روماتیسم چگونه تشخیص داده می شود

تشخیص آرتریت روماتوئید یا همان روماتیسم در مراحل اولیه ممکن است دشوار باشد زیرا علائم و نشانه های اولیه از بسیاری از بیماری های دیگر را دارد و هیچ آزمایش خون یا یافته فیزیکی برای تأیید و تشخیص آن وجود ندارد. به همین دلیل پاسخ پرسش روماتیسم چگونه تشخیص داده می شود، بسیار مفصل و البته مهم است.

روماتیسم چگونه تشخیص داده می شود

در طول معاینه فیزیکی اولیه معمولا پزشک مفاصل شما را از نظر تورم، قرمزی و دما بررسی می کند. همچنین ممکن است رفلکس ها و قدرت عضلانی شما نیز بررسی شود. اما معمولا روش های دیگری نیز وجود دارد و ما قصد داریم به تفصیل در ادامه این مطلب به پاسخ روماتیسم چگونه تشخیص داده می شود ، بپردازیم.

 

آزمایش خون

روماتیسم چگونه تشخیص داده می شود

اولین موردی که قصد داریم در پاسخ به سوال روماتیسم چگونه تشخیص داده می شود ، بررسی کنیم آزمایش خون است. در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید اغلب میزان رسوب گلبول های قرمز (ESR) یا پروتئین واکنش پذیر (CRP) که ممکن است نشان دهنده وجود یک روند التهابی در بدن باشد، افزایش می یابد. سایر آزمایشات معمول خون برای تشخیص روماتیسم به دنبال آنتی بادی های عامل روماتوئید و پپتید سیترولینه ضد چرخه (ضد CCP) است.

 

آزمایشات تصویربرداری

مورد بعدی که در پاسخ به سوال روماتیسم چگونه تشخیص داده می شود باید بررسی شود آزمایشات تصویربرداری است. پزشک شما ممکن است اشعه ایکس را برای کمک به پیگیری پیشرفت روماتیسم در مفاصل با گذشت زمان توصیه کند. آزمایش MRI و سونوگرافی می تواند به پزشک در مورد شدت بیماری در بدن شما کمک کند.

روماتیسم چگونه تشخیص داده می شود

روش های درمان روماتیسم

پس از بررسی این که روماتیسم چگونه تشخیص داده می شود بد نیست در مورد روش های درمان آن نیز صحبت کنیم. در واقع هیچ درمان قطعی و دائمی برای روماتیسم وجود ندارد اما مطالعات بالینی نشان می دهد که بهبود علائم هنگامی که درمان با داروهای ضد روماتیسم آغاز می شود محتمل تر است.

 

داروهای درمان روماتیسم

انواع داروهای توصیه شده توسط پزشک به شدت علائم و مدت زمانی که به روماتیسم مبتلا هستید بستگی دارد.

داروهای درمان روماتیسم

داروهای ضد التهاب

داروهای ضد التهاب و غیر استروئیدی (NSAID) می توانند درد را تسکین داده و التهاب را کاهش دهند. NSAID های بدون نیاز به نسخه شامل ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB) و ناپروکسن سدیم (Aleve) هستند. NSAID های قویتر را با نسخه پزشک می توانید تهیه کنید. عوارض جانبی مصرف آن ممکن است شامل تحریک معده، مشکلات قلبی و آسیب کلیوی باشد.

 

استروئیدها

داروهای کورتیکواستروئید مانند پردنیزون، التهاب و درد را کاهش داده و روند آسیب مفصلی را کند می کنند. عوارض جانبی آن نیز ممکن است شامل نازک شدن استخوان ها، افزایش وزن و دیابت باشد. پزشکان اغلب کورتیکواستروئید را برای تسکین سریع علائم و با هدف کاهش تدریجی دارو تجویز می کنند.

 

DMARD ها

این داروها می توانند پیشرفت آرتریت روماتوئید را کند کرده و مفاصل و سایر بافت ها را از آسیب دائمی نجات دهند. DMARD های متداول شامل متوترکسات (Trexall، Otrexup)، لفلونوماید (Arava) ، هیدروکسی کلروکین (Plaquenil) و سولفاسالازین (Azulfidine) است. عوارض جانبی این داروها متفاوت است اما ممکن است شامل آسیب کبدی و عفونت های شدید ریوی باشد.

 

DMARD های مصنوعی

در صورت موثر نبودن DMARD ها و سایر داروهای بیولوژیکی ممکن است باریسیتینیب (Olumiant)، توفاسیتینیب (Xeljanz) و اوپاداسیتینیب (Rinvoq) تجویز شود. البته دوزهای بالاتر توفاسیتینیب می تواند خطر لخته شدن خون در ریه ها، مشکلات جدی قلبی و احتمال سرطان را افزایش دهد.

 

درمان فیزیکی رماتیسم

روماتیسم چگونه تشخیص داده می شود

پس از بررسی این پرسش که روماتیسم چگونه تشخیص داده می شود ، شروع به بررسی روش های درمان روماتیسم کردیم. برای درمان فیزیکی رماتیسم پزشک ممکن است شما را به یک متخصص فیزیوتراپ یا کار درمانی ارجاع دهد که می تواند تمریناتی را برای کمک به شما در حفظ انعطاف پذیری مفاصل توصیه کند. همچنین ممکن است پزشک روش های جدیدی را برای انجام کارهای روزمره که برای مفاصل شما مفید است پیشنهاد کند. علاوه بر این در بعضی موارد دستگاه های کمکی می توانند به شما در رهایی از درد مفاصل کمک کنند.

 

عمل جراحی برای درمان روماتیسم

اگر داروها نتوانند از آسیب مفصلی جلوگیری کنند یا آن را کند کنند شما و پزشک می توانید جراحی را برای ترمیم مفاصل آسیب دیده در نظر بگیرید. جراحی ممکن است به شما در بازیابی توانایی استفاده از یک مفصل کمک کند. همچنین می تواند درد را کاهش داده و عملکرد آن را بهبود ببخشد. جراحی روماتیسم ممکن است شامل یک یا چند روش زیر باشد:

 

  1. سینووکتومی

 جراحی برای از بین بردن پوشش ملتهب مفصل (سینوویوم) که می تواند به کاهش درد و بهبود انعطاف پذیری مفصل کمک کند.

  1. ترمیم تاندون

التهاب و آسیب مفصلی ممکن است باعث شل شدن یا پارگی تاندون های اطراف مفصل شما شود. جراح شما ممکن است بتواند تاندون های اطراف مفصل شما را ترمیم کند.

  1. تعویض کامل مفصل

در طی جراحی تعویض مفصل جراح می تواند قسمت های آسیب دیده مفصل شما را برداشته و پروتز ساخته شده از فلز و پلاستیک را جایگزین آن کند. جراحی خطر خونریزی، عفونت و درد را به همراه دارد، بهتر است درباره مزایا و خطرات آن با پزشک خود مشورت کنید.

 

درمان های خانگی روماتیسم

نکته آخری که در بررسی سوال روماتیسم چگونه تشخیص داده می شود ، قصد داریم بررسی کنیم درمان های خانگی روماتیسم است. اگر مبتلا به روماتیسم هستید می توانید برای مراقبت از بدن خود گام های موثری بردارید. این اقدامات مراقبت از خود هنگامی که همراه با مصرف داروهای ضد روماتیسم مفصلی باشد می تواند به شما در مدیریت علائم و عوارض آن کمک کند.

 

به طور منظم ورزش کنید

به طور منظم ورزش کنید

ورزش آرام می تواند به تقویت عضلات اطراف مفاصل کمک کند و همچنین می تواند خستگی شما را کاهش دهد. قبل از شروع ورزش بهتر است با پزشک خود مشورت کنید، اگر تازه ورزش را شروع کرده اید می توانید با پیاده روی شروع کنید. از ورزش سنگین که مفاصل حساس، آسیب دیده یا به شدت ملتهب شما را سخت درگیر می کند خودداری کنید.

 

از کمپرس گرم یا سرد استفاده کنید

گرما می تواند به شما در کاهش درد و شل شدن عضلات کمک کند. سرما نیز ممکن است احساس درد را کاهش دهد، همچنین اثر بی حسی دارد و می تواند تورم را نیز کاهش دهد.

 

آرام باشید

با کاهش استرس در زندگی خود راه های مقابله با درد را پیدا کنید. برای کنترل درد می توان از تکنیک هایی مانند تنفس عمیق و شل کردن عضلات استفاده کنید.

 

درمان های تکمیلی

برخی از درمان های متداول و تکمیلی رایج که به بهبود رماتیسم کمک می کنند عبارتند از:

 

روغن ماهی

برخی مطالعات اولیه نشان داده اند که مکمل های روغن ماهی ممکن است درد و سفتی مفاصل ناشی از رماتیسم را کاهش دهند. عوارض مصرف جانبی روغن ماهی می تواند شامل مشکلاتی مانند حالت تهوع و احساس ناخوشایند طعم ماهی در دهان باشد. البته روغن ماهی می تواند در مصرف داروها تداخل ایجاد کند بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

 

روغن های گیاهی

دانه های گل مغربی، گل گاوزبان و توت سیاه حاوی نوعی اسید چرب هستند که ممکن است به درد روماتیسم و گرفتگی صبحگاهی مفاصل کمک کند. عوارض جانبی مصرف این روغن ها ممکن است شامل سردرد، اسهال و نفخ باشد. برخی از روغن های گیاهی باعث آسیب کبدی یا تداخل در مصرف داروها می شوند بنابراین برای مصرف مداوم آنها بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

 

تای چی

تای چی

این حرکت درمانی شامل تمرینات آرام و کششی همراه با تنفس عمیق است. بسیاری از افراد برای رفع استرس در زندگی خود از حرکات تای چی استفاده می کنند. مطالعات نشان داده است که تای چی ممکن است باعث بهبود خلق و خو و کیفیت زندگی در افراد مبتلا به روماتیسم شود. اگر توسط یک مربی آگاه هدایت شوید تای چی کاملا بی خطر خواهد بود اما بهتر است هیچگاه هیچ حرکتی که باعث درد شود انجام ندهید.

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه