بهترین زمان مصرف پروتئین وی

 مکمل های پروتئینی یکی از محبوب ترین مکمل های موجود در دنیا هستند. افراد به دلایل  مختلف از جمله برای عضله سازی، کاهش وزن یا برای بهبود آسیب ها و یا حتی سلامتی خود از آن استفاده می کند. با این حال بسیاری از مردم در مورد بهترین زمان مصرف پروتئین وی سردرگم می مانند که در چه زمانی می توانند بهترین عملکرد را از مصرف پروتئین انتظار داشته باشند.

بهترین زمان مصرف پروتئین وی

وقتی صحبت از مواد مغذی ضروری می شود، پروتئین در بالای لیست قرار می گیرد. پروتئین نقش زیادی در بدن دارد. درواقع می توان آن را منبع انرژی دانست.

مصرف پروتئین می تواند به ترمیم بافت های آسیب دیده کمک کند، برای رشد ضروری است و  در جلوگیری از عفونت و سایر بیماری ها نقش به سزایی دارد.

پروتئین به طور طبیعی در غذاهایی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، لبنیات، غلات، دانه ها و حبوبات به وفور یافت می شود و همچنین به عنوان یک مکمل غذایی موجود است که به عنوان پودر پروتئین شناخته می شود.

ورزشکاران معمولا سردرگم می مانند که بهترین زمان مصرف پروتئین وی چه موقعی می تواند باشد.

بهترین زمان مصرف پروتئین وی

برای تمرینات استقامتی، ترکیب پروتئین با یک منبع کربوهیدرات در حین و بعد از ورزش ممکن است باعث بهبود عملکرد بدن،  بهبود و یا کاهش درد شود. به عنوان مثال مطالعه ای بر روی 11 دوچرخه سوار نشان داد که مصرف یک شیک پروتئین در طول تمرین  باعث شده بود که آنها بهبود و کاهش درد عضلات را شاهد باشند.

برای تمرین مقاومتی، پروتئین می تواند به بهبود عملکرد و بهبود بافت های عضلانی  کمک کند، خواه با کربوهیدرات باشد یا نه.

اما کلیدی ترین نکته ای که هر ورزشکار و افرادی که باید پروتئین وی مصرف کنند بدانند این است که مصرف پروتئین کافی مهم تر از زمان مصرف پروتئین وی است. به عبارتی دیگر مصرف پروتئینی کافی که بتواند انرژی لازم برای سوخت و ساز بدن را تامین کند، خیلی مهم تر از زمان مصرف پروتئین وی است. با این حال ورزشکارانی که در تمرینات مقاومتی شرکت می کنند می توانند از مصرف پروتئین بلافاصله قبل یا بعد از تمرین استفاده کنند.

براندون منتون مربی قدرت و متخصص تغذیه ورزشی اینگونه بیان می کند " آب پنیر دارای بالاترین قابلیت دسترسی زیستی در بین تمام آنالوگهای پروتئینی است، که آن را به قوی ترین و سریع ترین عامل بعد از تمرین تبدیل می کند"

هنگام ورزش سطح بالایی از استرس را بر روی بدن وارد می کنید که در واقع به ماهیچه ها و بافت های شما آسیب می رساند. عضله سازی در واقع در طول تمرین انجام نمی شود، بلکه تمرین شما ابزاری است که برای قرار دادن بدن در وضعیت لازم برای هیپوتروفی عضلانی . تغذیه مناسب پس از تمرین است که منجر به ترمیم بافت ها و باعث رشد عضلات می شود.

بلافاصله پس از یک تمرین جریان خون به عضلات اسکلتی تزریق می شود و هنگام تمرین بدن انرژی های لازم را از دست می دهد و منتظر مواد مغذی برای جذب و ترمیم بافت های آسیب دیده است.

با مصرف یک پروتئین سریع جذب مانند پروتئین آب پنیر بلافاصله پس از تمرین که بهترین زمان مصرف پروتئین وی است چون ماهیچه های خود را با اسید آمینه های  مورد نیاز برای ترمیم و رشد، دقیقا در زمانی که بیشترین نیاز را به آن دارند می رسانید.

هرچه زودتر بتوانید پروتئین آب پنیر را بعد از تمرین مصرف کنید، همان قدر بیشتر نتیجه خوبی خواهید گرفت.

آیا باید قبل از خواب  پروتئین مصرف کنیم؟

شاید یکی از سوالات شما این باشد که آیا مصرف پروتئین وی قبل از خواب زمان مناسبی است یا نه؟ افراد مسن و همچنین افرادی که به دنبال عضله سازی ، افزایش قدرت و بهبود عملکرد ورزشی و انرژی هستند، یکی از بهترین زمان مصرف پروتئین وی برای آن هامی تواند قبل از خواب باشد.

در یک بررسی از مطالعات انجام شده، دانشمندان نتیجه گرفتند که مصرف پروتئین قبل از خواب یک استراتژی موثر برای تقویت عضله و کمک به سازگاری آنها با ورزش است. دلیل این نتیجه گیری این است که پروتئین مصرف شده قبل از خواب به طور خوبی هضم و جذب می شود و در نتیجه دسترسی پروتئین به ماهیچه ها را برای بهبود عضلانی در طول شب افزایش می دهد.

دانشمندان مصرف 40 گرم پروتئین قبل از خواب را برای به حداکثر رساندن رشد و سازگاری عضلات در طول شب توصیه می کنند.

در مطالعه دیگری که بر روی 16 مرد سالخورده سالم انجام گرفت، به نیمی از شرکت کنندگان مصرف پروتئین وی را قبل از خواب توصیه کردند و نیم دیگر نیز از مکمل های دیگر استفاده کردند، این مطالعه نشان داد که مصرف پروتئین قبل از خواب باعث رشد عضلات حتی در افراد مسن و کم تحرک  می شود پس یکی از بهترین زمان مصرف پروتئین وی ، قبل از خواب است.

مصرف پروتئین وی قبل از خواب  

چه مقداری پروتئین نیاز دارید؟

نیاز به استفاده بیش از یک پیمانه آب پنیر یا کمتر از آن به میزان پروتئین مورد نیاز در روز و همچنین برای بهبود عملکرد مصرف آن، تعیین بهترین زمان مصرف پروتئین وی می تواند میزان دریافتی شما را از پروتئین بیشتر کند و به طور مناسبی هضم و جذب شود .

طبق گفته دانشگاه رایس، یک فرد بالغ و فعال به ازای هر پوند وزن بدن خود به حدود 0.4تا 0.6 گرم پروتئین نیاز دارد که برای یک فرد 150 پوندی برابر با دامنه 60 تا 90 گرم در روز است. با وجود این ، ورزشکاران  به پروتئین روزانه بیشتری احتیاج دارند، خصوصا افرادی که تمرینات قدرتی را انجام می دهند.

اگر به طور منظم تمرینات قدرتی را انجام می دهید و به طور هدفمندی برای ایجاد عضله های  در تلاش هستید ممکن است به 0.9گرم پروتئین در هر پوند از وزن بدن نیاز داشته باشید که برای یک فرد 150 پوندی 135 گرم است.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه