انواع پروتئین وی

اگر تا به حال ظرف ماست را باز کرده باشید، مایعی شناور را بر روی آن دیده اید. این مایع درواقع همان آب پنیری است که درمورد آن صحبت می کنیم. پروتئین وی آب پنیر مخلوطی از پروتئین های شیر است که به عنوان محصول جانبی پنیر سازی تولید می شود. این ماده حاوی مجموعه کاملی از اسید آمینه ها است.

قبل از معرفی انواع پروتئین وی ، باید بدانیم پروتئین وی چیست، پروتئین وی ، تنها پروتئینی است که 9 آمینو اسید ضروری بدن ما را دارد که این آمینو اسید ها برای رشد و نگهداری عضلات نقش مهمی را ایفا می کنند. این پروتئین ها به ترتیب از بیشترین تا کمترین مقداری که در شیر وجود دارند عبارتند از:

انواع پروتئین وی

 • بتا لاکتوگلوبولین
 • آفت لاکتال آلبومین
 • گیلکو ماکروپپتایدها
 • ایمونوگلوبین ها
 • آلبومین سرم گاوی
 • لاکتروفرین
 • لاکتوپراکسیداز
 • لیزوزیم

پروتئین آب پنیر چگونه بدست می آید؟

پروتئین آب پنیر  

تهیه پنیر با شیر تازه شروع می شود. اولین مرحله اسیدی شدن شیر آغاز می شود، این کار را می توان با افزودن یک اسید یا با افزودن باکتری هایی که قندهای موجود در شیر را به لاکتیک تبدیل می کنند انجام داد.

مرحله دوم افزودن ماده منعقد کننده است که اغلب این ماده پنیر است. اکنون کازئین و آب پنیر از هم جدا می شوند.

حالا بیایید به محصول جانبی آبکی برگردیم، آب پنیر تقریبا 10% کل مواد خشک موجود در پروتئین وی را تشکیل می دهد. 90% باقی مانده  عمدتا قند و چربی است. این پروتئین معمولا مخلوطی از بتا لاکتوگلوبولین(65~) آلفا لاکتال آلبومین (25~)، آلبومین سرم گاوی(8~) و ایمونو گلوبولین ها است.

این برای عملکرد چندان مهم نیست زیرا این پروتئین ها هنگام هضم شکسته می شوند و اثر مصرف پروتئین وی  در سنتز پروتئین از طریق تحویل اسیدهای آمینه موجود در آن حاصل می شوند.

آب پنیر را می توان خشک کرد و اغلب به صورت پودری  فروخته می شود. معمولا آب پنیرها برای اینکه رنگ و بوی خوبی ندارند توسط کارخانه های تولیدی طعم دار می شوند و یا حتی به برخی از مکمل های آب پنیر کربوهیدرات اضافه می کنند و در بازار فروخته می شوند و برای کمک به ترمیم گلیکوژن بعد از ورزش به آن افزوده می شوند.

انواع مکمل آب پنیر

پروتئین وی آب پنیر به علت فراوری های مختلف و پردازش هایی که پشت سر می گذارد دارای انواع مختلف است ، انواع پروتئین وی که هر کدام نسبت به یکدیگر مزیت های مختلف و قابل توجهی دارند. انواع پروتئین وی عبارت است از:

 • پروتئین وی کنسانتره
 • پروتئین وی ایزوله شده
 • پروتئین وی هیدرولیزه

پروتئین وی کنسانتره

یکی از انواع پروتئین وی ، پروتئین وی کنسانتره برخلاف  دو نوع دیگر تحت فراوری های کمتری قرار می گیرد به این علت دارای پروتئین کمتر و چربی و لاکتوز بیشتری است. این پروتئین معمولا برای افرادی که مبتلا به عدم تحمل لاکتوز هستند گزینه خوبی نیست، زیرا در  آن 80 الی 85 درصد پروتئین خالص وجود دارد و مابقی چربی و کربوهیدرات است. این پروتئین به علت فراوری های کمتر نسبت به دو نوع دیگر از قیمت پایین تری برخوردار است.

پروتئین وی ایزوله

یکی دیگر از انواع پروتئین وی ، پروتئین وی ایزوله است، این نوع پروتئین برخلاف  نوع قبلی به علت پردازش های زیاد و پشت سر گذاشتن برخی فیلتراسیون ها از چربی و لاکتوز خیلی کمتری برخوردار است و سطح پروتئین خالص آن خیلی بیشتر است.

این پروتئین گزینه بسیار مناسبی برای افرادی که عدم تحمل لاکتوز را دارند، است. زیرا 90 الی 95 درصد آن پروتئین خالص است و مابقی  چربی و قند است.

پروتئین وی هیدرولیزه

هیدرولیزه آب پنیر را زود هضم می نامند، و یکی از بهترین انواع پروتئین وی است، زیرا از نظر هضم بسیار آسان تر و بهتر از دو نوع قبلی است. دلیل این مزیت به این خاطر است که زنجیره های پروتئینی طولانی به نام پپتاید ها از قبل به زنجیره های کوتاه تری شکسته می شوند و هضم آن آسان تر و راحت تر است.

یکی دیگر از مزیت های بالقوه آن علاوه بر هضم آسان، جذب سریع است. پس از مصرف پروتئین وی به صورت هیدرولیزه به سرعت به بافت های بدن جذب می شود. این نوع پروتئین نسبت به نوع دیگر گران تر است. به طور کلی هر چقدر فرآوری های بیشتری برای آنها صورت بگیرد محصول نهایی گران تر و با ارزش تر است.

نحوه درست مصرف پروتئین وی

نحوه درست مصرف پروتئین وی

پروتئین آب پنیر یکی از مهم ترین پروتئین هایی است که باید مصرف کنید، ما در ادامه این بحث به این می پردازیم که چگونه بتوانیم به صورت درستی انواع پروتئین وی مصرف کنیم. اولین قدمی که باید بردارید محاسبه نیازهای پروتئینی شماست. سپس انتخاب نوع پروتئین، دوز مصرفی پروتئین و زمان مصرف پروتئین از قدم های بعدی است که باید بردارید.

 1. نمودار نیاز به پروتئین را تهیه کنید

پروتئین زیاد در رژیم های روزانه شما می تواند منجر به عوارض جانبی زیادی شود، به ویژه برای کلیه و کبد عوارض جبران ناپذیری به جا می گذارد. بنابراین نمودار پروتئینی، یک ابزار مهم هنگام افزودن پروتئین وی به برنامه غذایی روزانه تان است. این نمودار ها را می توانید یا از فروشگاه های تغذیه شهرتان و یا به صورت آنلاین پروتئین وی را خریداری کنید.

 1. میزان پروتئین موردنیاز تان را محاسبه کنید

بعد از این که از انواع پروتئین وی ، نوع پروتئین وی مصرفی خودتان را انتخاب کردید، دومین کار محاسبه میزان پروتئینی مورد نیاز بدنتان بر اساس وزن و جنسیت است. توصیه می شود که بزرگسالان مرد یا زن که فعالیت  زیادی انجام می دهند به ازای هر 20 پوند از وزن بدن (0.8گرم پروتئین در هر کیلوگرم) در روز مصرف کنند.

به عنوان مثال شخصی  با وزن 155پوند(70کیلوگرم) باید روزانه 56گرم پروتئین دریافت کند.

میزان پروتئین موردنیاز

به طور کلی ورزشکارانی که فعالیت سرعتی و قدرتی انجام می دهند باید 1.2 الی 1.7 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن دریافت کنند. در حالی که ورزشکاران استقامتی ممکن است بیشتر از 1.2 الی 1.4 گرم پروتئین در هر کیلوگرم وزن خود نیاز داشته باشند.

 1. میزان پروتئین دریافتی از رژیم غذایی و مکمل ها را محاسبه کنید

پس از اینکه میزان پروتئین مورد نیاز وزن خود را محاسبه کردید باید ببینید که میزان پروتئینی که از رژیم غذایی خود دریافت می کنید چه مقدار است؟ آیا این رژیم می تواند نیاز های پروتئینی شما را برطرف کند یا خیر. بهترین کار این است که میزان پروتئینی دریافتی خود از رژیم غذایی را محاسبه کنید. نتیجه را از میزان واقعی پروتئین مورد نیاز بدنتان کم کنید. مقداری که باقی ماند را می توانید پروتئین وی مصرف کنید.

علاوه بر این اگر شما یک مرد هستید که به طور منظم ورزش می کنید، ممکن است مکمل آب پنیر به شما در بهبودی سریعتر عضلات کمک کند.

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه