با چه میوه های میتوان از سیستم ایمنی بدن محافظت کرد؟

با چه میوه های میتوان از سیستم ایمنی بدن محافظت کرد؟

میوه جات

پرتقال: پرتقال یکی ازمیوه های فصل زمستان می باشد که استفاده از آن خواص شگفت انگیزی دارد.پرتقال نسبت به سایر مرکبات ویتامین C بالاتری دارد و به طور شگفت آوری باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.علاوه براین پرتقال دارای انواع ویتامین های A،B،Eو املاح ومواد عالی مانند: کلسیم ،فسفر ،آهن ،منیزیم ،پتاسیم ومقادیر کمی مس ،منگنز و روی می باشد.ویتامین C پرتقال به عنوان یک آنتی اکسیدان نقش موثری در نابودی سرطان هایی مانند:خون ،لوزالمعده و مری دارد.

توت فرنگی: توت فرنگی منبع عالی از ویتامین C می باشدو منجربه ایجاد آنتی بادی های تقویت کننده برای سیستم ایمنی بدن می باشد و در نهایت توانایی بدن را برای مبارزه باعفونت افزایش می دهد.علاوه براین توت فرنگی باوجود آنتی اکسیدان هایی که دارد برای جلوگیری از آب مروارید ،ماکولار وسایر بیماری های چشمی بسیار مفید  می باشد وبه گفته محققان ویتامین C می تواند عملکرد و زندگی سلول های شبکه ای را افزایش دهد وسالم نگه دارد.

آناناس: آناناس منبع غنی از ویتامین  Cاست در واقع نیمی از مقدار توصیه شده روزانه یک فرد بالغ راشامل شود ،ویتامین  Cنیز یک آنتی اکسیدان در آب دارد که با آسیب سلولی مبارزه می کند.بدن ما به ویتامین C  برای مبارزه با آسیب سلولی وجلوگیری از درد مفاصل و بیماری های قلبی نیاز دارد و آناناس استخوان ها وبافت های بدن را تقویت می کند .کودکان ،بزرگسالان وافراد مسن باید چند تکه از آناناس را در روز بخورند تا بدنشان را قوی نگه دارند. و همچنین آناناس می تواند یک درمان خوب برای رفع و درمان سرماخوردگی و سرفه های شدید باشد و بروملین التهاب ومشکلات تنفسی را کاهش می دهد و آنزیم آناناس التهاب را کاهش می دهند همچنین سیستم تنفسی را تمیز می کند.

انگور: انگور به دلیل طعم و مزه ،تنوع وخواص بی نظیرش یکی از محبوب ترین میوه های جهان است .این میوه ی بهشتی ،خوش طعم و دوست داشتنی در تمام مناطق معتدل جهان می روید وسرشار ازویتامین ها و مواد معدنی است.عصاره ی دانه ی انگور از آنتی اکسیدان است و نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارد. انگور برای سیستم ایمنی بدن وحتی درمان سرماخوردگی موثر می باشد.

گلابی: یکی دیگر از خواص گلابی این است که میزان بالای آنتی اکسیدان های آن مثل ویتامین C ومس ،به تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با بیماری های مختلف کمک می کند وهمچنین گلابی  هنگامی که احساس ضعف میکنید به شما انرژی می دهد زیرا قند آن توسط بدن جذب شده وتبدیل به انرژی می شود.

بلوبری: بلوبری میوه ای کوچک وترش مزه از خانواده توت ها می باشد. این میوه دارای آنتی اکسیدان است و میتواند در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش مهمی ایفا کند. بلوبری همچنین حاوی یک فلانوئید به نام آنتوسیانین است که نوع آنتی اکسیدان محسوب می شود وبه تقویت سیستم ایمنی کمک می کند.

سیب: سیب دارای آنتی اکسیدان است و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.تا دفاع طبیعی بدن راایجاد کند سایر مواد مغذی موجود در سیب ،ویتامین C است که دارای خواص ضد التهابی می باشد به همین دلیل است که سیب به عنوان تقویت کننده های ایمنی بالاشناخته شده است.  

لیمو شیرین: لیمو شیرین برای سم زدایی بدن ،دفع سموم بسیار موثراست .لیمو شیرین تاثیرات مضر استرس و آلودگی ها راخنثی می کند. ویتامین  Cلیموشیرین علائم سرماخوردگی رابهبود می بخشد وبه پوکی استخوان و همچنین به بینایی کمک می کند .مصرف منظم لیموشیرین خستگی و ضعف را از بدن دور می کند وبه افزایش انرژیتان کمک میکند .علاوه براین لیمو شیرین منبع مناسبی از آنتی اکسیدان هایی است که به کاهش التهابات،تنظیم سیستم ایمنی بدن  وافزایش مقاومت در برابر عفونت ها کمک می کند.

انار: آنتی اکسیدان های موجود در این میوه، سلول های مفید خون را تحریک می کند.انارخاصیت ضد میکروبی وضدباکتریایی دارد وبه کاهش باکتری دهان که باعث کرم خوردگی و عفونت ها می شود کمک میکند.علاوه براین انار به سیستم گوارشی میرسد وبه شکم وکبد کمک میکند وهمچنین به تسکین عفونت های دستگاه ادراری وآسانی جریان ادرار کمک میکند.

نارنگی: نارنگی برای سیستم ایمنی بدن مفید است به دلیل دارا بودن ویتامین C ،با استفاده از نارنگی احتمال ابتلا به بیماری های مختلفی مانند:سرماخوردگی،تب و انفولانزا وسایرعلائم را کاهش می دهدبنابراین بهتر است برای سالم ماندن سیستم ایمنی بدنتان راقوی نگه داشته.

پاپایا: آنتی اکسیدان ویتامین Cموجود در میوه پاپایا سیستم ایمنی بدن راتقویت می کند وابتلا شدن به بیماری و سرماخوردگی را کاهش می دهد،علاوه براین ،این میوه برای تقویت بینایی به دلیل داشتن بتاکاوتن از بیماری های چشمی جلوگیری می کند وحتی از سرطان از جمله :لوزالمعده وپروستات  این میوه نارنجی رنگ جلوگیری می کند.

انبه : انبه میوه شیرین و خوش طعم  وخوش بویی است که دارای ویتامین C  و Aو انواع  مختلف کاروتنوئیدها است انبه سرشار از ویتامین A می باشد.این ویتامین نقش مهمی در تقویت  بینایی و حفظ سلامت دندان  ،پوست استخوان غشاهای مخاطی و بافت های نرم بدن دارد. علاوه براین انبه دارای ویتامین C می باشد که برای تقویت سیستم ایمنی بدن فوق العاده مفید می باشد.

 

چه نوع سبزیجاتی برای سیستم ایمنی بدن مفیداست؟

سبزیجات

 

کلم بروکلی: یک آنتی اکسیدان مهم برای عملکرد سیستم ایمنی بدن وسلامت پوست است.نصف فنجان بروکلی خام (45گرم)تقریبا 70درصد از مصرف روزانه توصیه شده راتامین می کند.همچنین بروکلی حاوی مواد معدنی  هم میباشد.

سیر: سیر باعفونت مجرای گوارشی مقابله می کند وسیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.سیر حاوی ویتامین C می باشد وبرای درمان اسکوربوت موثر است. سیر برای سلامت قلب مفید است وبا انواع بیماری های قلبی وعروقی مقابله می کند.

قارچ: قارچ ترکیب ویتامین های C، A ،B در قارچ ،می تواند سیستم ایمنی خوبی بسازد.آنتی بیوتیک های قوی موجود در قارچ، به مبارزه با عفونت ها کمک می کند.آنتی اکسیدان ارگوتیونین،در برابر رادیکال های آزاد،در بدن محافظت می کند.

سیب زمینی شیرین: سیب زمینی شیرین حاوی ویتامین C می باشد.این ویتامین برای عملکرد اعضای بدن لازم وضروری است. اگرمی خواهید سیستم ایمنی بدنتان قوی شود و پوست سالمی داشته باشید و پرانرژی باشید باید سیب زمینی شیرین را وارد برنامه غذایی تان کنید،ویتامین C به بدن کمک می کند تا کلاژن را که برای مفاصل وپوست مفید است را تولید کند.همچنین کمک می کند با استرس مبارزه کنید.

فلفل دلمه قرمز: این ماده غذایی سرشار از ویتامین C است که سیستم ایمنی بدن را تا حد قابل ملاحظه ای بالا میبرد.فلفل دلمه قرمز سرشار از بتاکاروتن است که به ویتامین D تبدیل می شود. و در دفاع از بدن در برابر بیماری ها مفید است.

گوجه فرنگی: باتوجه به محتوای لیکوین وکاروتنی گوجه فرنگی برای بهبود دادن ایمنی شما عملکرد خوبی دارد.این مواد به راحتی با بیماری های مسری مانند:سرماخوردگی وانفولانزا مقابله می کنند. علاوه برآن ،موادمغذی موجود در گوجه ،عوامل شناخته شده ای در تاثیر بر روی سیستم ایمنی بدن می باشند.

اسفناج: این سبزی با برگ های پهن و سبزه تیره می باشد .اسفناج سرشار از ویتامین C  است و حاوی آنتی اکسیدان وبتاکاروتن است. این ترکیبات علاوه بر مبارزه با عفونت می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

کرفس: گیاه کرفس منبعی فوق العاده از ویتامین C است. مصرف سبزیجات و میوه های غنی از ویتامین Cمی تواند علائم سرماخوردگی را کاهش می دهد.کرفس به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.همچنین کرفس برای افراد مبتلا به یبوست مفید می باشد.

هویج: ویتامین A وآنتی اکسیدان ها برای افزایش ایمنی بدن حیاتی است.از آنجایی که هویج هر دو ترکیبات را دارد ،در تقویت سیستم ایمنی بدن فوق العاده است. ویتامین A دارای خواص ضد ویروسی است وباعث افزایش کارکرد سلول های سفید می شود وبه عملکرد دستگاه گوارش و ریه ها کمک می کند.آنتی اکسیدان ها اثرات تخریبی اکسیداسیون در بافت ها را از بین می برد وبنابراین ایمنی بدن راتقویت می کنند.

0 دیدگاه

  • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه