نحوه درست مصرف پروتئین وی

پروتئین آب پنیر یکی از مهم ترین پروتئین هایی است که باید مصرف کنید، ما در ادامه این بحث به نحوه درست مصرف پروتئین وی می پردازیم. اولین قدمی که باید بردارید محاسبه نیازهای پروتئینی شماست. سپس دوز مصرفی پروتئین و زمان مصرف پروتئین از قدم های بعدی است که باید بردارید.

کدام نوع پروتئین برای من بهتر است؟

قبل از اینکه به نحوه درست مصرف پروتئین وی بپردازیم ابتدا باید بدانیم کدام نوع پروتئین برای شما بهتر است. پروتئین وی کنسانتره به علت فراوری های کمتری که بر روی آن صورت گرفته است دارای پروتئین به نسبت کمتر و مواد غیره ای چون چربی و کربوهیدرات به نسبت بیشتر است.

در پروتئین کنسانتره پروتئین 80 الی 85 درصد آن را تشکیل می دهد و مابقی چربی و کربوهیدرات است. اگر دوست دارید در کنار پروتئین کمی چربی و کربوهیدرات دریافت کنید این نوع پروتئین می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. اما زمانی که شما به بیماری عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستید ممکن است به مرور زمان مشکلات گوارشی و ناراحتی هایی را برای شما به وجود بیاورد زیرا لاکتوز بالایی نسبت به دو نوع دیگر دارد.

پروتئین وی ایزولیه نسبت به پروتئین کنسانتره فراوری های بیشتری را پشت سر گذاشته است از این رو دارای پروتئین بیشتر است. 90 الی 95درصد پروتئین وی ایزوله شده را پروتئین تشکیل می دهد و مابقی آن کربوهیدرات و چربی است.

اگر شما جزو آن دسته از ورزشکارانی هستید که علاقه زیادی به دریافت پروتئین با بار بالا هستید این نوع پروتئین می تواند گزینه خوبی برای شما باشد همچنین اگر به بیماری عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستید پروتئین وی ایزوله گزینه قابل قبولی برای شما می باشد. در مقابل دو نوع دیگر نوع سومی وجود دارد به اسم پروتئین وی هیدرولیزه شده که از دو نوع قبل تحت فراوری ها و پردازش های شدید تری قرار گرفته است و به این علت به سرعت هضم و جذب بدن فرد ورزشکار می شود و به آن پروتئین زود هضم یا آسان هضم می گویند.

اگر فردی هستید که مشکلات گوارشی یا ناراحتی هایی از این قبیل دارید می توانید پروتئین وی هیدرولیزه مصرف کنید چون خیلی زود هضم و جذب بدن می شود و مانند سایر پروتئین ها جذب و هضم آن طول نمی کشد. حالا می خواهیم به نحوه درست مصرف پروتئین وی را بپردازیم.

 انواع پروتئین

  1. نمودار نیاز به پروتئین را تهیه کنید

در نحوه درست مصرف پروتئین وی ابتدا باید نمودار نیاز به پروتئین را تهیه کنید ، پروتئین زیاد در رژیم های روزانه شما می تواند منجر به عوارض جانبی زیادی شود، به ویژه برای کلیه و کبد عوارض جبران ناپذیری به جا می گذارد.بنابراین نمودار پروتئینی، یک ابزار مهم هنگام افزودن پروتئین وی به برنامه غذایی روزانه تان است. این نمودار ها را می توانید یا از فروشگاه های تغذیه ی شهرتان و یا به صورت آنلاین خریداری کنید.

  1. میزان پروتئین موردنیاز تان را محاسبه کنید

میزان پروتئین موردنیاز

دومین کار در نحوه درست مصرف پروتئین وی ، محاسبه میزان پروتئینی مورد نیاز بدنتان بر اساس وزن و جنسیت است. توصیه می شود که بزرگسالان مرد یا زن که فعالیت  زیادی انجام می دهند به ازای هر 20 پوند از وزن بدن (0.8گرم پروتئین در هر کیلوگرم) در روز مصرف کنند. به عنوان مثال شخصی  با وزن 155پوند(70کیلوگرم) باید روزانه 56گرم پروتئین دریافت کند.

به طور کلی ورزشکارانی که فعالیت سرعتی و قدرتی انجام می دهند باید 1.2 الی 1.7 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن دریافت کنند. در حالی که ورزشکاران استقامتی ممکن است بیشتر از 1.2 الی 1.4 گرم پروتئین در هر کیلوگرم وزن خود نیاز داشته باشند.

 

  1. میزان پروتئین دریافتی از رژیم غذایی و مکمل ها را محاسبه کنید

پس از اینکه میزان پروتئین مورد نیاز وزن خود را محاسبه کردید در گام بعدی نحوه درست مصرف پروتئین وی ، باید ببینید که میزان پروتئینی که از رژیم غذایی خود دریافت می کنید چه مقدار است؟ آیا این رژیم می تواند نیاز های پروتئینی شما را برطرف کند یا خیر. بهترین کار این است که میزان پروتئینی دریافتی خود از رژیم غذایی را محاسبه کنید. نتیجه را از میزان واقعی پروتئین مورد نیاز بدنتان کم کنید. مقداری که باقی ماند را می توانید پروتئین وی مصرف کنید.

علاوه بر این اگر شما یک مرد هستید که به طور منظم ورزش می کنید، ممکن است مکمل آب پنیر به شما در بهبودی سریعتر عضلات کمک کند.

میزان پروتئین دریافتی از رژیم غذایی

نحوه درست مصرف پروتئین وی برای عضله سازی

  1. صبحانه پروتئین آب پنیر بخورید

نحوه درست مصرف پروتئین وی برای عضله سازی

برای نحوه درست مصرف پروتئین وی برای عضله سازی ابتدا یک پیمانه پودر پروتئین وی را به غلات صبحانه، ترجیحا بلغور جو دوسر اضافه کنید. کاملا با یک قاشق مخلوط کرده و بلافاصله همراه با غذا بخورید. با این روش افزودن آب پنیر به غذا، به شما امکان می دهد بدون نیاز به تنظیم زیاد رژیم غذایی مصرف پروتئین خود را افزایش دهید.

می توانید یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی را به مخلوط خود اضافه کنید تا پروتئین زیادی به مخلوط شما افزوده شود.

  1. پروتئین وی را قبل از تمرین مصرف کنید

مصرف پروتئین وی قبل از تمرین یکی از بهترین زمان های دریافت پروتئین است. حتما 30 دقیقه قبل از ورزش یک شیک پروتئین را مصرف کنید، همانطور که شما تمرین می کنید و به فعالیت های سنگین مشغول هستید. الیاف عضلانی شما شکسته خواهد شد و کربوهیدرات های ذخیره شده شما (گلیکوژن) کاهش می یابد. مصرف پروتئین وی قبل از تمرین به جلوگیری از شکسته شدن الیاف عضلانی کمک می کند.

  1. مصرف پروتئین وی بعد از تمرین

در نحوه درست مصرف پروتئین وی برای عضله سازی شما باید به محض انجام ورزش عضلات خود را تغذیه کنید تا به بهبودی بدن کمک کنید. شواهدی وجود دارد که مصرف پروتئین وی بلافاصله بعد از تمرین باعث افزایش سنتز پروتئین  و درنتیجه تقویت عضلات می شود.

مصرف پروتئین وی بعد از تمرین

  1. مصرف پروتئین وی در وعده آخر غذایی

پروتئین آب پنیر را در آخرین وعده غذایی روز خود مخلوط کنید. درواقع می توان اینطور گفت که مقداری از پودر پروتئین را روی غذایی که بخشی از آخرین وعده غذایی روز شماست بپاشید. این کار باعث می شود اسید آمینه در بدن شما هنگام خواب سطح بالایی داشته باشد، این مساله به عضله سازی شما کمک می کند.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه