کمبود منیزیم چه مشکلاتی در بدن ایجاد می کند

کمبود منیزیم که به عنوان هیپومنیزمی نیز شناخته می شود یک مشکل سلامتی است که اغلب نادیده گرفته می شود و متاسفانه به این دلیل که علائم مشخصی ندارد به راحتی قابل شناسایی نیست. دلایل کمبود منیزیم متفاوت است و از مصرف ناکافی منیزیم  در رژیم غذایی تا از دست دادن منیزیم از بدن متغیر است.

مشکلات سلامتی مرتبط با از دست دادن منیزیم شامل دیابت، اسهال مزمن، بیماری سلیاک و سندرم استخوان گرسنه است.

افراد مبتلا به اعتیاد به الکل نیز در معرض خطرات بیشتری ناشی از کمبود منیزیم هستند. در ادامه این مطلب ما قصد داریم به بررسی این نکته که کمبود منیزیم چه مشکلاتی در بدن ایجاد می کند ، بپردازیم.

 1. گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات

اولین موردی که در پاسخ به کمبود منیزیم چه مشکلاتی در بدن ایجاد می کند ، بررسی خواهیم کرد مشکل گرفتگی عضلات است. لرزش و گرفتگی عضلات نشانه کمبود منیزیم است و در بعضی موارد حتی ممکن است باعث تشنج شود.

دانشمندان معتقدند این علائم به دلیل جریان بیشتر کلسیم در سلول های عصبی ایجاد می شود که باعث تحریک بیش از حد اعصاب عضلانی می شود. البته مصرف مکمل ها ممکن است به رفع گرفتگی عضلات در افراد مبتلا به کمبود منیزیم کمک کند اما محققان طی یک بررسی به این نتیجه رسیده اند که مصرف مکمل های منیزیم یک درمان موثر برای گرفتگی عضلات در بزرگسالان مسن نیست.

البته باید به خاطر داشته باشید که گرفتگی عضلات ناگهانی ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. به عنوان مثال استرس یا کافئین زیاد ممکن است باعث ایجاد آنها شود. علاوه بر این گرفتگی عضلات ناگهانی می تواند یک عارضه جانبی ناشی از مصرف برخی از داروها یا علامت بیماری عصبی مانند نورومیوتونی یا بیماری نورون حرکتی باشد.

به طور خلاصه می توان گفت علائم رایج کمبود منیزیم شامل کشیدگی عضلات، لرزش و گرفتگی عضلات است اما بعید است که مصرف مکمل ها این علائم را در بزرگسالان مسن یا افرادی که کمبود ندارند کاهش دهند.

 1. اختلالات بهداشت روان

. اختلالات بهداشت روان

بحث اساسی در ارائه این مطلب بررسی پرسش کمبود منیزیم چه مشکلاتی در بدن ایجاد می کند ، است. اختلالات بهداشت روان یکی دیگر از پیامدهای احتمالی کمبود منیزیم است. اختلالات بهداشت روان شامل بی علاقگی است که با بی حسی ذهنی یا نداشتن احساسات مشخص می شود.

علاوه بر این سطح منیزیم پایین را می توان با افزایش خطر ابتلا به افسردگی مرتبط دانست. دانشمندان همچنین حدس زده اند كه كمبود منیزیم ممكن است باعث ایجاد اضطراب شود اما شواهد مستقیمی در این زمینه وجود ندارد.

به طور خلاصه می توان گفت به نظر می رسد که کمبود منیزیم ممکن است باعث اختلال در عملکرد اعصاب شود و شرایط سلامت روانی را در بعضی افراد به خطر بیندازد.

 1. پوکی استخوان

پوکی استخوان

پوکی استخوان نوعی اختلال است که با ضعف استخوان ها و افزایش خطر شکستگی استخوان مشخص می شود. عوامل متعددی بر خطر ابتلا به پوکی استخوان تأثیر می گذارند که شامل موارد زیر می شود:

 • افزایش سن
 • عدم تحرک
 • مصرف کم ویتامین D و K در رژیم غذایی

جالب اینجاست که کمبود منیزیم نیز یک عامل خطر برای پوکی استخوان است. کمبود منیزیم ممکن است به طور مستقیم استخوان ها را ضعیف کند و همچنین باعث کاهش سطح کلسیم خون، ماده اصلی سازنده استخوان ها شود.

مطالعات انجام شده بر روی موشهای صحرایی تایید می کند که کاهش منیزیم در رژیم غذایی باعث کاهش توده استخوان می شود. اگرچه چنین آزمایشی بر روی انسان انجام نشده است اما مطالعات نشان می دهد مصرف منیزیم کم با تراکم مواد معدنی استخوان پایین تر همراه است.

اگر بخواهیم پاسخ کوتاهی در این مورد به پرسش کمبود منیزیم چه مشکلاتی در بدن ایجاد می کند ، بدهیم باید گفت کمبود منیزیم ممکن است خطر پوکی استخوان و شکستگی استخوان را افزایش دهد.

 1. خستگی و ضعف عضلانی

خستگی و ضعف عضلانی

خستگی جسمی یا ذهنی یا ضعف بدنی یکی دیگر از مشکلاتی است که در پاسخ به کمبود منیزیم چه مشکلاتی در بدن ایجاد می کند ، می توان به آن اشاره کرد. به خاطر داشته باشید که هر کس هر از گاهی خسته می شود و به طور معمول به این معنی است که شما نیاز به استراحت دارید. با این حال خستگی شدید یا مداوم ممکن است نشانه ای از یک مشکل سلامتی باشد.

از آنجا که خستگی یک مشکل شایع است نمی توان آن را به طور کامل به کمبود منیزیم ربط داد مگر اینکه با علائم دیگری همراه باشد.

 1. فشار خون بالا

آزمایشات حیوانی نشان می دهد که کمبود منیزیم ممکن است فشار خون را افزایش دهد که یک عامل خطرناک برای بیماری های قلبی است.

 1. آسم

کمبود منیزیم گاهی اوقات در افراد مبتلا به آسم شدید دیده می شود. به علاوه سطح منیزیم در افراد مبتلا به آسم کمتر از افرادی است که به این بیماری مبتلا نیستند. در واقع محققان معتقدند کمبود منیزیم ممکن است باعث تجمع کلسیم در عضلات پوشاننده مجاری تنفسی ریه ها شود که باعث انقباض مجاری هوایی می شود و تنفس را دشوارتر می کند.

جالب اینجاست که گاهی به افراد مبتلا به آسم شدید یک داروی استنشاقی با سولفات منیزیم داده می شود تا به آرامش و باز شدن مجاری تنفسی کمک کند. با این حال شواهد مربوط به اثربخشی مکمل های غذایی منیزیم در افراد مبتلا به آسم متناقض است.

به طور خلاصه دانشمندان بر این باورند که آسم شدید ممکن است علامت کمبود منیزیم در برخی افراد باشد اما برای بررسی نقش آن نیاز به مطالعات بیشتری است.

 1. ضربان قلب نامنظم

ضربان قلب نامنظم

در بررسی پرسش کمبود منیزیم چه مشکلاتی در بدن ایجاد می کند ، باید گفت آریتمی قلب یا مشکل ضربان قلب نامنظم از جدی ترین علائم کمبود منیزیم است. علائم آریتمی در بیشتر موارد خفیف است و یا غالبا هیچ علائمی ندارد. با این حال در برخی از افراد ممکن است باعث تپش قلب شود. سایر علائم احتمالی آریتمی عبارتند از:

 • احساس سبکی سر
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • غش کردن

در شدیدترین موارد آریتمی ممکن است خطر سکته یا نارسایی قلبی را افزایش دهد.

دانشمندان بر این باورند که عدم تعادل سطح پتاسیم در داخل و خارج سلول های عضلانی قلب ممکن است دلیل این مشکل باشد و این وضعیتی است که با کمبود منیزیم همراه است.

در برخی از افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب و آریتمی میزان منیزیم کمتری نسبت به افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند وجود دارد و تزریق منیزیم عملکرد قلب آنها را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد. مکمل های منیزیم نیز ممکن است به کاهش علائم در برخی از افراد مبتلا به آریتمی کمک کند.

منیزیم کافی برای هر فرد در سنین مختلف

برای اینکه پاسخ کاملی به پرسش کمبود منیزیم چه مشکلاتی در بدن ایجاد می کند ، داده باشیم بد نیست در مورد منیزیم مورد نیاز برای هر فرد در سنین مختلف نیز صحبت کنیم. جدول زیر بیانگر میزان منیزیم مورد نیاز در زنان و مردان در سنین مختلف و دوران بارداری است.

منیزیم کافی برای هر فرد در سنین مختلف

 

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه