سرد بودن دست و پا نشانه چیست

بعضی از افراد گاهی اغلب اوقات به معنای واقعی کلمه دچار سردی در ناحیه ی دست و پا می شوند و ممکن است با این سوال رو به روی شوند که سرد بودن دست و پا نشانه چیست.

برخی از علل بروز این مشکل موقتی و بی ضرر هستند و شما می توانید این مشکل را با استفاده از یک پتو یا یک جوراب حل کنید اما برخی دیگر می توانند نشان دهنده مشکلات جدی در وضعیت بدن و سلامتی شما باشند.

در واقع به همین دلیل است که پرسش سرد بودن دست و پا نشانه چیست ، مطرح شده و یافتن جواب آن بسیار مهم است.

چه عواملی باعث سرد شدن دست و پا می شود؟

عوامل سرد شدن دست و پا

دلایل مختلفی برای سرد شدن دست و پا وجود دارد. گاهی اوقات ساده ترین دلیل کمبود گرما و کاهش دما است. به عنوان مثال اگر شلوار جین و تی شرت پوشیده اید و پاهایتان برهنه هستند منطقی است که سرما ابتدا از پا به بدن شما نفوذ کند. با این حال دلایل دیگری نیز وجود دارد و اگر همچنان برای شما پرسش سرد بودن دست و پا نشانه چیست ، مطرح است توصیه می کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

 1. گردش ضعیف خون

گردش ضعیف خون

این مورد یکی از مهمترین دلایل احساس سرما در دست و پا است. گردش خون ضعیف باعث می شود که خون گرم و کافی به طور مرتب به دست و پای شما نرسد و باعث خنک تر شدن آنها نسبت به بقیه بدن شود.

مشکلات گردش خون می تواند در نتیجه یک بیماری قلبی ایجاد شود، جایی که قلب تلاش می کند خون را با سرعت کافی سریع پمپاژ کند. گردش خون ضعیف می تواند نتیجه نشستن بیش از حد و کم تحرکی باشد.

اگر تمام روز برای کار پشت میز نشسته اید ممکن است این مشکل را تجربه کنید. سیگار کشیدن نیز می تواند گردش خون را ضعیف کند.

 1. کم خونی

کم خونی

کم خونی در صورت کمبود گلبول قرمز ایجاد می شود. این مورد نیز یکی دیگر از دلایل عمده احساس سرما در دست و پا است که شما می توانید در پاسخ به پرسش سرد بودن دست و پا نشانه چیست آن را در نظر داشته باشید، به ویژه اگر دچار کم خونی شدید هستید. کم خونی ناشی از فقر آهن حتی در افراد بسیار سالم نیز ممکن است رخ دهد. البته با تغییر در رژیم غذایی و با مصرف مکمل ها می توان نسبتا راحت آن را درمان کرد.

 1. دیابت نوع 1 و 2

دیابت می تواند باعث ایجاد احساس سرما در دست و پا شود. علائم دیگر ابتلا به دیابت ممکن است بی حسی یا گزگز پا باشد. اگر علائمی از آسیب عصبی در پاها را حس کردید بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 1. کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید

یکی دیگر از گزینه هایی که می توانیم در جواب سوال سرد بودن دست و پا نشانه چیست ، مورد بررسی قرار دهیم احتمال کم کاری تیروئید است. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که تیروئید کم کار باشد و به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نکند.

این مشکل در متابولیسم بدن تداخل ایجاد می کند. از آنجا که متابولیسم بدن هم ضربان قلب و هم دمای بدن را کنترل می کند تیروئید کم کار می تواند به کاهش گردش خون و سرد شدن دست و پا منجر شود.

سایر دلایل کمتر شایع احساس سرما در دست و پا عبارتند از:

 • بیماری عروق محیطی یا تنگی عروق به دلیل پلاک
 • پدیده رینود، جایی که عروق خونی اسپاسم می کنند
 • تصلب شرایین
 • آسیب عصبی به دلایل مختلف

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر احساس سرما در دست و پا آزاردهنده شد و متوجه شدید که دچار آسیب جدی شدید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اگر این مشکل با علائم زیر همراه بود بهتر است آن را جدی بگیرید:

 • خستگی
 • تغییرات وزن
 • تب
 • درد مفصل

هر گونه تغییر در پوست مانند بثورات پوستی یا ضخیم شدن پوست

چگونه تشخیص دهیم سرد بودن دست و پا نشانه چیست؟

سرد بودن دست و پا نشانه چیست

پزشک شما با فشار دادن نواحی مختلف روی پاهای شما معاینه فیزیکی انجام می دهد و علائم ضربه یا آسیب عصبی را جستجو می کند. در ادامه احتمالا آزمایش خون را تجویز می کند تا بتواند مواردی مانند کم خونی، دیابت یا کم کاری تیروئید را بررسی کند.

اگر مشکوک به بیماری قلبی یا گردش خون ضعیف هستند ممکن است پزشک تست الکتروکاردیوگرام راانجام دهد که تا او کمک کند عملکرد قلب شما را ارزیابی کند. پزشک همچنین به اندازه گیری فشار خون در اندام های مختلف می پردازد تا ببیند احساس سرما در دست و پا دقیقا به چه دلیل اتفاق می افتد.

اگر پزشک دریابد که بیماری شریان محیطی می تواند دلیل آن باشد برای بررسی جریان خون در عروق شما سونوگرافی را تجویز می کند.

احساس سرما در دست و پا چگونه درمان می شود؟

روش های درمانی بستگی زیادی به شناسایی علت اصلی سرد شدن پاها دارد. به طور کلی پزشک احتمالا ورزش منظم را برای بهبود گردش خون به شما توصیه می کند. ورزش همچنین می تواند به درمان بیماری های دیگر از جمله بیماری های قلبی کمک کند یا از آنها جلوگیری کند.

برخی از دلایل احساس سرما در دست و پا مانند کم کاری تیروئید و کم خونی را می توان با دارو درمان کرد. پزشک شما ممکن است مسدود کننده های کلسیمی که می توانند به باز شدن رگ های خونی کمک کنند را برای شرایطی مانند رینود یا برخی بیماری های قلبی تجویز کند.

آیا بارداری می تواند باعث ایجاد احساس سرما در دست و پا شود؟

بارداری و سرد شدن دست و پا

سرد شدن دست و پا در دوران بارداری غیر معمول نیست. این مشکل ممکن است چندین دلیل داشته باشد. در دوران بارداری تغییر در سطح هورمون ها می تواند بر سیستم عصبی شما تأثیر بگذارد که می تواند در نهایت جریان خون در اندام تحتانی را تحت تأثیر قرار دهد.

علاوه بر این میزان متابولیسم پایه بالاتر در دوران بارداری وجود دارد. به دلیل درجه حرارت کمی بالا ممکن است هوای محیط به خصوص در اندام های تحتانی، ایجاد احساس سرما کند. کم خونی در دوران بارداری معمولی نیست و باید ارزیابی شود.

 

0 دیدگاه

 • تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است...اولین نظر دهنده باشید !

دیدگاه شما

ارسال دیدگاه