12 نکته برای تقویت حافظه و اعصاب

خاطرات جزئی جدایی ناپذیر از ما هستند؛ اما با افزایش سن، حافظه و سطح تحمل ما کاهش می یابد. برای بسیاری از افراد مسن، این کاهش به قدری جدی می شود که آنها دیگر قادر به زندگی مستقل نیستند و این یکی از بزرگترین ترس هایی است که در کهنسالی اعتماد به نفس افراد را نشانه می گیرد. در واقع به همین دلیل است که تقویت حافظه و اعصاب می تواند در افراد مختلف بسیار مهم باشد.

خبر خوب این است که دانشمندان در مورد توانایی شگفت انگیز مغز ما، در تغییر و رشد ارتباطات عصبی جدید حتی در سنین پیری، اطلاعات جدیدی کسب کرده اند. دانشمندان با تحقیق در مورد نوروپلاستیک کشف کردند که ظرفیت حافظه ما ثابت نیست؛ بلکه مانند پلاستیک قابل انعطاف است. برای استفاده کامل از پتانسیل گسترده حافظه باید مغز خود را ورزش داده و از بدن خود مراقبت کنید. در ادامه این مطلب ما قصد داریم به بیان نکات مهمی در مورد تقویت حافظه و اعصاب بپردازیم.

 

 1. یادگیری جدید داشته باشید

تقویت حافظه و اعصاب

قدرت حافظه دقیقا مانند قدرت عضلانی است. هرچه بیشتر از آن استفاده کنید، قویتر می شود. در نتیجه برای تقویت حافظه و اعصاب، بهتر است همواره در حال یادگیری چیزهای جدید باشید. شما نمی توانید هر روز به یک اندازه وزنه بردارید و انتظار داشته باشید که قویتر شوید. در نتیجه باید مغز خود را به طور مداوم به چالش بکشید. یادگیری یک مهارت جدید یک روش عالی برای تقویت ظرفیت حافظه است.

فعالیت های زیادی برای این کار وجود دارد اما مهم تر از همه این است که شما باید چیزی را پیدا کنید، که شما را مجبور به خارج شدن از منطقه راحت و امن خود کند و توجه کامل شما را جلب کند.

 

 1. تکرار و بازیابی اطلاعات را جدی بگیرید

هر زمان که اطلاعات جدیدی یاد می گیرید، در صورت تکرار، احتمال به حافظه سپردن آن بیشتر است. تکرار باعث تقویت اتصالات بین نورون ها می شود. می توانید برای تقویت حافظه و اعصاب خود آنچه را که با صدای بلند می شنوید تکرار کنید، سعی کنید از آن ها در یک جمله یا عبارت استفاده کنید و یا بنویسید و با صدای بلند بخوانید.

اما وظیفه شما در اینجا متوقف نمی شود. تحقیقات نشان می دهد که تکرار ساده اگر به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد، یک ابزار یادگیری بی اثر است. در واقع شما بعدا باید بنشینید و فعالانه بدون اینکه به منبع نگاه کنید، سعی کنید اطلاعات را بازیابی کنید. بازیابی اطلاعات برای شما تجربیات یادگیری طولانی مدت و معنا دارتری ایجاد می کند.

 

 1. اطلاعات را دسته بندی کنید

تقویت حافظه و اعصاب

یک راه عالی برای تقویت حافظه و اعصاب، تقسیم بندی اطلاعات به بخش های کوچکتر است. به عنوان مثال، حتما می دانید که به یاد آوردن شماره تلفن، اگر 10 رقم را در سه قسمت جداگانه (به عنوان مثال 299-6378-555) به جای یک شماره طولانی (5556378299) به حافظه بسپارید؛ بسیار ساده تر است.

 

 1. از تمام حواس خود استفاده کنید

تاکتیک دیگر متخصصان برای تقویت حافظه و اعصاب این است که فقط به یک حس برای حفظ اطلاعات اتکا نکنید. در عوض اطلاعات دریافتی خود را به حواس دیگر مانند رنگ، طعم و بو مربوط کنید.

 

 1. بلافاصله به گوگل مراجعه نکنید

تقویت حافظه و اعصاب

فناوری های مدرن ذهن ما را تنبل کرده است. قبل از اینکه به سراغ تلفن خود بروید تا از Siri یا گوگل بخواهید اطلاعاتی را به شما ارائه کنند؛ بهتر است سعی کنید اطلاعات خود را بازیابی کنید. این روند به تقویت مسیرهای عصبی در مغز شما کمک می کند.

 

 1. خود را مشغول کنید

یک برنامه شلوغ می تواند حافظه اپیزودیک مغز شما را تقویت کند؛ در نتیجه برنامه های شلوغ، عملکرد شناختی را بهتر به یکدیگر مرتبط می کند.

 

 1. منظم باشید

یک فرد منظم، به راحتی می تواند جای وسایل و فعالیت های روزمره خود را به خاطر بسپارد. چک لیست ها یکی از بهترین ابزارها برای تقویت حافظه و اعصاب هستند. نوشتن دستی چک لیست روی یک کاغذ، نسبت به نسخه های الکترونیکی آن، بیشتر در به یاد ماندن کارها موثر است.

 

 1. طبق یک برنامه منظم بخوابید

طبق یک برنامه منظم بخوابید

هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید و هر روز صبح در یک ساعت مشخص بیدار شوید. سعی کنید آخر هفته ها روال زندگی و خواب خود را خراب نکنید. این کار می تواند کیفیت خواب و تقویت حافظه و اعصاب شما را تا حد زیادی بهبود ببخشد.

 

 1. از وسایل الکترونیکی در پایان شب دوری کنید

نور آبی ساطع شده از تلفن های همراه، تلویزیون و صفحه نمایش کامپیوتر از تولید ملاتونین جلوگیری می کند. ملاتونین هورمونی است که چرخه خواب و بیداری شما را کنترل می کند. یک چرخه خواب منظم، واقعا می تواند کیفیت خواب را تحت تأثیر قرار دهد. بدون خواب و استراحت کافی، سلول های عصبی مغز ما بیش از حد کار می کنند. در نتیجه آنها دیگر نمی توانند اطلاعات را هماهنگ کنند و دسترسی به حافظه را دشوارتر می کنند. بهتر است تقریبا یک ساعت قبل از خواب دستگاه های الکترونیکی خود را خاموش کرده و اجازه دهید مغز شما آرام و آماده خواب شود.

 

 1. بیشتر از این نوع غذاها بخورید

بیشتر از این نوع غذاها بخورید

داشتن رژیم غذایی سالم برای تقویت حافظه و اعصاب مفید است. مصرف مواد غذایی زیر می تواند در سلامت ذهن و بدن شما بسیار تاثیرگذار باشد.

 • غذاهای گیاهی، به ویژه سبزیجات برگ سبز و توت ها
 • غلات کامل
 • حبوبات
 • آجیل
 • مرغ یا بوقلمون
 • روغن زیتون یا روغن نارگیل
 • گیاهان و ادویه جات
 • ماهی

ماهی های چرب منبع غنی اسیدهای چرب امگا 3 هستند. امگا 3 نقش مهمی در ساخت سلول های مغزی و عصبی دارد.

 

 1. کمتر از این نوع غذاها بخورید

همانطور که گفتیم داشتن رژیم غذایی سالم برای تقویت حافظه و اعصاب مفید است. در نتیجه بهتر است از مصرف غذاهای زیر خودداری کنید:

 • قند
 • غذاهای فراوری شده
 • کره
 • گوشت قرمز
 • غذاهای سرخ شده
 • نمک
 • پنیر

مصرف زیاد قند و چربی با اختلال در حافظه مرتبط است. مطالعه ای که اخیرا روی انسان انجام شده نشان می دهد که یک رژیم غذایی حاوی چربی و قند، حافظه هیپوکامپ را مختل می کند.

 

 1. از مصرف برخی داروها خودداری کنید

از مصرف برخی داروها خودداری کنید

در حالی که فقط باید داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید، اما به یاد داشته باشید که برخی از نسخه ها مانند استاتین ها برای کلسترول بالا با کاهش عملکرد حافظه همراه هستند. سایر داروهایی که ممکن است حافظه را تحت تأثیر قرار دهند عبارتند از:

 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهای ضد اضطراب
 • داروهای فشار خون
 • داروهای کمکی خواب
 • متفورمین

با پزشک خود در مورد چگونگی مدیریت شرایط پزشکی خود صحبت کنید تا مجبور نباشید برای همیشه از دارو استفاده کنید. اگر نگران تأثیر دارو بر حافظه خود هستید، در مورد گزینه های مختلف با پزشک خود مشورت کنید.

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه