آشنایی با انواع کم خونی و علائم آن

کم خونی بیماری است که در آن شما به اندازه کافی سلول گلبول قرمز سالم ندارید تا اکسیژن کافی را به بافت های بدن منتقل کنید. داشتن کم خونی می تواند احساس خستگی و ضعف در شما ایجاد کند. انواع مختلفی از کم خونی وجود دارد که هر کدام علت خاص خود را دارند. کم خونی می تواند موقتی یا طولانی مدت باشد و از خفیف تا شدید متغیر باشد. اگر مشکوک به کم خونی هستید مطالعه این مطلب می تواند به شما کمک کند با انواع کم خونی و علائم آن آشنا شوید.

گلبول های قرمز خون چه کاری انجام می دهند؟

گلبول های قرمز خون

قبل از آنکه به انواع کم خونی و علائم آن بپردازیم اجازه دهید در مورد اهمیت گلبول های قرمز در بدن صحبت کنیم.

بدن سه نوع گلبول خون تولید می کند. گلبول های سفید خون برای مقابله با عفونت، پلاکت برای کمک به لخته شدن خون و گلبول های قرمز خون برای انتقال اکسیژن به بدن. سلول های قرمز خون حاوی هموگلوبین هستند، پروتئینی غنی از آهن که به خون رنگ قرمز می بخشد.

 هموگلوبین سلول های قرمز خون را قادر می سازد تا اکسیژن را از ریه ها به تمام قسمت های بدن شما منتقل کنند و دی اکسید کربن را از سایر قسمت های بدن به ریه ها منتقل کنند.

بیشتر سلول های خونی از جمله گلبول های قرمز به طور منظم در مغز استخوان شما تولید می شوند. برای تولید هموگلوبین و سلول های قرمز خون بدن شما به آهن، ویتامین B-12 و سایر مواد مغذی نیاز دارد.

انواع کم خونی

 • کم خونی آپلاستیک
 • نارسایی کمبود آهن
 • کم خونی سلول داسی شکل
 • تالاسمی
 • کم خونی ناشی از کمبود ویتامین

علائم کم خونی

انواع کم خونی و علائم آن

انواع کم خونی و علائم آن بسته به علت بروز این مشکل، متفاوت است. اگر کم خونی ناشی از یک بیماری مزمن باشد بنابراین ممکن است برای شناسایی کم خونی و علت آن نیاز به آزمایشاتی باشد. علاوه بر این بسته به دلایل کم خونی ممکن است علائمی نداشته باشید. علائم و نشانه های کم خونی در صورت بروز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • ضعف
 • رنگ پریدگی یا زردی
 • ضربان قلب نامنظم
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • درد قفسه سینه
 • دست و پای سرد
 • سردرد

در ابتدا کم خونی ممکن است آنقدر خفیف باشد که متوجه آن نشوید. اما علائم با بدتر شدن کم خونی بیشتر می شوند.

کم خونی چه زمانی اتفاق می افتد؟

کم خونی زمانی اتفاق می افتد که خون شما به اندازه کافی گلبول قرمز نداشته باشد. این مشکل می تواند به دلایل زیر رخ دهد.

 • بدن شما به اندازه کافی گلبول قرمز تولید نکند
 • خونریزی داشته باشید که باعث شود گلبول های قرمز خون سریعتر از حد قابل جایگزینی از بین بروند
 • بدن شما سلول های قرمز خون را از بین ببرد

علل کم خونی

همانطور که گفتیم قصد داریم در این مطلب به بررسی انواع کم خونی و علائم آن بپردازیم اما پرداختن به دلایل اصلی آن نیز ضروری است. علل کم خونی عبارتند از:

نارسایی کمبود آهن

مغز استخوان شما برای ساختن هموگلوبین به آهن نیاز دارد. بدون آهن کافی بدن شما نمی تواند هموگلوبین کافی برای گلبول های قرمز تولید کند. در بررسی انواع کم خونی و علائم آن نارسایی کمبود آهن شایع ترین دلیل کم خونی است.

بدون مکمل آهن این نوع کم خونی در بسیاری از زنان باردار رخ می دهد. همچنین به دلیل از دست دادن خون مانند خونریزی شدید قاعدگی، زخم، سرطان و استفاده منظم از برخی از داروهای مسکن بدون نسخه ایجاد می شود.

کم خونی ناشی از کمبود ویتامین

کم خونی ناشی از کمبود ویتامین

علاوه بر آهن بدن شما به مواد معدنی و ویتامین B-12 نیاز دارد تا سلول های قرمز خون کافی تولید کند. رژیم غذایی فاقد این ویتامین و سایر مواد مغذی اصلی می تواند باعث کاهش تولید گلبول های قرمز شود.

همچنین برخی از افرادی که به میزان زیادی B-12 مصرف می کنند قادر به جذب ویتامین نیستند. این مشکل می تواند منجر به کم خونی ناشی از کمبود ویتامین شود که به عنوان کم خونی مخرب شناخته می شود.

کم خونی التهابی

برخی بیماری ها مانند سرطان، ایدز، آرتریت روماتوئید، بیماری های کلیوی، بیماری کرون و سایر بیماری های التهابی حاد یا مزمن می توانند در تولید گلبول های قرمز خون تداخل ایجاد کنند.

کم خونی آپلاستیک

در بررسی انواع کم خونی و علائم آن ، کم خونی آپلاستیک بسیار نادر است. این کم خونی نادر و تهدید کننده زندگی زمانی اتفاق می افتد که بدن شما به اندازه کافی گلبول قرمز تولید نکند. علل کم خونی آپلاستیک شامل عفونت ها، داروهای خاص، بیماری های خود ایمنی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی است.

کم خونی ناشی از بیماری مغز استخوان

انواع بیماری ها مانند سرطان خون و میلوفیبروز می توانند با تأثیر بر تولید خون در مغز استخوان باعث کم خونی شوند. اثرات این نوع سرطان و اختلالات شبه سرطان از خفیف تا خطرناک متفاوت است.

کم خونی همولیتیک

این گروه از کم خونی ها زمانی ایجاد می شوند که گلبول های قرمز سریعتر از حد طبیعی تخریب شوند. برخی بیماری های خونی تخریب گلبول های قرمز خون را افزایش می دهند.

کم خونی سلول داسی شکل

این بیماری ارثی و گاهی اوقات جدی است. علت آن نوعی اشکال در هموگلوبین است که سلول های قرمز خون را مجبور به تغییر شکل هلال (داس) غیرطبیعی می کند. این سلول های خونی نامنظم زود می میرند در نتیجه موجب کم خونی می شوند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر احساس خستگی می کنید و نمی دانید چرا، بهتر است برای آشنایی با انواع کم خونی و علائم آن به پزشک مراجعه کنید. خستگی علاوه بر کم خونی دلایل زیاد دیگری نیز دارد بنابراین تصور نکنید که اگر خسته هستید باید حتما کم خون باشید. برخی از افراد هنگام اهدای خون می فهمند که هموگلوبین آنها پایین است که نشان دهنده کم خونی است.

عوامل خطر ابتلا به کم خونی

علاوه بر آشنایی با انواع کم خونی و علائم بد نیست با عواملی که شما را در معرض افزایش خطر ابتلا به کم خونی قرار می دهند نیز آشنا شوید.

 

رژیم غذایی فاقد ویتامین ها و مواد معدنی خاص

رژیم غذایی که به طور مداوم عاری از آهن، ویتامین B-12 و مواد معدنی باشد خطر کم خونی را افزایش می دهد.

اختلالات روده ای

داشتن یک اختلال روده ای که بر جذب مواد مغذی در روده کوچک شما تأثیر می گذارد مانند بیماری کرون و بیماری سلیاک، شما را در معرض خطر کم خونی قرار می دهد.

قاعدگی

به طور کلی زنانی که یائسه نشده اند بیشتر از مردان و زنان یائسه در معرض خطر کم خونی فقر آهن هستند. قاعدگی باعث از بین رفتن گلبول های قرمز خون می شود.

بارداری

اگر باردار هستید و از مولتی ویتامین همراه با اسیدفولیک و آهن استفاده نمی کنید در معرض خطر کم خونی قرار دارید.

شرایط مزمن

اگر به سرطان، نارسایی کلیه، دیابت یا بیماری مزمن دیگری مبتلا هستید ممکن است در معرض کم خونی مزمن باشید. این شرایط می تواند منجر به کمبود گلبول های قرمز خون شود.

از دست دادن خون

از دست دادن خون به صورت آهسته و مزمن از زخم یا منبع دیگر در بدن می تواند ذخایر آهن بدن را تخلیه کرده و منجر به کم خونی فقر آهن شود.

 

سابقه خانوادگی

اگر خانواده شما سابقه کم خونی ارثی مانند کم خونی سلول داسی شکل داشته باشند ممکن است در معرض خطر ابتلا به این بیماری باشید.

 

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه