افتادگی دریچه قلب و علائم آن

قلب به عنوان حیاتی ترین عضو بدن ما بخش های مختلف با کارکردها و جزئیات بسیاری دارد. هر قسمت از قلب ما که دچار مشکل یا اختلالی شود زندگی ما در معرض خطر خواهد بود. در ادامه این مطلب قصد داریم در مورد افتادگی دریچه قلب و علائم آن صحبت کنیم زیرا شناسایی مشکلات قلبی هر چه سریعتر اتفاق بیفتد روند درمان بیمار نیز موفقیت آمیزتر خواهد بود.

آشنایی با دریچه های قلب

آشنایی با دریچه های قلب

اجازه دهید آشنایی با افتادگی دریچه قلب و علائم آن را با توضیح در مورد دریچه های قلب شروع کنیم. یک دریچه طبیعی و سالم قلب هر گونه انسداد را به حداقل رسانده و به خون اجازه می دهد تا راحت و آزادانه در یک جهت جریان یابد. علاوه بر این دریچه ها باید در مواقع لازم نیز به طور کامل و سریع بسته شده و از بازگشت هر گونه خون جلوگیری کنند. قلب دارای چهار دریچه است که هر کدام منطقه خاصی را به دیگری متصل می کنند:

دریچه میترال و دریچه سه لتی که جریان خون را از دهلیز ها به بطن ها کنترل می کنند.

دریچه آئورت و دریچه ریوی که جریان خون خروجی و ورودی به بطن ها را کنترل می کنند.

آشنایی با دریچه میترال

آشنایی با دریچه میترال

برای اینکه به طور دقیق تر با افتادگی دریچه قلب و علائم آن آشنا شویم ضروری است ابتدا دریچه میترال و نحوه عملکرد آن را بشناسیم. دریچه میترال دریچه ای است که به بدن شما اجازه می دهد خون را از دهلیز چپ به بطن چپ منتقل کند.

در افتادگی یا پرولاپس دریچه میترال بخشی از دریچه میترال به صورت شل به عقب در محفظه ای به نام دهلیز چپ می لغزد. این اتفاق زمانی می افتد که عضله اصلی قلب که بطن چپ نامیده می شود در هنگام هر ضربان قلب فشرده شود. البته باید بدانید افتادگی دریچه میترال با تنگی دریچه میترال متفاوت است. در تنگی دریچه میترال، دریچه میترال سفت و منقبض است.

در اکثر موارد دلیل ابتلا به افتادگی دریچه میترال ناشناخته است. افتادگی دریچه میترال می تواند یک مشکل ارثی باشد. علاوه بر این می تواند ناشی از شرایط غیر طبیعی غضروف نیز (بیماری بافت همبند) باشد.

علائم افتادگی دریچه میترال

علائم افتادگی دریچه میترال

در پاراگراف قبلی سعی کردیم به طور کلی به افتادگی دریچه قلب و علائم آن اشاره کنیم. در ادامه نیز قصد داریم به شکل جزئی تر به علائم آن بپردازیم. اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال هیچ علائمی ندارند. همچنین معمولا به دلیل افتادگی دریچه میترال هیچ مشکلی در سلامتی نخواهند داشت. اما درد قفسه سینه شایع ترین علامت در افرادی است که دچار افتادگی دریچه میترال قلب هستند.

گاهی اوقات ممکن است درد قفسه سینه بسیار آزار دهنده و ترسناک باشد اما خطر حمله قلبی، مرگ یا سایر مشکلات قلبی را افزایش نمی دهد.

افتادگی دریچه میترال یکی از دلایل عمده نارسایی میترال است. این وضعیتی است که در آن مقداری خون با هر ضربان قلب از دریچه میترال به عقب جریان می یابد. با گذشت سالها نارسایی متوسط ​​یا شدید میترال می تواند باعث ضعف عضله قلب شود که معروف به نارسایی احتقانی قلب است. علائم نارسایی احتقانی قلب عبارتند از:

 • تنگی نفس
 • تورم در پاها

افتادگی دریچه میترال با علائم دیگری نیز همراه است:

 • بال زدن یا ضربان قلب سریع که تپش قلب نامیده می شود
 • تنگی نفس به ویژه در زمان ورزش
 • سرگیجه
 • از بین رفتن یا غش کردن که به آن سنکوپ نیز گفته می شود
 • وحشت و اضطراب
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست و پا

وقتی این علائم با هم اتفاق می افتد گاهی به آن سندرم افتادگی دریچه میترال گفته می شود. با این حال متخصصان نمی دانند که آیا افتادگی دریچه میترال به خودی خود باعث بروز این علائم می شود یا خیر زیرا از آنجا که این علائم و افتادگی دریچه میترال بسیار شایع است اغلب ممکن است به طور تصادفی با هم بروز کنند.

تشخیص افتادگی دریچه میترال

تشخیص افتادگی دریچه میترال

در ادامه آشنایی با افتادگی دریچه قلب و علائم آن بد نیست با روش های تشخیص افتادگی دریچه میترال نیز آشنا شوید. یک پزشک ممکن است پس از گوش دادن به صدا و ضربان قلب کسی با استتوسکوپ به افتادگی دریچه میترال شک کند.

حرکت غیر عادی دریچه میترال می تواند صدایی متمایز ایجاد کند که "کلیک" نامیده می شود. اگر نارسایی میترال وجود داشته باشد پزشک ممکن است سوفل (صداهای غیر طبیعی) قلبی ناشی از جریان خون به عقب را بشنود.

تشخیص قطعی افتادگی دریچه میترال نیاز به اکوکاردیوگرام دارد که سونوگرافی قلب است. یک پزشک می تواند حرکت غیر طبیعی دریچه را بر روی ویدئویی از قلب تپنده مشاهده کند. نارسایی میترال در صورت وجود با اکوکاردیوگرام نیز قابل مشاهده است.

درمان افتادگی دریچه میترال

درمان افتادگی دریچه میترال

شاید پس از بررسی چگونگی افتادگی دریچه قلب و علائم آن در مورد آشنایی با روش های درمان آن نیز کنجکاو شده باشید اما واقعیت این است که افتادگی دریچه میترال برای اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی کند بنابراین معمولا نیازی به درمان نیست.

افرادی که به دلیل افتادگی دریچه میترال، دچار نارسایی شدید میترال می شوند اغلب می توانند از جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه دچار نشتی بهره مند شوند. برای افرادی که علائم نارسایی احتقانی قلب ناشی از افتادگی دریچه میترال همراه با نارسایی میترال دارند معمولا جراحی بهترین روش درمانی است.

اگر در اکوکاردیوگرام هیچگونه نارسایی میترال وجود نداشته باشد علائم افتادگی دریچه میترال به ندرت می تواند تهدید کننده باشد. بهترین درمان برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد اما رعایت موارد زیر می تواند برای بیمار مبتلا به افتادگی دریچه میترال مفید باشد:

 • ورزش
 • استفاده از مسکن ها
 • حفظ آرامش
 • یادگیری تکنیک های کاهش استرس
 • اجتناب از کافئین و سایر محرک ها

استفاده از مسدود کننده های بتا که داروهایی برای کاهش ضربان قلب هستند ممکن است در افرادی که دچار تپش قلب با ضربان قلب سریع معروف به تاکی کاردی همراه با افتادگی دریچه میترال هستند، مفید باشد.

نکات مهم در بیماران مبتلا به افتادگی دریچه میترال

بیماران مبتلا به افتادگی دریچه میترال

اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال هرگز مشکلات سلامتی مرتبط با این بیماری را تجربه نمی کنند. کارشناسان توصیه می کنند افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال به طور منظم به پزشک مراجعه کنند. به این ترتیب هرگونه مشکل در حال پیشرفت را می توان به سرعت شناسایی و درمان کرد.

بیشتر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال باید هر 2 تا 3 سال یکبار به متخصص قلب مراجعه کنند. البته هر بار نیازی به انجام اکوکاردیوگرام ندارند اما افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال و نارسایی متوسط ​​یا شدید میترال باید هر 6 تا 12 ماه به پزشک مراجعه کرده و تحت اکوکاردیوگرافی قرار گیرند.

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه