مصرف پروتئین وی

درباره پروتئین آب پنیر شاید بارها چیزهایی شنیده باشید، مثلا  اگر از مربی  های بدنسازی بپرسید، نظرشان را درباره پروتئین وی این گونه بیان می کنند " پروتئین ایده آل برای بهبودی عضلات"، "مکمل عالی برای عضله سازی"، "بهترین پروتئین و مکمل برای ورزشکاران". اما آیا تا به حال شده است که با خودتان فکر کنید دلیل علمی استفاده از مکمل ها چیست؟

یا بدون هیچ سوالی سمت مصرف پروتئین وی یا مکمل ها رفته اید؟

مصرف پروتئین وی

یا با خودتان بگویید چرا باید مکمل پروتئین وی مصرف کنیم؟ درواقع مکمل های بدن سازی یا در کل مکمل هایی که مصرف می کنید به دلایل خاصی به شما  پیشنهاد می شوند. چند دلیل اصلی و کلیدی آن  عبارت است از:

  • تسریع افزایش وزن
  • عضله سازی
  • جایگزینی مواد غذایی
  • کاهش وزن

این چهار گزینه از اصلی ترین مواردی است که به ورزشکار پیشنهاد می شود تا  از مکمل ها استفاده کنند. حالا بیایید کمی به این دلایل بپردازیم و ببینیم که چگونه مکمل ها باعث این تغییرات در بدن ما می شوند.

تسریع افزایش وزن

تسریع افزایش وزن

اگر بخواهیم رو راست و بدون اغراق صحبت کنیم، مصرف پروتئین وی یا مکمل ها به خودی خود باعث افزایش وزن نمی شوند.

اما مکمل ها دارای پروتئین و کالری و کربوهیدرات هایی هستند که پس از مصرف به بدن ما کالری و پروتئین می رسانند. اگر میزان دریافت کالری نسبت به قد و  وزن و نوع فعالیت های فرد بالا باشد، وزن او افزایش پیدا می کند.

در برخی موارد افرادی که ورزش های سنگین می کنند به دلیل این فعالیت ها کالری و پروتئین بالایی را از دست می دهند تا انرژی لازم را دریافت کنند، اگر میزان کالری دریافتی آنها از مواد غذایی کم باشد، بدن کم کم تحلیل رفته و باعث کاهش وزن و آسیب به بافت های بدن می شود.

مکمل ها مانند فرشته های نجات عمل کرده و به ورزشکار کالری و پروتئین لازم را می رسانند تا فرد بتواند هم انرژی لازم را بدست آورد و هم افزایش وزن داشته باشد.

عضله سازی

عضله سازی با مصرف پروتئین وی

همانطور که می دانید برای بدنسازان و ورزشکاران وجود عضله های خوش فرم و اندام متناسب یکی از اصلی ترین هدف ها است. چون ورزشکاران و بدنسازان تمرینات سختی انجام می دهند و این حرکات باعث افزایش حجم عضله ها می شود و بدن نیاز به پروتئین دارد، نقش پروتئین در افزایش حجم عضله ها بسیار حائز اهمیت است، زیرا در هر عضله فیبر هایی از جنس پروتئین وجود دارد که در اصل همان واحد انقباضی است.

یعنی پس از هر فعالیت سنگینی که فرد انجام می دهد، این رشته فیبرهای پروتئینی نیروی لازم را برای فعالیت های ورزشی به فرد می رسانند. سپس وقتی فشار های دیگری وارد می شود عضله برای اینکه بتواند در مقابل این فشار ها مقابله کند، دستور افزایش رشته فیبر را صادر می کند و در نتیجه پروتئین های زیادی وارد عمل می شوند.

در اینجا نیز نقش مکمل ها پررنگ است، زیرا مکمل ها با رساندن پروتئین لازم به بدن فرد باعث عضله سازی در آنها می شوند.

جایگزینی مواد غذایی

مکمل ها می توانند به بدن، مغذی های درشت و مواد ضروری که  یک انسان  به آن نیاز دارد برسانند. یعنی اگر یک ورزشکار به علت فعالیت های خود از خوردن برخی مواد غذایی خودداری می کند یا برخی از افراد به دلیل حساسیت های خود مانند افراد گیاه خوار که نمی توانند هر موادی را مصرف کنند و در نتیجه از پروتئین ها و مواد غذایی آن باز می مانند، می توانند با خوردن این مکمل ها ، تمامی  کمبود های ناشی از نخوردن آنها را جبران کنند.

معمولا مکمل ها مخصوصا مکمل پروتئین وی دارای پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین، مواد معدنی و اسید آمینه ها می باشد و شما با مصرف پروتئین وی می توانید از این فواید برخوردار بشوید.

مصرف پروتئین وی

کاهش وزن

برخی مکمل ها نیز خاصیت کاهش وزن را دارند. برخی مکمل ها که دارای پروتئین بالا هستند به شدت روی کاهش وزن تاثیر دارند. شاید خیلی از ورزشکار ها به دنبال کم کردن وزن خود هستند، اما دقیقا نمی دانند که چگونه و از چه طریق اقدام کنند؟

پروتئین ها توانایی بالایی در کاهش اشتها دارند،  پس از مصرف مکمل و دریافت پروتئین های آن و جذب آنها، یک پیام غلط را به مغز می رسانند که معده پر است و اینگونه میل به غذا خوردن و اشتهای فرد به شدت کاهش پیدا می کند.

زمانی که اشتها کاهش پیدا کند، میزان کالری دریافتی کاهش پیدا می کند و بدن کم کم دچار کاهش وزن می شود.

 

اما بیایید یکی از مهم ترین مکمل های بدنسازی را مورد بررسی قرار دهیم. نام مکمل پروتئین وی یا آب پنیر را شاید بارها شنیده باشید. ما در ادامه به بررسی  پروتئین وی و  انواع آن ، فواید و عوارض های جانبی مصرف پرونئین وی ، نوع مصرف پروتئین وی و میزان آن می پردازیم تا بهتر با این مکمل آشنا شویم و بدانیم چرا در رشته بدنسازی و ورزش آنقدر دارای اهمیت است.

مصرف پروتئین وی

مصرف پروتئین وی به چه عواملی بستگی دارد؟

مصرف پروتئین وی  به عواملی بستگی دارد که باید به آنها توجه کنید، زیرا اگر بیش از حد مجاز و نیاز بدنتان پروتئین مصرف کنید می تواند به شما و بدنتان آسیب های جبران ناپذیری بزند. شما با توجه به این عوامل سطح پروتئینی مورد نیاز بدن خود را باید محاسبه کنید  و سپس طبق یک الگوی خاص و دقیق پروتئین مصرف کنید. این عوامل عبارتند از:

  • جنسیت فرد مصرف کننده
  • سن
  • نوع وضعیت بدن(اعم از بارداری، شیردهی،...)
  • نوع و میزان فعالیت های فیزیکی مصرف کننده

جنسیت فرد مصرف کننده پروتئین وی

چه مقدار پروتئین آب پنیر در روز باید مصرف کنیم؟

در مورد مصرف پروتئین وی یا پرو تئین آب پنیر هنگامی که شما یک ظرف پروتئین آب پنیر خریداری می کنید، داخل آن یک پیمانه درجه بندی شده وجود دارد و اطلاعاتی نیز مانند اندازه های پیشنهادی بر روی برچسب روی ظرف درج شده است. اما نیاز روزانه شما به پروتئین به سن، جنس و میزان فعالیت بدنی شما بستگی دارد.

بنابراین ممکن است اندازه یک پیمانه برای همه افراد مناسب نباشد. با در نظر گرفتن، میزان پروتئین دریافتی در رژیم غذایی و میزان فعالیت ورزشی شما می توانید تعیین کنید چه مقدار پروتئین باید مصرف کنید.

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه