نکاتی درباره قرص پروترال

قرص پروترال یا پروترال تامسولوسین یک مسدود کننده آلفا است که باعث شل شدن عضلات در پروستات و گردن مثانه می شود و به سهولت در ادرار کمک می کند. پروترال برای بهبود ادرار در مردان مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا همان بزرگ شدن پروستات استفاده می شود و برای استفاده در زنان یا کودکان مورد تایید FDA نیست.

قرص پروترال چه کاری در بدن انجام می دهد؟

قرص پروترال برای بهبود جریان ادرار در مردان مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) (بزرگ غده پروستات) استفاده می شود.

علائم BPH در نتیجه افزایش اندازه پروستات و همچنین افزایش تن عضله ( نتیجه انقباض عضله به واسطه گیرنده های آلفا) در پروستات و گردن مثانه ایجاد می شود. هر دوی این عوامل باعث انقباض دهانه مثانه می شود که جریان ادرار را مختل می کنند. پروترال گیرنده های آلفا 1 واقع در پروستات و بالای مجرای ادرار و گردن مثانه را مسدود می کند که باعث کاهش تن عضله می شود. در نتیجه سرعت جریان ادرار بهبود یافته و علائم BPH کاهش می یابد.

علاوه بر این ممکن است قرص پروترال در درمان هیپرتروفی خوش خیم پروستات برای بهبود سرعت جریان ادرار و سایر علائم مانند تزلزل، تخلیه ناقص مثانه، متناوب بودن و جریان ادرار ضعیف استفاده شود.

قرص پروترال

تداخل دارویی قرص پروترال

اگر به پروترال حساسیت دارید نباید از این دارو استفاده کنید. همچنین پروترال را با سایر داروهای مشابه مانند آلفوزوزین (Uroxatral)، دوکسازوسین (Cardura)، پرازوسین (Minipress)، سیلودوزین (Rapaflo) یا ترازوسین (Hytrin) مصرف نکنید. تداخل دارویی قرص پروترال با موارد زیر نیز مشاهده شده است:

آنتی بیوتیک هایی مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین یا داکسی سایکلین

داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین، پاروکستین، مهارکننده های مونوآمین اکسیداز و داروهای ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین، ایمی پرامین و نورتریپتیلین

ضد قارچ ها مانند ایتراکونازول و کتوکونازول

آنتی هیستامین ها مانند دیفن هیدرامین

مسدود کننده های بتا مانند آتنولول یا متوپرولول

سیکلوسپورین

القا کننده ها یا مهارکننده های CYP3A4 یا CYP2D

داروهای HIV مانند ریتوناویر

سایر مسدود کننده های آلفا مانند پرازوسین یا ترازوسین

برخی از داروها برای درمان بیماری های روانی استفاده می شود مانند کلوزاپین یا تیوریدازین

برخی از داروهای قلبی مانند آمیودارون، کلونیدین، ​​دیگوکسین

توجه داشته باشید که این لیست همه گیر نیست و فقط داروهای رایج را شامل می شود که ممکن است با تامسولوزین تداخل داشته باشند.

عوارض جانبی قرص پروترال تامسولوسین

در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک مانند کهیر، بثورات پوستی، خارش، مشکلات تنفسی تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو باید به درمانگاه مراجعه کنید. استفاده از این دارو را متوقف کنید و در صورت داشتن موارد زیر بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

احساس ضعف و غش

نعوظ آلت تناسلی مردانه که دردناک است یا 4 ساعت یا بیشتر طول می کشد

واکنش شدید پوستی

تب

گلودرد

تورم در صورت یا زبان

سوزش در چشم

بثورات پوستی و تاول

_عوارض جانبی شایع قرص پروترال ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کاهش فشار خون

سرگیجه، خواب آلودگی، ضعف

حالت تهوع، اسهال

سردرد، درد قفسه سینه

انزال غیرطبیعی، کاهش مقدار مایع منی

کمر درد

تاری دید

تب، لرز، بدن درد، علائم آنفولانزا

آبریزش یا گرفتگی بینی، درد سینوس، گلو درد، سرفه

مشکلات خواب و بی خوابی

کاهش علاقه به رابطه جنسی

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. هرگونه عارضه جانبی غیرمعمول یا آزار دهنده را به پزشک خود بگویید.

موارد احتیاط در زمان مصرف پروترال تامسولوسین

پروترال ممکن است باعث سرگیجه یا غش شود به ویژه هنگامی که برای اولین بار آن را شروع می کنید.

اگر رانندگی می کنید یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد با احتیاط انجام دهید.

هنگام ورزش و در هوای گرم از ایستادن طولانی مدت یا عرق کردن بیش از حد خودداری کنید.

از برخاستن خیلی سریع از حالت نشسته یا خوابیده خودداری کنید در غیر این صورت ممکن است احساس سرگیجه کنید.

 نوشیدن الکل می تواند عوارض جانبی خاصی از پروترال را افزایش دهد.

اگر به هر دلیلی مصرف این دارو را قطع کردید قبل از شروع مصرف مجدد با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است به تنظیم دوز نیاز داشته باشید.

پروترال می تواند مردمک چشم شما را در حین جراحی آب مروارید تحت تأثیر قرار دهد. قبل از هر کاری به جراح چشم خود بگویید که از این دارو استفاده می کنید. استفاده از پروترال را قبل از جراحی متوقف نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

برای مصرف قرص پروترال تمام دستورالعمل های روی برچسب و بسته دارویی خود را دنبال کنید. در مورد تمام شرایط پزشکی، آلرژی ها و همه داروهایی که استفاده می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. برای اطمینان از بی خطر بودن پروترال در صورت داشتن این موارد به پزشک خود بگویید:

بیماری کبد یا کلیه

سابقه سرطان پروستات

فشار خون پایین

آلرژی به داروهای سولفا

اگرچه این دارو برای زنان استفاده نمی شود اما انتظار نمی رود پروترال به نوزاد متولد شده آسیب برساند. اگر خانمی هستید که از این دارو استفاده می کنید در صورت بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید. قرص پروترال برای استفاده افراد زیر 18 سال تأیید نشده است.

قرص پروترال

چگونه باید پروترال تامسولوسین مصرف کرد؟

پروترال را دقیقا همانطور که برای شما تجویز شده مصرف کنید. تمام دستورالعمل های روی برچسب و نسخه خود را به دقت مطالعه کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز شما را تغییر دهد تا مطمئن شود که بهترین نتیجه را می گیرید. قرص پروترال را در مقادیر بیشتر یا کمتر و یا بیش از مدت توصیه شده، مصرف نکنید. این دارو معمولا یک بار در روز تقریبا 30 دقیقه بعد از غذا مصرف می شود. بهتر است سعی کنید این دارو را هر روز در یک ساعت مشخص مصرف کنید. اگر قرص پروترال شما به صورت کپسول است آن را خرد، جویده و باز نکنید و کپسول را به صورت کامل ببلعید.

قرص پروترال و فشار خون

در برخی از موارد مصرف قرص پروترال می تواند فشار خون شما را خیلی پایین بیاورد. در صورت داشتن مشکلاتی مانند استفراغ، اسهال، تعریق شدید، بیماری قلبی، دیالیز، رژیم کم نمک یا مصرف داروهای ادرار آور بهتر است حتما پزشک خود را مطلع کنید.

فشار خون شما باید مرتبا بررسی شود. همچنین باید قبل و حین درمان با قرص پروترال از نظر سرطان پروستات بررسی شوید.

اطلاعات دوز مصرف پروترال تامسولوسین

دوز معمول بزرگسالان در مصرف قرص پروترال برای درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات بدین شرح است:

دوز اولیه: 4/0 میلی گرم خوراکی یک بار در روز

حداکثر دوز: 0.8 میلی گرم خوراکی یک بار در روز

اگر مصرف با دوز 0.4 میلی گرم یا 0.8 میلی گرم قطع شود یا برای چند روز فراموش شود، درمان باید دوباره با دوز 0.4 میلی گرم یک بار در روز آغاز شود. قرص پروترال را باید در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید.

اگر دوز مصرفی را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. اگر تقریبا زمان دوز برنامه ریزی شده بعدی شما نزدیک است می توانید از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. برای جبران دوز فراموش شده داروی اضافی مصرف نکنید. اگر چند روز متوالی مصرف قرص پروترال را فراموش کرده اید قبل از شروع مجدد دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه