دارونما چیست و اثر درمانی آن

ذهن می تواند تأثیر زیادی بر بدن بگذارد و حتی در برخی موارد می تواند به بهبودی بدن کمک کند. ذهن حتی گاهی اوقات می تواند شما را فریب دهد و به شما نشان دهد که یک درمان جعلی نتایج درمانی واقعی دارد. در واقع اگر با سوال دارونما چیست رو به رو هستید باید گفت این پدیده ای است که به عنوان اثر دارونما شناخته می شود. در بعضی موارد دارونما می تواند به اندازه ای قدرتمند باشد که بتواند اثرات درمان های پزشکی واقعی را تقلید کند.

اما اثر دارونما چیزی فراتر از مثبت اندیشی است. از دارونما اغلب در تحقیقات پزشکی استفاده می شود تا به پزشکان و دانشمندان کمک کند تا اثرات فیزیولوژیکی و روانشناختی داروهای جدید را کشف و درک کنند. در ادامه این مطلب ما قصد داریم به این نکته بپردازیم که دارونما چیست و مصرف آن چه فواید و مزایایی دارد.

 

اثر دارونما چیست؟

ارونما چیست

اجازه دهید قبل از اینکه به پرسش دارونما چیست بپردازیم، پرسش اثر دارونما چیست را مطرح کنیم. همانطور که گفتیم ذهن انسان قادر است او را فریب دهد و وادار به پذیرش درمان های تقلبی که اثر درمانی واقعی را ندارند، نماید. به این پدیده اثر دارونما گفته می شود. در چنین شرایطی دارونما هیچ اثر پزشکی مشخصی ندارد و تنها یک قرص قندی یا محلول آب و نمک است.

در بیشتر موارد برای شناسایی اثر دارونما فرد نمی داند درمانی که دریافت می کند در واقع یک دارونما است. در عوض تصور می کند که دریافت کننده یک داروی واقعی است. دارونما به گونه ای طراحی شده است که دقیقا مانند درمان واقعی به نظر می رسد اما این ماده هیچ تاثیری در وضعیتی که بیمار قصد درمان آن را دارد، ندارد.

 

دارونما در مقابل اثر دارونما

پرسش اصلی ما این بود که دارونما چیست ، اما به نظر ضروری است که بیشتر در مورد اثر دارونما صحبت کنیم. توجه به این نکته مهم است که "دارونما" و "اثر دارونما" مفاهیم مختلفی هستند. اصطلاح دارونما به خود ماده غیرفعال گفته می شود مانند قرص یا داروی تزریقی در حالی که اصطلاح اثر دارونما به هرگونه اثرات مصرف دارویی گفته می شود که در واقع دارو نیست و هیچ اثر درمانی روی بیمار ندارد.

 

چرا مردم در نتیجه مصرف دارونما تغییرات واقعی را تجربه می کنند؟

یکی از بخش های مهم پاسخ گویی به پرسش دارونما چیست ، بررسی دلایل اثر گذاری آن روی بیمار است. محققان می دانند اثر دارونما یک اثر واقعی است اما هنوز به طور کامل نحوه و دلیل وقوع این اثر را درک نمی کنند. تحقیقات درمورد اینکه چرا برخی از افراد در صورت دریافت دارونما نیز تغییراتی را تجربه می کنند، ادامه دارد. تعدادی از عوامل مختلف ممکن است در بروز این پدیده نقش داشته باشند.

 

پاسخ هورمونی

ارونما چیست

یک توضیح ممکن این است این باشد که مصرف دارونما باعث ترشح اندورفین می شود. اندورفین ساختاری شبیه به مورفین و سایر مسکن های افیونی دارد و به عنوان مسکن طبیعی مغز عمل می کند. محققان توانسته اند اثر دارونما را در عمل با استفاده از اسکن مغزی بررسی کنند و نشان دهند که مناطقی که حاوی گیرنده های افیونی زیادی هستند هم در گروهی که دارونما مصرف کرده اند و هم در گروهی که داروی درمانی مصرف کرده اند، فعال شده است.

 

شرطی سازی

سایر توضیحات احتمالی شامل شرطی سازی یا ایجاد ارتباط بین دو محرک و در نتیجه دریافت پاسخ آموخته شده بدن است. در بعضی موارد یک دارونما می تواند با یک درمان واقعی جفت شود تا زمانی که اثر مورد نظر را ایجاد کند. به عنوان مثال اگر به طور مرتب یک قرص آرتروز را برای تسکین درد استفاده می کنید، بدن شما تسکین درد را با مصرف آن قرص مرتبط می کند. اگر دارونمایی که به شما داده می شود شبیه آن قرص آرتروز باشد همچنان ممکن است بدن شما تصور کند این همان داروی تسکین دهنده درد است زیرا برای آن شرطی شده است.

 

انتظار

مشخص شده است که انتظارات یا آنچه که ما اعتقاد داریم در تأثیر دارونما نقش بسزایی دارد. افرادی که انگیزه بالایی دارند و انتظار دارند درمان به نتیجه برسد، احتمالا اثرات مثبت دارونما را بیشتر تجربه می کنند.

اشتیاق یک پزشک تجویز کننده برای دارونما نیز می تواند بر نحوه واکنش بیمار تأثیر بگذارد. اگر یک پزشک بسیار مطمئن باشد که این دارو یا دارونما اثرات مطلوبی روی بیماری دارد، ممکن است بیمار نیز اثرات مثبت مصرف دارو را ببیند. نشانه های کلامی، رفتاری و اجتماعی می توانند به انتظارات فرد در مورد تأثیر دارونما کمک کنند. این نشانه ها عبارتند از:

  • رفتاری: عمل خوردن قرص یا تزریق برای بهبود وضعیت بیمار
  • اجتماعی: اطمینان بخشیدن به بیمار با زبان بدن، تماس چشمی و گفتار از طرف پزشک یا پرستار
  • کلامی: صحبت درباره اثرات مثبت این دارو روی سایر بیماران

دارونما در مقابل اثر دارونما 

ژنتیک

ژن ها نیز ممکن است بر نحوه واکنش افراد به درمان دارونما تأثیر بگذارند. برخی از افراد از نظر ژنتیکی مستعد واکنش بیشتری به دارونما هستند. یک مطالعه نشان داده است که افرادی با یک نوع ژن که سطوح بالاتر دوپامین شیمیایی را در مغز تولید می کنند بیشتر از کسانی که میزان کمتری ترشح دوپامین دارند، اثرات مثبت دارونما را تجربه می کنند.

 

عوارض منفی دارونما چیست

اثر نوسبو (Nocebo) نامی است که برای اثرات منفی دارونما در نظر گرفته شده است. در این حالت افراد می توانند علائم یا عوارض جانبی بیشتری را به عنوان پاسخ به دارونما تجربه کنند. به عنوان مثال ممکن است بیمار در پاسخ به دارونما سردرد، حالت تهوع یا سرگیجه را گزارش کند.

 

دارونما چه کارکردی دارد؟

از اثر دارونما در تحقیقات پزشکی و تحقیقات روانشناسی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تأثیرات فیزیولوژیکی و روانشناختی داروهای جدید به روش های مختلفی استفاده می شود.

 

تحقیقات پزشکی

در تحقیقات پزشکی ممکن است به برخی از افراد در یک مطالعه دارونما داده شود در حالی که به گروه دیگر یک داروی درمانی واقعی داده می شود. هدف از انجام این کار تعیین اثر بخشی داروی جدید است. اگر شرکت کنندگانی که داروی واقعی مصرف می کنند نسبت به افرادی که دارونما مصرف می کنند پیشرفت قابل توجهی داشته باشند این مطالعه می تواند به اثبات ادعای اثربخشی داروی جدید کمک کند.

هنگام آزمایش داروها یا روش های درمانی جدید محققان مایلند بدانند که آیا این روش درمانی جدید موثر است یا نه؟ آنها از طریق این تحقیقات عوارض جانبی را که ممکن است درمان جدید ایجاد کند شناسایی می کنند. در واقع با مقایسه اثرات یک درمان واقعی با دارونما محققان امیدوارند که بتوانند تشخیص دهند که اثرات دارو به دلیل خود درمان است یا به دلیل برخی متغیرهای دیگر.

 

عوارض منفی دارونما چیست 

مطالعات روانشناسی

در یک آزمایش روانشناسی نیز مانند تحقیقات پزشکی دو گروه مورد بررسی قرار می گیرند و با بررسی و مقایسه نتایج به دست آمده از این دو گروه معمولا نتیجه گیری های مختلفی صورت می گیرد.

به عنوان مثال حتی اگر دارونما هیچ درمان واقعی نداشته باشد محققان دریافته اند که آنها می توانند تأثیرات مختلف جسمی و روانی داشته باشند. شرکت کنندگان در گروهی که دارونما مصرف کرده اند تغییرات در ضربان قلب، فشار خون، سطح اضطراب، درک درد، خستگی و حتی فعالیت مغزی را نشان داده اند. این تأثیرات به نقش مغز در سلامتی اشاره دارد.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه