محلول اریترومایسین : نحوه استفاده، میزان مصرف، فواید و عوارض

محلول اریترومایسین یک آنتی بیوتیک است و عفونت را درمان می کند. دارو ها باید  طبق دستورالعمل مصرف شوند. حتی اگر احساس بهبودی دارید ، مصرف دارو را قطع نکنید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید که قطع کنید.

اریترومایسین یک داروی تجویزی است که برای درمان عفونت های ناشی از باکتری استفاده می شود. اریترومایسین به گروهی از داروها به نام آنتی بیوتیک های ماکرولید تعلق دارد که با از بین بردن یا متوقف کردن رشد باکتری های عامل عفونت کار می کنند.

این دارو به صورت کپسول، قرص، قرص جویدنی و قطره های مخصوص کودکان برای استفاده خوراکی ارائه می شود. این دارو معمولاً 3 تا 4 بار در روز مصرف می شود.

این دارو همچنین به صورت محلول اریترومایسین، ژل اریترومایسین و پماد موضعی نیز وجود دارد. این دارو به صورت تزریقی نیز در دسترس است که توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی مستقیماً به داخل ورید (IV) تزریق می شود.

عوارض جانبی رایج اریترومایسین شامل ناراحتی معده، اسهال، استفراغ، گرفتگی معده، بثورات پوستی خفیف و درد معده است. اریترومایسین چشم نیز می تواند باعث تاری دید شود. هنگام استفاده از این دارو، رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین را انجام ندهید.

 

موارد استفاده از اریترومایسینمحلول اریترومایسین

خوراکی:

اریترومایسین خوراکی یک داروی تجویز شده است که برای درمان عفونت های ناشی از باکتری مانند عفونت های دستگاه تنفسی، عفونت های روده ای، عفونت گوش، عفونت های دستگاه ادراری، عفونت های پوستی و بیماری های وریدی استفاده می شود.

موضعی:

اریترومایسین موضعی یک داروی تجویزی است که برای درمان آکنه ولگاریس استفاده می شود. از پماد چشم برای درمان عفونت چشم استفاده می شود.

تزریقی:

اریترومایسین تزریقی یک داروی تجویز شده است که برای درمان عفونت های ناشی از باکتری مانند عفونت های دستگاه تنفسی، عفونت های روده ای، عفونت های دستگاه ادراری، عفونت های پوستی و بیماری های وریدی استفاده می شود.

 

این دارو ممکن است برای موارد دیگر تجویز شود بهتر است با دکتر و یا داروساز خود برای اطلاعات بیشتر صحبت کنید.

محلول اریترومایسین (موضعی)

برای استفاده از محلول اریترومایسین موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

آلرژی

اگر تاکنون واکنش غیرمعمول یا آلرژیک نسبت به این دارو یا داروهای دیگر داشته اید، به پزشک خود بگویید. همچنین اگر انواع دیگری از آلرژی مانند غذاها، رنگها، مواد نگهدارنده یا حیوانات را دارید، به متخصص بهداشت خود اطلاع دهید. برای محصولات بدون نسخه، برچسب آن را با دقت بخوانید.

کودکان

محلول اریترومایسین در کودکان 12 سال به بالا آزمایش شده است و در دوزهای موثر، اثرات جانبی یا مشکلات متفاوتی نسبت به بزرگسالان نشان داده نشده است.

سالمندی

بسیاری از داروها به طور خاص در افراد مسن مطالعه نشده است. بنابراین ممکن است مشخص نباشد که آیا آنها دقیقاً به همان روشی که در بزرگسالان کار می کنند، عمل می کنند. اگرچه اطلاعات خاصی در مورد استفاده از اریترومایسین موضعی در افراد مسن با استفاده در سایر گروه های سنی وجود ندارد، اما انتظار نمی رود که این دارو عوارض جانبی یا مشکلات متفاوتی در افراد مسن نسبت به بزرگسالان جوان ایجاد کند.

شیر دهی

مطالعات انجام شده بر روی زنان نشان می دهد که این دارو هنگام استفاده در دوران شیردهی، برای نوزاد کمترین خطر را دارد.

نحوه استفاده از محلول اریترومایسینمحلول اریترومایسین

قبل از استفاده از محلول اریترومایسین، ناحیه آسیب دیده را کاملاً با آب گرم و صابون بشویید و خشک کنید. پس از شستشو یا اصلاح، بهتر است 30 دقیقه صبر کنید سپس از محلول اریترومایسین استفاده کنید. الکل موجود در محلول اریترومایسین ممکن است پوست تازه شسته شده یا تراشیده شده را تحریک کند.

توجه داشته باشید که نباید ازین محلول بیشتر از دوز تجویزی پزشک استفاده کنید چرا که ممکن است باعث خشکی و تحریک پوست شما شود.

از آنجا که محلول اریترومایسین حاوی الکل است، ممکن است گزش یا سوختگی داشته باشند. بنابراین ، این داروها را در چشم، بینی، دهان یا سایر غشاهای مخاطی مصرف نکنید.

میزان استفاده از محلول اریترومایسین

دوز این دارو برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید. اطلاعات زیر فقط دوزهای متوسط این دارو را شامل می شود. اگر دوز مصرفی شما متفاوت است آن را تغییر ندهید، مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد.

برای آکنه:

ژل:

بزرگسالان - دو بار در روز، صبح و عصر به ناحیه آسیب دیده پوست بمالید.

کودکان - دوز آن باید توسط پزشک تعیین شود.

پماد:

بزرگسالان، نوجوانان و کودکان - دو بار در روز صبح و عصر به ناحیه آسیب دیده پوست بمالید.

محلول موضعی:

بزرگسالان، نوجوانان و کودکان 12 ساله و بیشتر - دو بار در روز، صبح و عصر به ناحیه آسیب دیده پوست بمالید.

دارو را در دمای اتاق و دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم و در یک ظرف دربسته نگهداری کنید. از یخ زدگی خودداری کنید.

دور از دسترس اطفال نگه دارید.

عوارض جانبی محلول اریترومایسین

عوارض جانبی رایج محلول اریترومایسین موضعی شامل تحریک در محل استفاده از جمله خشکی، قرمزی، خارش و سوزش می باشد.

تداخلات دارویی محلول اریترومایسین

اگرچه بعضی از داروها به هیچ وجه نباید با هم استفاده شوند، اما در موارد دیگر حتی در صورت ایجاد تعامل ممکن است از دو داروی مختلف استفاده شود. در این موارد پزشک شما ممکن است بخواهد دوز دارو را تغییر دهد، یا اقدامات احتیاطی دیگر لازم است. استفاده از محلول اریترومایسین با داروهای زیر معمولاً توصیه نمی شود:

 

موارد احتیاط

اگر آکنه و جوش صورت شما در عرض 3 تا 4 هفته بهبود پیدا نکرد یا اگر بدتر شد، با متخصص خود مشورت کنید. با این حال ممکن است درمان آکنه و جوش صورت بین 8 تا 12 هفته طول بکشد تا شاهد بهبود کامل آن باشید.

اگر پزشک دستور داده است داروی دیگری به همراه این دارو بر روی پوست استفاده شود بهتر است حداقل 1 ساعت صبر کنید تا داروی دوم را استفاده کنید تا پوست شما بیش از حد تحریک نشود. همچنین اگر داروها خیلی نزدیک به هم استفاده شوند، ممکن است به درستی اثر نکنند.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه