عوارض قرص متازیرو چیست

قبل از اینکه در مورد عوارض قرص متازیرو اجازه دهید بگویم  قرص متازیرو دقیقا چیست و چه کاری در بدن انجام می دهد.

قرص متازیرو به تنهایی یا همراه با سایر داروها برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. فشار خون بالا به قلب و عروق فشار می آورد و اگر این فشار به مدت طولانی ادامه یابد، قلب و عروق ممکن است دیگر به درستی کار نکنند.

این مشکل می تواند به عروق خونی مغز، قلب و کلیه ها آسیب برساند و در نتیجه منجر به سکته مغزی، نارسایی قلبی یا کلیه شود.

قرص متازیرو همچنین برای درمان درد شدید قفسه سینه (آنژین) استفاده می شود و خطر حملات قلبی مکرر را کاهش می دهد. این دارو به افرادی که قبلا دچار حمله قلبی شده اند داده می شود. علاوه بر این قرص متازیرو برای درمان بیماران مبتلا به نارسایی قلبی نیز استفاده می شود.

متازیرو یک بتا بلاکر است. این ماده با تأثیر بر پاسخ به تکانه های عصبی در قسمت های خاصی از بدن مانند قلب، کار می کند. در نتیجه ضربان قلب کندتر شده و فشار خون را کاهش می دهد.

وقتی فشار خون پایین می آید مقدار خون و اکسیژن به قلب افزایش می یابد. البته قرص متازیرو فقط با تجویز پزشک در دسترس است.

موارد مصرف قرص متازیرو

موارد مصرف قرص متازیرو

قبل از اینکه بپرسید عوارض قرص متازیرو چیست ، بد نیست بدانید برای درمان چه بیماری هایی مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا استفاده های خاص و همچنین عمومی از یک دارو وجود دارد.

می توان از دارویی برای پیشگیری از بیماری، درمان بیماری در طی یک دوره یا کنترل بیماری استفاده کرد. همچنین یک داروی خاص می تواند برای درمان علامت خاص بیماری مورد استفاده قرار گیرد. مصرف دارو بستگی به شکلی دارد که بیمار از آن استفاده می کند.

بعضی از داروها را می توان برای کنترل یک علامت نگران کننده یا یک بیماری تهدید کننده در طول زندگی استفاده کرد. در حالی که برخی از داروها را می توان پس از چند روز متوقف کرد برخی از داروها باید برای مدت طولانی ادامه یابد تا از مزایای آن بهره مند شوید. در همین راستا قرص متازیرو برای درمان یا کنترل بیماری های مختلف به صورت مقطعی و طولانی مدت تجویز می شوند.

فشار خون

فشار خون

متازیرو برای درمان فشار خون بالا و برای کاهش فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد. کاهش فشار خون، خطر وقایع قلبی عروقی کشنده و غیر کشنده، در درجه اول سکته های مغزی و قلبی را کاهش می دهد. این مزایا در آزمایشات کنترل داروهای ضد فشار خون از جمله قرص متازیرو دیده شده است.

کنترل فشار خون بالا بخشی از مدیریت جامع بیماری های قلبی عروقی است. داروهای ضد فشار خون متعددی، از کلاس های مختلف دارویی و با مکانیسم های مختلف عمل در آزمایشات کنترل شده و تصادفی برای کاهش عوارض و مرگ و میر قلبی عروقی تست شده اند و می توان نتیجه گرفت که تاثیر این داروها تنها در کاهش فشار خون است و خاصیت دارویی دیگری ندارند.

بزرگترین و سازگارترین نتیجه داروهای ضد فشار خون برای قلب و عروق، کاهش خطر سکته مغزی بوده است و مصرف منظم آن موجب کاهش سکته قلبی و مرگ و میر ناشی از بیماری های عروقی نیز شده است. قرص متازیرو ممکن است با سایر عوامل ضد فشار خون تجویز شود.

آنژین پکتوریس

قرص متازیرو در درمان طولانی مدت آنژین پکتوریس، برای کاهش حملات آنژین و بهبود توان ورزشی بیمار تجویز شده است.

نارسایی قلبی

قرص متازیرو برای درمان نارسایی قلبی پایدار و علامت دار با منشا ایسکمیک، فشار خون بالا یا کاردیومیوپاتیک مفید واقع شده است.

 این مطالعه در بیمارانی که قبلا داروهای مهارکننده ACE، دیورتیک ها و در اکثر موارد دیجیتال دریافت کرده بودند مورد بررسی قرار گرفته است. در این بین قرص متازیرو میزان مرگ و میر به علاوه بستری شدن در بیمارستان را به شدت کاهش داده است.

عوارض قرص متازیرو 

عوارض قرص متازیرو

در این بخش قصد داریم به سوال اصلی خود مبنی بر اینکه عوارض قرص متازیرو چیست ، بازگردیم. عوارض جانبی هر دارویی را می توان به عنوان اثر خواسته یا ناخواسته ایجاد شده توسط دارو تعریف کرد.

 عوارض جانبی می تواند عمده یا در تعداد کمی از داروها جزئی باشد که قابل چشم پوشی است. عوارض جانبی نه تنها از یک دارو به دارو دیگر متفاوت است بلکه به دوز دارو، حساسیت فردی بیمار یا شرکتی که آن را تولید می کند نیز بستگی دارد.

اگر عوارض جانبی بیش از تأثیر واقعی دارو باشد متقاعد کردن بیمار برای مصرف دارو دشوار خواهد بود. تعداد کمی از بیماران عوارض جانبی خاصی نسبت به داروهای خاص دارند. در این صورت بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا داروی شما را با داروی دیگر جایگزین کند.

 در صورت داشتن علائم زیر پس از مصرف قرص متازیرو بهتر است بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 • ضربان قلب بسیار کند
 • احساس سبکی و غش
 • تنگی نفس
 • تورم
 • افزایش سریع وزن
 • احساس سرما در دست و پا
 • سرگیجه
 • احساس خستگی
 • گیجی
 • مشکلات حافظه
 • مشکلات خواب
 • اسهال
 • خارش پوست یا بثورات خفیف

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز برای بیمار رخ دهد. در واقع در پاسخ به پرسش عوارض قرص متازیرو چیست ، به نظر واجب است به عوارضی که گاهی موجب بدتر شدن بیماری می شود نیز اشاره کنیم:

 • بدتر شدن آنژین یا سکته قلبی
 • بدتر شدن نارسایی قلبی
 • بدتر شدن بلوک AV

در پایان برای اینکه به شکل دقیق تری به پرسش عوارض قرص متازیرو چیست بپردازیم، سعی کردیم این عوارض را در دسته بندی­ها مشخص بیان کنیم:

قلب و عروق

قلب و عروق

 • نارسایی شریانی (معمولاً از نوع رینود)، تپش قلب، ورم محیطی، سنکوپ، درد قفسه سینه و افت فشار خون

تنفسی

 • خس خس (اسپاسم برونش) و تنگی نفس

سیستم عصبی مرکزی

 • گیجی، از دست دادن حافظه کوتاه مدت، سردرد، خواب آلودگی، کابوس، بی خوابی، اضطراب، توهم

دستگاه گوارش

حالت تهوع، خشکی دهان، یبوست، نفخ معده، دل درد، استفراغ

پوست

حساسیت های پوستی، بثوراث و خارش، راش، جوش های برجسته، تورم صورت یا تاول زدن پوست

متفرقه

درد اسکلتی و عضلانی، تاری دید، کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی در مردان، وزوز گوش، تب، آلوپسی برگشت پذیر، خشکی چشم، بدتر شدن پسوریازیس، تعریق، حساسیت به نور، اختلال چشایی

 

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه