علت مصرف پروتئین وی

در این بخش به سوالی می خواهیم پاسخ دهیم که علت مصرف پروتئین وی چیست؟ چرا مربی های ورزشی پروتئین وی را به ورزشکاران پیشنهاد می کنند و به طور کلی علت مصرف پروتئین وی چه چیز هایی می باشد؟ در این بخش به صورت کلی به برخی از آنها می پردازیم.

علت مصرف پروتئین وی

  1. چربی را حذف کرده و عضله را حفظ می کند

آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که برای اینکه چربی های بدن خود را از دست دهید، خود را از مصرف کالری و مواد غذایی منع کرده اید؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید محققان در مینه سوتا یک مطالعه 12 هفته ای انجام دادند که در آن میزان کالری دریافتی روزانه فرد 500کالری کاهش یافته بود.

سپس به این شرکت کنندگان  آب پنیر دادند و به بقیه یک نوشیدنی مخلوط ایزو کالری دادند.

نتیجه تحقیق نشان می دهد که علت مصرف پروتئین وی برای بعضی افراد به این صورت بوده است که پروتئین وی مصرف کرده بودند و مقدار قابل توجهی چربی خود را از دست داده و عضلات خود را بهتر حفظ کرده بودند.

بی را  حذف کرده و عضله را حفظ می کند

  1. اندازه و قدرت عضله را افزایش می دهد

یکی دیگر از مواردی علت مصرف پروتئین وی که به شما می تواند کمک کند افزایش سایز و قدرت عضله های شما است. محققان دانشگاه بیلور در واکو، تگزاس 19 مرد را که در طول 10 هفته مشغول تمرینات مقاومتی بودند را به برخی از آنها 14 گرم پروتئین آب پنیر و کازئین به همراه 6 گرم اسید آمینه آزاد دادند و به برخی نیز 20 گرم از مکمل های دیگر دادند. نتیجه تحقیق به این صورت بود که کسانی که پروتئین وی آب پنیر مصرف کرده بودند افزایش بیشتری در توده بدون چربی و قدرت عضلانی داشتند. نکته اصلی این است که شما نیز می توانید با نمونه برداری از این مطالعه ، یک ساعت قبل و بعد ورزش پروتئین وی مصرف کنید و به نتیجه حاصل از آن دقت کنید.

 

  1. گرسنگی را کاهش می دهد

اگر دائما به فکر این هستید که چگونه اشتهای خود را کنترل یا حتی کمتر کنید، مطمئنا پروتئین وی به شما کمک می کند. محققان استرالیایی  28 مرد چاق را به یک مطالعه تحقیقاتی دعوت کردند و به هر دسته از آنها 4 نوشیدنی مختلف دادند. نتیجه این مطالعه این گونه بود که آنهایی که نوشیدنی حاوی 50گرم آب پنیر مصرف کرده بودند تا چهار ساعت بعد میزان گرلین(هورمونی که به شما می گوید گرسنه هستید) به طور قابل توجهی کاهش یافته بود. بنابراین به جای نوشیدن میان وعده های ناسالم یک شیک پروتئین مصرف کنید.

گرسنگی را کاهش می دهد 

  1. اگر گیاه خوار هستید

افرادی که گیاه خوار هستند نسبت به افراد دیگر از پروتئین های مهم، بیشتر محروم می مانند، دلیل آن هم مصرف نکردن برخی مواد غذایی مانند گوشت ، تخم مرغ و ماهی و... است . یکی دیگر از موارد علت مصرف پروتئین وی برای افراد گیاه خوار می باشد.

آنها می توانند با مصرف پروتئین وی کمبود های ناشی از نخوردن برخی مواد غذایی را جبران کرده و از آسیب های احتمالی که ممکن بود در اثر نرسیدن پروتئین به بدن وارد شود، جلوگیری کند.

علت مصرف پروتئین وی

  1. استرس را از بین می برد

یکی دیگر از  موارد علت مصرف پروتئین وی برای افراد استرسی است که از این مشکل بارها رنج برده اید  و به فکر چاره هستید، باید بگوییم که مصرف پروتئین وی به شما هم کمک می کند. طبق مطالعاتی که توسط محققان هلندی صورت گرفت، آنها 58 شرکت کننده را تحت فشار های آزمایشی قرار دادند و دریافتند که مصرف پروتئین وی در برخی از آنها باعث شده است که حس افسردگی کمتری را تجربه کنند و به نظر می رسید روحیه آنها شاداب تر از افرادیست که مواد غذایی دیگر مصرف کرده بودند. آنها نتیجه گرفتند احتمالا تغییراتی در سروتونین مغز صورت می گیرد که اینگونه احساس استرس و افسردگی کاهش پیدا می کند.

 

  1. برای کسانی که ورزش را شروع کرده اند

کسانی که ورزش را به تازگی شروع کرده اند و یا  فعالیت های شدید دارند می توانند از این پروتئین استفاده کنند. درواقع افرادی که به فعالیت های ورزشی مشغول هستند انرژی زیادی را از دست می دهند و گاه این انرژی از طریق مواد غذایی تامین نمی شود و اگر انرژی لازم برای سوخت و ساز بدن تامین نشود، بدن دچار آسیب و تحلیل رفتگی می شود و به این دلیل یکی از موارد علت مصرف پروتئین وی برای زمانی است که افراد به فعالیت های ورزشی مشغول هستند است.

علت مصرف پروتئین وی

ارزش بیولوژیکی پروتئین وی

یکی دیگر از موارد علت مصرف پروتئین وی ارزش بیولوژیکی پروتئین وی است ، که یکی از مهم ترین و محبوب ترین پروتئین ها است، دارای پروتئین، پپتید، چربی، لاکتوز، نمک و آب است. معمولا نوع کیفیت یک پروتئین با استفاده از چندین روش متفاوت محاسبه می شود که یکی از آنها ارزش بیولوژیکی یا  BV می باشد.

ارزش بیولوژیکی یک فاکتور برای نشان دادن کیفیت یک پروتئین، نوع اثرگذاری آن ، نوع جذب آن توسط بدن می باشد.

در دهه های 1990 طبق محاسبه های بیولوژیکی تخم مرغ از نظر پروتئین در بالاترین سطح قرار داشت، زیرا ارزش بیولوژیکی تخم مرغ 100 بود. اما پس از معرفی پروتئین وی و محاسبه ارزش پروتئینی آن معلوم شد که پروتئین وی دارای ارزش بیولوژیکی 170 می باشد، که این امر باعث شد پروتئین وی در سطح جهان محبوب شود.

 

 

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه