام قطره را داخل بینی بچکانید. کمی صبر کنید تا قطره بینی جذب شود.

اثرات جانبی قطره بینی

قطره بینی به طور کلی عوارض خاصی ندارد، اما  ممکن است به دلیل مواد نگهدارنده در قطره بینی مقداری گزگز بینی تجربه کنید. در صورت مشاهده هر گونه گزگز، به دنبال محصولات بدون مواد نگهدارنده بگردید یا محلول نمکی خود را بسازید.

گزینه های جایگزین یا مکمل قطره بینی

بسته به علایم شما، ممکن است گزینه های درمانی موثر دیگری نیز وجود داشته باشد. به عنوان مثال، برخی از افراد استفاده از نتی پات به همراه محلول نمکی برای تسکین آلرژی یا رفع گرفتگی بینی را توصیه می کنند.

اگر به طور مداوم با گرفتگی بینی یا سینوسیت مشکل دارید، به پزشک مراجعه کنید تا مشکل شما به درستی تشخیص داده و برطرف شود.

استفاده از سایر درمان های آلرژی یا جراحی - از جمله کاهش توربینات - بسته به ماهیت مشکل ممکن است امکان پذیر باشد. با پزشک خود درمورد آنچه ممکن است برای شما بهتر باشد صحبت کنید، اما شروع درمان با اسپری یا قطره بینی یک گزینه ایمن و موثر است.

اگر ترجیح می دهید بخور بگیرید تا از سرماخوردگی، سرفه، آنفولانزا و انواع دیگر عفونت های تنفسی تسکین پیدا کنید، خوب است که دستگاه بخور در خانه خود داشته باشید. دستگاه بخور یک وسیله مکانیکی با کاربرد آسان است که آب را به بخار تبدیل می کند و به شما امکان می دهد به راحتی بخور بگیرید. این ماده در پاکسازی بینی کمک می کند و حتی ابزاری موثر برای تسکین در برونشیت، سینوزیت، سرماخوردگی، تحریک گلو و ... است. این دستگاه با ایجاد سبکی در سیستم تنفسی شما حس بهتری به شما می دهد و حتی در مواقعی که سرما خورده اید روند تنفس را برای شما آسان تر می کند.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه